• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujo Šiaurės Korėjos premjero paskyrimas leidžia daryti prielaidą, kad nuskurdusi ir izoliuota komunistinė valstybė nori labiau atsiverti ir išties reformuoti savo ekonomiką, ketvirtadienį sakė analitikai iš Pietų Korėjos.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybinės naujienų agentūros pranešime apie trečiadienį vykusį Aukščiausiosios liaudies asamblėjos susirinkimą tik pabaigoje buvo trumpai paminėta, kad iš pareigų atleistas premjeras Pak Pong-Ju (Pak Pong Džu), kurį šiame poste pakeitė žemės ir transporto ministras Kim Yong-ilas (Kim Čen Iras). Premjero atleidimo priežastis nebuvo nurodyta.

REKLAMA

"Manau, Šiaurės Korėja priartėjo prie ribos, kai, jų nuomone, būtina išties kurti ekonomiką, net jei šiam tikslui įgyvendinti reikia keisti lyderį", - sakė Šiaurės Korėjos studijų dėstytojas Yoo Ho-yeolas (Ju Hojeolas) iš Korėjos universiteto.

Vieni analitikai sakė, kad Pak Pong-Ju, anksčiau laikytas sparčiai kylančia žvaigžde, galinčia vadovauti šalies ekonomikos reformoms, galėjo susipykti su įtakingais kariškiais arba buvo atleistas dėl korupcijos.

REKLAMA
REKLAMA

Kitų ekspertų nuomone, Pak Pong-Ju buvo atleistas, nes nesusitvarkė su užduotimi reformuoti žlugusią ekonomiką, kuri iš esmės izoliuota nuo likusio pasaulio.

Analitikai pabrėžia Pak Pong-Ju įpėdinio patirtį transporto srityje ir sako, kad tai gali sąlygoti tam tikras politikos permainas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak kai kurių ekspertų, naujam premjerui gali būti pavesta įgyvendinti planus dėl susisiekimo traukiniais su klestinčiu Seulu. Tai atitiktų seniai puoselėjamus Seulo tikslus per Šiaurės Korėją prisijungti prie Transsibiro geležinkelio sistemos.

REKLAMA

Traukiniai tarp padalyto pusiasalio šiaurės ir pietų nekursuoja nuo 1950-1953 merų Korėjos karo, kuris baigėsi paliaubomis, o šalys iki šiol nėra pasirašiusios taikos susitarimo.

"Šis (paskyrimas) aiškiai parodo jų norą sutelkti dėmesį į ekonomikos raidą, o ne pagalbą (iš pietų)", - sakė Kim Young-yoonas (Kim Jungjunas) iš Korėjos nacionalinio susivienijimo instituto.

REKLAMA

"Manau, tai ženklas, kad jie tvarkys savo reikalus sutelkdami dėmesį į visos ekonomikos pamato stiprinimą ir plėtimą", - sakė jis.

Yoo Ho-yeolas iš Korėjos universiteto sakė, kad tai patvirtina ir faktas, kad Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong-ilp (Kim Čen Iras), retai pasirodantis viešai, dalyvavo trečiadienį vykusioje Aukščiausiosios liaudies asamblėjos sesijoje, skirtoje ekonomikos klausimams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Kim Jong-ilo dalyvavimas patvirtina, kad šalis akcentuoja šį pokytį. Tai atspindi valdytojo ir valdančiosios partijos valią paspartinti ar daugiau dėmesio skirti ekonomikos augimui", - sakė Yoo Ho-yeolas.

Naujas premjeras paskirtas vykstant diskusijoms dėl tarptautinio susitarimo, kuriame numatyta, kad Pchenjanas iki šeštadienio turi pradėti Jongbjono reaktoriaus uždarymo procesą mainais į didelę energetinę pagalbą. Šioje jėgainėje gaminamas plutonis, kurį perdirbus galima išgauti branduoliniams ginklams tinkamos medžiagos.

REKLAMA

Komunistinė valstybė jaučia didelį energijos stygių. Palydovų nuotraukose matyti, kad nakties metu pusiasalio šiaurė skendi beveik visiškoje tamsoje lyginant su ryškiai šviečiančia Pietų Korėja.

Manoma, kad Pchenjanas iki nustatyto termino neuždarys reaktoriaus. Šiaurės Korėja atsisako pradėti branduolinio nusiginklavimo procesą, kol neatgaus Makao banke įšaldytų jai priklausančių 25 mln. JAV dolerių.

REKLAMA

"Manau, ilgainiui Kim Young-ilas bus pasirengęs labiau atverti šalį, turint galvoje tai, kad kurią nors dieną branduolinis klausimas gali būti išspręstas", - sakė Dongguko universiteto Šiaurės Korėjos studijų dėstytojas Koh Yu-hwanas (Ko Juhvanas).

Prieš maždaug dvejus metus uždara Šiaurės Korėja nusiuntė Pak Pong-Ju plačiai išreklamuoto vizito į Kiniją studijuoti Pchenjano milžiniškos kaimynės ir artimiausios sąjungininkės ekonomikos stebuklo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pietų Korėjos žiniasklaida teigia, kad jis galėjo būti nubaustas, o jo judėjimo laisvė suvaržyta.

2002-aisiais Šiaurės Korėja ėmėsi pavienių reformų, kurios šiek tiek sušvelnino tokių sektorių kaip žemės ūkis, centralizaciją. Tačiau ir šios permainos nepadėjo atgaivinti šalies ekonomikos. Net esant geram derliui jo nepakanka pamaitinti 23 mln. gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų