Panašu, kad Jungtinių Tautų 1989 m. priimtas beveik visiškas tarptautinės prekybos dramblio kaulu uždraudimas nepasiekia iškelto tikslo - nutraukti kontrabandinį verslą, kurio apyvarta siekia šimtus milijonų dolerių per metus. Jau greitai pasaulis galės įvertinti posūkio kita linkme poveikį: vienkartiniame aukcione Kinijai leista siūlyti kainą už dramblio kaulą, legaliai atvežtą iš keturių Afrikos šalių, kuriose dramblių populiacijos dydis stabilizavosi. Ligi šiol Japonija buvo vienintelė šalis, kuriai leista siūlyti kainą už dramblio kaulą.
Po sunkių derybų su Kinijos pareigūnais, kurie teigia ėmęsi griežtų priemonių kovodami su juodąja rinka, priešinantis su tuo nesutinkančių aplinkosaugos aktyvistų grupėms, Nykstančių rūšių tarptautinės prekybos konvencijos (angl. CITES – Convention on International Trade in Endangered Species) susitikime Ženevoje vis dėlto buvo priimtas Kinijai palankus sprendimas.
Tarptautinio gyvūnų gerovės fondo (angl. IFAW – The International Fund for Animal Welfare) atstovai teigia, kad šis sprendimas pasmerkia „pasaulio dramblius žudynėms“ ir žaidžia „rusišką ruletę“ su rūšimis, kurių skaičius tam tikrose teritorijose nežinomas, bet iš tikrųjų gali kelti nerimą. Aktyvistų teigimu, legaliai pardavinėjant dramblio kaulą, tiktai skatinama nelegali prekyba, ypač kai valdžia sunku kontroliuoti juodąją rinką.
Negali paneigti, kad juodosios rinkos apimtys Kinijoje dar neseniai buvo didžiulės. Kinijos pareigūnai Aplinkos tyrimų agentūros (angl. EIA – Environmental Investigation Agency) paviešintame pranešime Jungtinėms Tautoms šį mėnesį prisipažino, kad per 1991-2002 m. laikotarpį dingo 121 tona dramblio kaulo, o tai lygu 11 tūkst. dramblių ilčių kiekiui.
Ar dabar Kinija laikosi CITES taisyklių? Trumpas CITES sekretoriato inspektorių vizitas į šią šalį 2007 m. parodė, kad situacija pagerėjo: pareikšta, kad aptikti dramblio kaulo tampa sunkiau, nors Xi‘an mieste rasta parduotuvė su neaiškios kilmės jo drožiniais. Britanijoje įsikūrusi nepriklausoma grupė TRAFFIC, vykdanti laukinės gyvūnijos ir augalijos prekybos monitoringą, atliko didesnį tyrimą. 2006–2008 m. patikrinus 10 tūkst. parduotuvių pranešta, jog nelegaliai įsigyto dramblio kaulo gauti vis sunkiau. Tai sutapo ir su didesniu policijos budrumu.
Nuomonę, kad Kinija stengiasi pasitaisyti šioje srityje, patvirtintų ir tai, kad kovo mėnesį Guangxi provincijoje buvo sulaikyta 750 kg neperdirbto dramblio kaulo. Kaip pažymi CITES, nelegali prekybą dramblio kaulu gali užtraukti laisvės atėmimą iki gyvos galvos arba mirties bausmę. Tačiau minėta aplinkosaugos aktyvistų grupuotė EIA, slapta tirianti prekybą, teigia, kad padėtis ne tokia gera, kaip atrodo. 2007 m. šios organizacijos darbuotojai Daliano mieste rado kambarį, pilną nelegaliai atvežto dramblio kaulo, o taip pat prekybai paruoštų neapdirbtų ilčių. Praeitą mėnesį specialistai panašų radinį aptiko ir Gansu provincijoje.
Įdomiau tai, kaip legali prekyba ateityje paveiks juodąją rinką. Papildoma dramblio kaulo pasiūla gali sumažinti jo kainą ir paskatas brakonieriauti. TRAFFIC pažymi, kad po legalaus aukciono 1999 m. dramblio kaulo kaina krito, o tai per 5 metus sumažino brakonierystės mastą. Dogmatikai, besipriešinantys bet kokiai prekybai dramblio kaulu, artėjantį aukcioną laiko ne tik iššūkiu nykstantiems gyvūnams – jis gali susilpninti ir jų pamėgtus argumentus.
Parengta pagal The Economist