Šiuo laikotarpiu ypač dažnai minima NATO reikšmė Baltijos šalims. Aljanso narės: Lietuva, Latvija ir Estija tapo gana dažnai linksniuojamomis šalimis.
Tarptautinėje arenoje stebime pačias įvairiausias reakcijas. Pastaruosius kelerius metus Jungtinių Amerikos Valstijų ir Rusijos santykiai buvo gana aiškūs bent jau dėl vieno. Dvi supergaliūnės visaip stengiasi išvengti artimesnių santykių. Atėjus Trumpui viskas gali pasikeisti.
Jau per patį pirmąjį D. Trumpo ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino pokalbį prasitarta, kad bus siekiama santykius ir ryšius stiprinti. Būtent tai labiausiai ir gąsdina Baltijos šalis bei užsienio žiniasklaidą, kuri drąsiai svaidosi pačiais stipriausiais žodžiais, reiškiančiais karą.
Portalo NPR korespondentas Maskvoje Lucianas Kimas apsilankė vienoje iš Baltijos šalių – Taline. Straipsnio autorė Michel Martin nusprendė pasidomėti, kokiomis nuotaikomis Trumpo pergalę priėmė estai.
„Ko gero, geriausi žodžiai apibūdinant nuotaiką Estijoje – nerimas, baimė ir pasimetimas. Kas keisčiausia, beveik niekas nenori drąsiai viešai išreikšti savo nuomonės apie rinkimus. Galbūt tai tik atsitiktinumas, bet Estijos vyriausybė žlugo diena po JAV rinkimų.
Dar vienas šokas estams
Todėl politikai Estijoje yra pakankamai susirūpinę tuo, kas vyksta būtent šioje šalyje. Žinoma, su nerimu ir tam tikrais sutapimais yra žvelgiama į naująjį JAV prezidentą. Pirmasis šokas, kuris teko estams, buvo „Brexit“. Antrąjį šoką išgyveno prieš kelias dienas, Trumpui laimėjus rinkimus“, - sakė korespondentas L. Kimas.
Žurnalistei paklausus apie tai, ar JAV rinkimai nuo pat rinkiminės agitacijos pradžios buvo aktualūs estams, L. Kimas neslėpė, kad šie rinkimai svarbūs dėl nerimą keliančių nuotaikų.
„Mums labai svarbu tai, kas vyksta Amerikoje ir mus gąsdina Trumpo pergalė. NATO ir Rusijos santykių klausimas yra labai svarbus Baltijos šalims, nes jos yra buvusios Sovietų Sąjungos dalimi. Tada, kai šalys atkovojo nepriklausomybę, NATO ir Europos Sąjunga (ES) tapo pagrindiniais saugumo garantais. Nerimo jausmus, žinoma, dar labiau paaštrino 2014 metai, kai buvo įvykdyta Krymo aneksija. Baltijos šalys yra beginklės. Šios šalys neturi oro pajėgų ar tankų“, - sako L. Kimas.
Labiausiai neramina teritorijos dydis
Paklausus korespondento apie V. Putino ir D. Trumpo draugystę ir kokią įtaką ji gali turėti Baltijos šalims, L. Kimas pirmiausia paminėjo, kad koją karinių konfliktų atveju pirmiausia gali pakišti šalių teritorijos dydis.
„Pagrindinis rūpestis, kurį galima išgirsti, kad Baltijos šalys turi nemažai vidinių rūpesčių. Tai yra mažos šalys. Žvelgiant į istoriją, didesnės šalys prisiimdavo privilegiją nuspręsti jų likimą“, - sakė korespondentas Maskvoje.
Trumpo interviu metu neišvengta dar vieno svarbaus klausimo: kas būtų, jeigu Rusija visgi nuspręstų peržengti liniją ir pradėtų karinius veiksmus.
„Negalima vienareikšmiškai atsakyti į šį klausimą. Tiesa, jį aš uždaviau ir vienam buvusiam estų diplomatui. Jis teigė, kad jeigu stipriausios Vakarų šalys nuspręstų parodyti agresoriui, kad jos gali gintis ir apsiginti, tuomet tokios karinio konflikto rizikos beveik nėra. Arba ji yra labai maža. Tačiau jeigu pasipriešinimas būtų vidutiniškas ar net silpnas, rizika Baltijos šalims ženkliai didėja. Šioje zonoje (Baltijos šalyse) Kremlius vis tik gali ryžtis išbandyti NATO vienybę ir stiprybę“, - sako korespondentas.
Žada siekti svarbių permainų
JAV išrinktasis prezidentas D. Trumpas sekmadienį žadėjo ryžtingai įgyvendinti savo konservatyvią programą, siūlydamas kandidatus į laisvas vietas Aukščiausiajame Teisme, kovodamas su imigracija ir mažindamas mokesčius, bet taip pat stengėsi nuraminti susirūpinusius amerikiečius, kad jo vadovavimo nereikia bijoti. 70-metis D.Trumpas atsisakė savo šaižaus rinkimų kampanijos tono ir kalbėjo švelniau, duodamas pirmąjį interviu televizijai po savo netikėtos pergalės rinkimuose.
Jis sakė esantis nuliūdintas pranešimų apie musulmonų ir ispanakalbių persekiojimus šalyje ir pareiškė jų vykdytojams: „Liaukitės.“ „Nenoriu būti tiesiog malonus monotiniškas personažėlis“, – sakė jis.
D.Trumpo artimiausios aplinkos narys Newtas Gingrichas sakė patarsiantis išrinktajam prezidentui „rėžti iš peties“.
„Tai miestas, kuris, jeigu nesmogsi iš visų jėgų, kol tavo viršus, tiesiog tave užspeis. Tai yra, šis liūnas nenori būti nusausintas. Ir šis liūnas tave tiesiog įtrauks, jeigu leisiesi“, – N.Gingrichas sakė televizijos CBS laidai „Face the Nation“.