Putinas nuolat giria Rusijos kovą su pandemija: ar iš tiesų yra kuo puikuotis?

Vladimiras Putinas, kaip ir visa valstybinė Rusijos propaganda, dažnai giriasi, kad Rusija sėkmingai įveikė koronaviruso pandemiją. Ne tik įveikė, bet ir atliko tai geriau nei JAV ar ES. Tačiau Rusijos perteklinio mirtingumo lygis rodo visai priešingą rezultatą – šalis yra viena labiausiai nuo pandemijos nukentėjusių valstybių pasaulyje.

„Visos sveikatos apsaugos ir pramonės mobilizacija pasirodė nepalyginamai aukštesnio lygio už Europos valstybes ir JAV, ten išvis subyrėję viskas kažkaip“, – šių metų vasario pradžioje aiškino Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Neseniai Rusijos vadovas pažėrė kritikos ir kaimyninės Latvijos sveikatos apsaugos sistemai.

Oficialiai Rusijoje nuo koronaviruso mirė 103 tūkst. žmonių, tai yra 1 mln. gyventojų tenka apie apie 710 mirčių. Pagal pastarąjį rodiklį Rusija beveik 4 kartus lenkia pirmaujančia Čekiją ir daugiau nei dvigubai lenkia JAV ar Didžiąją Britaniją. Tačiau tai yra oficialūs mirties nuo koronaviruso duomenys, kuriais mažai kas tiki ir pačioje Rusijoje.

NYT – Rusija pirmauja pagal perteklinio mirtingumo skaičių

Tai, kad Kremlius falsifikuoja ir slepia tikrąją informaciją šalyje (nuo rinkimų iki karinių išlaidų ar valdžios ataskaitų) nėra naujiena. Ne išimtis ir koronavirusiniai rodikliai, kuriais netiki ir patys rusai. Tačiau yra vienas rodiklis, kurį sunku nuslėpti po kitomis grafomis – žmonių mirtys. Mirties priežastį teoriškai galima pakeisti, jos galima nenurodyti, galima pasirinkti kitą ligą, tačiau mirusius žmones registruoti reikia net ir Rusijoje.

2020-ųjų balandžio – gruodžio mėnesiais Rusijoje buvo užfiksuota mažiausiai 362 tūkst. perteklinių mirčių. NYT atliktuose skaičiavimuose rašoma, kad mirtingumas Rusijoje pandemijos laikotarpiu išaugo 28 proc., lyginant su įprastais rodikliais.

Antroje leidinio nurodytoje vietoje atsidūrė Ispanija su 23 proc., o trečioje Italija su 19 proc. Didžioji Britanija ir JAV per tą patį laikotarpį sulaukė 17 proc. daugiau mirčių. Geriausia situacija buvo aptikta Vokietijoje – 3 proc. mirtingumo augimas, kas gali būti paaiškinama ir statistine paklaida.

Netgi oficialiais „Rosstat“ duomenimis, 2020-aisiais Rusijos gyventojų skaičius susitraukė 510,5 tūkst., o tai yra rekordinis žmonių skaičiaus kritimas nuo 2005-ųjų. Bendras Rusijos gyventojų skaičius pasiekė 2014-ųjų rodiklį.

REKLAMA

BBC paprašė pakomentuoti šiuos „New York Times“ duomenis Kremliaus atstovo Dmitrijaus Peskovo, tačiau šis atsisakė tai daryti motyvuodamas tuo, kad „nėra aišku kokiais kriterijais remiantis leidinys pateikė išvadas“.

Lietuva – 21 vietoje pasaulyje pagal perteklinio mirtingumo pokytį

Tiubiningeno universiteto analitikas Dmitrijus Kobakas yra sudaręs nuolat atsinaujinančią perteklinio mirtingumo lentelę. Šioje duomenų bazėje yra naudojami „World Mortality Dataset“ duomenys iš 89 pasaulio šalių.

D. Kobakas savo skaičiavimuose naudoja 2015–2019 m. duomenis ir tiesinės ekstrapoliacijos metodą. Atliekant šiuos skaičiavimus, mirtingumas Rusijoje laikotarpiu nuo 2020 m. balandžio iki 2021 m. vasario buvo 25% didesnis už normą (15 vieta pasaulyje). JAV perteklinis mirtingumas buvo didesnis 19,6 proc., Didžiojoje Britanijoje – 19,2 proc. (25 ir 26 vietos pasaulyje). Lietuvoje perteklinis mirtingumas buvo didesnis 21,1 proc. (21 vieta). Latvijoje ir Estijoje šis rodiklis siekia, atitinkamai, 8,5 ir 8,1 proc. (56 ir 57 vietos).

Europoje geriausią rodiklį pagal perteklinių mirčių skaičių demonstruoja trys Šiaurės valstybės – Suomija, Islandija ir Danija. Pastarosiose dviejose valstybėse netgi fiksuojamas mažesnis mirčių skaičius pandemijos laikotarpiu negu ankstesnių penkerių metų vidurkis.

Labiausiai pasaulyje nukentėjo Pietų Amerikos šalys. Peru perteklinių mirčių procentas siekia net 118,2. Daugiau nei 50 proc. mirčių skaičius išaugo Ekvadore, Bolivijoje ir Meksikoje.

Dar prastesni Rusijos rodikliai skaičiuojant kiek perteklinių mirčių teko 100 tūkst. šalies gyventojų. Pagal šį rodiklį Rusija užima 4-ąją vietą pasaulyje su 302 perteklinėmis mirtimis, tenkančiomis 100 tūkst. žmonių.

REKLAMA

Beje, Lietuva pagal šį niūrų statistinį rodiklį rikiuojasi 5-oje vietoje, iškart po Rusijos, su 288,7 perteklinėmis mirtimis, tenkančiomis 100 tūkst. žmonių. Didžioji perteklinių mirčių dalis tenka antrajai koronaviruso bangai lapkričio-sausio mėnesiais.

Iš Europos šalių nuo perteklinių mirčių pandemijos laikotarpiu labiausiai nukentėjo Šiaurės Makedonija (27,4 proc. augimas), Čekija (22,3 proc.), Slovakija (22,1 proc.). Panašiai, kaip ir Lietuvoje mirtingumas išaugęs Ispanijoje (20,6 proc.), Bosnijoje (20,2 proc.), Bulgarijoje (20,1 proc.) ir Lenkijoje (18,9 proc.).


Rašyti komentarą...
S
Saulius
2021-04-18 15:06:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
O iš tikrųjų yra jiems ko girtis. Jie nebuvo uždarę žmonių i rezervata. Visi laisvai judėjo šalies viduje. Kai pasakiau draugams,kad mes negalim is miesto išvažiuot, nustebo labai ir nesuprato,kaip taip galima.. Ir nereikia čia rodyt pirštais i Rusiją. Jie net prievartos skiepijimas neturi
Atsakyti
-13

O
Ona
2021-04-18 16:16:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jus parasykit kuom pas mus galima pasididziuoti. Tai gi rusija jum nieko nesiulo, tai ir sedekit ir tylekit valstybinis ukis. Ziuri i kitus i rusija ka jie jums uzpakalius kaso. Ziurekit i amerika isigymeliu sali gal palengves.
Atsakyti
-2

L
Lina
2021-04-18 15:55:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
Radote su kuo ligintis ,mums iki Rusijos kaip rakam do kitaja,je viską turi o mes ką nieko , ūkius burbulus ir kitos pakraipos gyventojus,net į polikliniką nepriima ginikologai nuotoliniu būdu tiesiog nustato liga arba tai normalu ?nejuokinkit pasaulio net savo nuomonės neturime negalim pasakyti padaryti baisu sėdim duobėje tokioje jok gėda pasakyti kam,ir dar šnekam ant kitų,geriau savo daržą isiravekit nuo piktžolių,o tada dairykites į kitus
Atsakyti
-9

SKAITYTI KOMENTARUS (24)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų