Serbijos sostinėje antradienį prie Jungtinių Valstijų ambasados tūkstančiai Kosovo serbų susirinko pasmerkti Vakarų remiamo plano, kuriame numatyta suteikti nepriklausomybę šios provincijos gyventojų daugumą sudarantiems albanams.
Kai kurie protestuotojai nešė plakatus su raginimais Rusijai pasinaudoti savo veto teise Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryboje ir blokuoti šio plano priėmimą.
Antradienio mitingas - jau antroji radikalių nacionalistų organizuota protesto akcija prie Belgrado senamiestyje įsikūrusios JAV diplomatinės atstovybės.
Kad visi norintieji galėtų nuvykti į protesto akciją sostinėje, Kosovo provincijos valdininkams serbams, kurie yra atskaitingi Belgradui, buvo suteiktas laisvadienis, o mokyklose nevyko pamokos. Pasak akcijos organizatorių, į Belgradą išvyko "80 sausakimšų autobusų".
Serbijos ultranacionalistinė Radikalų partija taip pat paragino savo šalininkus prisijungti prie mitinguotojų.
Gruodžio 2 dieną į Radikalų partijos surengtą protesto akciją susirinko daugiau kaip 20 tūkst. demonstrantų, kurie reikalavo paleisti jos lyderį Vojislavą Šešelį, laikomą JT Tarptautinio tribunolo buvusiai Jugoslavijai (TTBJ) kalėjime.
Kosovo serbų demonstracijos išvakarėse Tarptautinis Teisingumo Teismas priėmė istorinį sprendimą, kad Serbija nėra kalta dėl genocido per 1992-1995 metų Bosnijos karą.
Antradienio mitingą parėmė ne tik Socialistų partija, kurios lyderis anksčiau buvo pernai miręs eksdiktatorius Slobodanas Miloševičius, bet ir nuosaikių nacionalistinių pažiūrų premjero Vojislavo Koštunicos Serbijos demokratinė partija.
Kosovą, kuris istoriškai yra serbų valstybingumo branduolys, JT administruoja nuo 1999 metų vidurio, kai per NATO bombardavimų kampaniją iš provincijos buvo išstumtos serbų pajėgos, kurios per mūšius su albanų separatistais išžudė apie 10 tūkst. civilių vietos gyventojų ir beveik milijoną privertė palikti savo namus.
Provincijos albanų dauguma, sudaranti apie 90 proc. vietos gyventojų, teigia niekada daugiau nesileisianti valdoma serbų, o Vakarai tvirtina nematantys kitos alternatyvos, tik suteikti jai nepriklausomybę.
Tačiau Belgradas ir Kosove tebegyvenantys 100 tūkst. serbų priešinasi tokiems planams, ir nėra jokių garantijų, kad iki įtvirtinant jos statusą provinciją dar kartą neatsidurs smurto gniaužtuose.