Gripu užsikrėtė jau ketvirtis milijono Ukrainos gyventojų. Šalis prašo užsienio pagalbos, nes pati yra nepajėgi atremti pavojų.
Ukrainoje išplitus gripo pandemijai prezidentas Viktoras Juščenka kreipėsi į valstybių vadovus ir tarptautines organizacijas pagalbos. Pirmadienio duomenimis, nuo gripo Ukrainoje jau mirė mažiausiai 67 žmonės, daugiausia suaugusieji, nors tarp jų esama ir vaikų bei nėščių moterų. Beveik 260 tūkst. žmonių šalyje serga ir kreipėsi į gydytojus. Ligoninėse gydoma 15 tūkst. žmonių.
Šalies valdžia teigia, kad tik pavieniai gyventojai yra užsikrėtę pavojingu A/H1N1 virusu, vadinamuoju kiaulių gripu, o dauguma serga įprastu gripu. Užregistruoti ir laboratorijoje patvirtinti tik 22 kiaulių gripo atvejai. Tačiau tai nepaaiškina labai didelio ligonių mirtingumo. Kai kurie pavyzdžiai išsiųsti tirti į Didžiąją Britaniją, bet kada bus rezultatai, dar nežinoma. Ukrainoje laukiama Pasaulio sveikatos organizacijos atstovų, kurie turi pateikti šaliai savo tyrimus dėl epidemijos. O kol kas jau net per spaudą sklando gandai, kad paslaptinga liga, išguldžiusi žmones Vakarų Ukrainoje, tai - plaučių maras.
Siunčia pagalbą
"Ukrainos nacionaliniam saugumui iškilo pavojus, jo mes negalime neutralizuoti vien savo jėgomis, ir tai privertė mane prašyti artimiausių draugų bei strateginių partnerių neatidėliotinos pagalbos", - sakoma V.Juščenkos laiške Baltarusijos, Vengrijos, Moldovos, Lenkijos, Rusijos, Rumunijos, Slovakijos, JAV vadovams, Europos Komisijos pirmininkui ir NATO generaliniam sekretoriui.
Kai kurios šių šalių jau atsiliepė į pagalbos šauksmą. Slovakija, Vengrija, Lenkija ir Rumunija siunčia Ukrainai 200 tūkst. medicininių kaukių, 10 tūkst. dozių vakcinos, respiratorių, biologinės apsaugos kombinezonų ir specialių akinių. Lenkija pasirengusi nemokamai atlikti 50 viruso A/H1N1 testų.
Pirko vaistų
Naktį į pirmadienį Ukrainoje nusileido lėktuvas iš Šveicarijos, atgabenęs antivirusinį preparatą ozeltamivirą (prekės ženklas "Tamiflu"). 300 tūkst. dozių šio vaisto skirta gydyti A/H1N1 gripui. Ukrainos valdžia mano, kad tokio kiekio pakanka visoms Ukrainos ligoninėms aprūpinti, o ten šių vaistų gaus visi, kuriems to reikės. Vaistus Ukraina pirko iš kompanijos "F.Hoffmann - La Roche Ltd.", kaip teigia jos pareigūnai, už mažą kainą - 67 grivnas už vieną pakuotę. Taip buvo sutaupyta 140 mln. grivnų biudžeto lėšų. Tačiau jau dabar yra būgštavimų, kad gali kilti ir spekuliacinė prekyba šiuo preparatu.
Lėktuvą An-12 su šiuo vertingu kroviniu Kijevo Borispolio oro uoste pasitiko premjerė Julija Tymošenko. Beje, dėl panikos tarp gyventojų ji apkaltino "Ukrainos politikus ir kai kurias politines jėgas".
"Pas mus įprasta gripo epidemija, - kalbėjo ji per vyriausybės posėdį. - Tačiau mums tenka kovoti ne tik su ja, bet ir su ažiotažu bei panika, kurią sukėlė visiškai nesąžiningas kai kurių politikų, politinių jėgų, pareigūnų elgesys." J.Tymošenko pranešė, kad Ukrainos vyriausybė papildomai skyrė 0,5 mlrd. grivinų vaistams ir medicinos įrenginiams, būtiniems gripo epidemijos profilaktikai, pirkti.
Šalys nepasirengusios
Nuogąstaujant, kad epidemija neišplistų, nuo penktadienio Ukrainoje trims savaitėms uždarytos visos mokymo įstaigos, uždrausti žmonių susibūrimai, įvestas karantinas 9 vakarinėse srityse ir net pasigirdo raginimų įvesti visoje šalyje nepaprastąją padėtį. Tuomet tektų atidėti ir sausį numatytus prezidento rinkimus.
Ant gripo epidemijos slenksčio atsidūrė ir kaimynė Baltarusija, ši šalis, taip pat kaip Ukraina, visiškai nepasirengusi - nesukauptas joks antivirusinių preparatų rezervas, nevyksta gyventojų skiepijimas. Lapkričio 1 dieną Baltarusijoje buvo užregistruoti ir laboratoriškai patvirtinti 59 kiaulių gripo atvejai.
Rusijoje, kaip rašo "Vremia novostej", profilaktinių priemonių planas sudarytas prieš pusmetį, o dabar be papildomo triukšmo įvestas karantinas Maskvos mokymo įstaigose. Apie jį neskelbiama nei per radiją, nei per televiziją. Rusų moksleiviams dabar rudens atostogos, tačiau mokyklų direktoriams įsakyta nepradėti pamokų be specialaus nurodymo. Nuo spalio pradžios gripas siaučia Užbaikalėje, ypač Čitos srityje. Nors gripo mastai Rusijoje menkesni nei Ukrainoje, ir ten nuo gripo jau mirė 5 žmonės.
JAV prezidentas Barackas Obama jau nuo spalio 24 dienos yra paskelbęs nacionalinį pavojų dėl kiaulių gripo. Virusas išplitęs visose valstijose, nuo jo mirė 411 žmonių, 114 jų - vaikai. JAV taip pat trūksta vakcinos nuo naujojo gripo, tačiau prezidento administracija dėl to kaltina farmacijos kompanijas, kurios nespėja gaminti pažadėto preparatų kiekio. Šiuo metu JAV turi 28 mln. dozių vakcinos - tik ketvirtadalį to, ką žadėjo administracija spalį, o iš viso JAV valdžia užsakė 225 mln. dozių.