Prancūzijos užsienio reikalų ministras Bernard'as Kouchneras perspėjo Airiją dėl pasekmių, jei jos rinkėjai per ketvirtadienio referendumą atmestų Europos Sąjungos (ES) sutartį, ir sakė, kad patys airiai būtų "pirmoji auka", rašo nepriklausomas Briuselio leidinys "EUobserver".
Prancūzų radijui RTL B.Kouchneras sakė, kad airių "Ne" likusioje Europos dalyje būtų sutiktas su "didžiuliu nesupratimu".
Jis darė užuominą į airių nedėkingumą po to, ką jų šalis gavo iš ES nuo savo įstojimo 1973 metais.
Airija per tuos metus gavusi didžiulę ES paramą žemės ūkiui ir struktūrinę paramą, sugebėjo tapti viena labiausiai klestinčių Bendrijos narių.
Paskutinei apklausai rodant, kad "Taip" ir "Ne" stovyklas skiria tik nedidelis tarpas, ypač didesnių ES valstybių politikai negali suprasti, kodėl sutartis gali būti atmesta.
"Manau, kad pirmoji galimo "ne" auka būtų airiai. Jie naudos turėjo daugiau nei kiti", - sakė B.Kouchneras.
"Taip, jie nėra patenkinti, nes galbūt niekas jiems nepasakė, kad Europa stoja prieš likusią pasaulio dalį ir kad turėti naudos sau, airiams ... na, Europa turi vystytis, turi eiti Lisabonos sutarties link", - sakė jis.
"Būtų labai, labai, labai nepatogu, ... jei negalėtume kliautis airiais, kurie patys smarkiai kliovėsi Europos pinigais", - pridūrė B.Kouchneras.
Tai tiesiausi tokio aukšto rango Europos politiko komentarai šiuo klausimu; iki šiol bloko narės stengėsi vengti sudaryti kišimosi į Airijos balsavimą įspūdį.
B.Kouchneras sakė, kad Prancūzija, kuri nuo liepos pusmetį vadovaus Europos Sąjungai, vis tiek bet kuriuo atveju tęs sutarties įgyvendinimą, tuo pačiu metu bandydama įtikinti Airiją "grąžinti šią sutartį".
Jo komentarai primena prancūzų žaliųjų europarlamentaro Danielio Cohn-Bendito (Danielio Kon-Bendito) žodžius, kuriuos jis pirmadienį pasakė laikraščiui "Le Monde": "Kam sakyti "taip" kažkam, kas verčia juos dalytis tuo, ką jie gavo su naujomis ES narėmis iš Rytų Europos? Elementari reakcija yra ginti savo interesus".
"Referendumas turi turėti pasekmes: jei pasakome "ne", išeiname iš Europos", - pridūrė jis.
Airija yra vienintelė šalis, rengianti referendumą dėl ES sutarties, ir jaučia didelį likusios Europos dalies spaudimą pasakyti "taip".
Visos pagrindinės politinės partijos remia šią chartiją, bet referendumo rezultatai tikriausiai priklausys nuo rinkėjų aktyvumo - nedidelis aktyvumas būtų naudingas sutarties priešininkų stovyklai.
Kai kuriose šalies dalyse balsavimas prasidėjo dar pirmadienį. Penkiose salose, kuriose iš viso gyvena 745 rinkėjai, tradiciškai balsuojama anksčiau, kad prastas oras nesutrukdytų laiku atvežti iš ten balsadėžių. Gynybinių pajėgų nariai paštu balsavo praėjusią savaitę.
Pagrindinis balsavimas baigsis ketvirtadienį 22 val. vietos laiku, bet balsai bus skaičiuojami kitą dieną.