Ryškiausias gedimo pavyzdys pasitaikė per mūšį Rytų Ukrainoje, Donecko srityje, kai Ukrainos kariai dviem JAV suteiktomis kovos mašinomis „Bradley“ susikovė su vienu iš Rusijos tankų. Ukrainiečiai atidengė ugnį iš arti, apšaudydami tanko šarvus.
Susidūrimo filmuotoje medžiagoje matyti, kaip T-90 praranda kontrolę, jo bokštelis pašėlusiai sukasi, o paskui tankas atsitrenkia į medį. Nepajėgdama pasipriešinti porai šarvuočių „Bradley“, rusų tanko įgula pabėgo pėsčiomis, palikusi „geriausią tanką“ ukrainiečių dronui.
Panašus gedimas buvo užfiksuotas vaizdo įraše, kai į kitą T-90 pataikė 47-osios Ukrainos mechanizuotosios brigados atakos dronų kuopa. Matyti, kaip tankas gauna kelis smūgius iš viršaus. Antrasis smūgis pataiko į galinę T-90 korpuso dalį ir išprovokuoja tanko bokštą chaotiškai suktis. Įgulai nepavyko jo suvaldyti.
Socialiniame tinkle 47-oji brigada užsiminė, kad dėl smūgio buvo pažeista viena iš tanko optinių orientavimo sistemų.
🇷🇺 The mysterious fault has hit the T-90 – dubbed the “best tank in the world” by Vladimir Putin – on numerous occasions after it has come under fire from Ukrainian forces.
Read more: https://t.co/WRWPDllLRH pic.twitter.com/t0A4d0zrcHREKLAMA— The Telegraph (@Telegraph) May 27, 2024
Kas sukėlė gedimus?
Skirtingai nuo senesnių sovietinių tankų, T-90 125 mm lygiavamzdė patranka turi automatinę orientavimo sistemą. Elektrinis bokštelis reaguoja į aplink tanką išdėstytus lazerinius įspėjamuosius jutiklius ir pasuka ginklą į taikinį.
Panašių savybių, vadinamų „medžiotojo-žudiko sistemomis“, turi ir amerikiečių tankai „Abrams“, ir britų „Challenger 2“.
„Tikriausiai tai buvo nepatyrusios įgulos ir blogos elektronikos derinys“, – leidiniui tanko gedimus komentavo buvęs britų kariuomenės tankų vadas Hamishas de Brettonas-Gordonas.
„Nepatyrusiems žmonėms tanke labai lengva pasimesti, nes tanko korpusas gali judėti viena kryptimi, bokštelis – kita kryptimi, o vado žvilgsnis gali būti nukreiptas visai kita kryptimi, todėl mes vartojame terminą „disko bokštelis“, nes žmonės gali lengvai pasimesti ir tankas gali tapti nevaldomas.
Tai taip pat gali būti elektronikos gedimas. Vakarų tankai turi gana sudėtingą ugnies valdymo sistemą. Negaliu tiksliai pasakyti, bet T-90 elektronika iš vakarų, todėl sankcijos gali pabloginti padėtį“, – sakė jis.
„Dar tobulesnis tankas“
Vis daugiau T-90 tankų, kainuojančių apie 4,5 mln. dolerių (4,14 mln. eurų), patenka į mūšio laukus Ukrainoje, nes Rusija kovoja su dideliais nuostoliais, patiriamais dėl senesnių, daugiau nei prieš 40 metų pagamintų T-72 ir T-80 modelių.
Rusija turi dar pažangesnį tanką T-14 „Armata“, kuris pirmą kartą pasauliui buvo parodytas 2015 m. per Pergalės dienos paradą Maskvoje.
Vis dėlto „Armata“ nepasirodė kare Ukrainoje, o tai sukėlė spekuliacijų, kad Maskva negali sau leisti prarasti savo pavyzdinio tanko, nes jo sunaikinimas padarytų didelę žalą reputacijai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!