„Prahos pavasario“ vertinimas Rusijoje: daugelis palaiko okupaciją

Tik penktadalis rusų mano, kad SSRS veiksmai „Prahos pavasario“ metu prieš 50 metų pasielgė neteisingai. Maža to, net 36 proc. apklaustųjų mano, kad įvesti sovietų kariuomenę į tuometinę Čekoslovakiją buvo teisingas sprendimas.

11

„Levada centr“ atlikta apklausa, skirta nustatyti Rusijos gyventojų nuomonę apie 1968-aisiais SSRS žiauriai numalšintą Čekoslovakijoje vykusią protesto akciją parodė, kad daugiau rusų teigiamai vertina šį žingsnį, negu neigiamai.

(11 nuotr.)
FOTOGALERIJA. „Prahos pavasario“ vertinimas Rusijoje: palaiko Čekoslovakijos okupaciją

32 proc. apklaustųjų daugiau ar mažiau žino apie „Prahos pavasario“ įvykius: 11 proc. teigia labai gerai žinantys aplinkybes, o 21 proc. girdėjo arba skaitė apie tai, teigiama apklausos rezultatuose.

Daugiau nei trečdalis rusų (36 proc.) mano, kad SSRS veiksmai 1968 metų rugpjūčio 21-ąją, kuomet sovietų kariuomenė buvo įvesta į Čekoslovakijos teritoriją, buvo teisingi. 19 proc. apklaustųjų mano, kad Maskva prieš 50 metų pasielgė neteisingai, dar 45 proc. negalėjo atsakyti į klausimą.

23 proc. apklaustųjų mano, kad „Prahos pavasaris“ buvo „antisovietinių jėgų bandymas ištraukti šalį iš socialistinio lagerio“, o kas penktas (21 proc.) – tuos įvykius pavadino „ardomaisiais veiksmais ir bandymu suskaldyti socialistinę visuomenę“.

18 proc. apklaustųjų mano, kad „Prahos pavasario“ veiksmai buvo „liaudies sukilimas prieš Sovietų Sąjungos režimą“. Ketvirtadalis (23 proc.) rusų negalėjo atsakyti, kas prieš 50 metų vyko Čekoslovakijoje.

„Prahos pavasaris“

1968-ųjų rugpjūčio 21-osios naktį į Čekoslovakiją buvo perkelti penkių Varšuvos pakto šalių (SSRS, Bulgarijos, Vengrijos, Rytų Vokietijos ir Lenkijos) daliniai. Operacija, kodiniu pavadinimu „Dunojus“, tikslas buvo sustabdyti Čekoslovakijos Socialistinės Respublikos vietos komunistų partijos lyderio Aleksandro Dubčeko organizuotas reformas – „Prahos pavasarį“.

Per 36 valandas sovietinė kariuomenė, nesulaukusi vietos dalinių pasipriešinimo, palaužė tautos pasipriešinimą ir įvedė savo valdžią Čekoslovakijos teritorijoje. Žuvo daugiau nei 70 civilių, dar keli šimtai buvo sužeista. Rugpjūčio 24-27 dienomis Maskvoje buvo pradėtos derybos, kurių metu čekoslovakų delegacija „sutiko atstatyti tikrąjį socializmą“.

Tačiau šie sovietų veiksmai lėmė dar didesnę Varšuvos pakto šalių izoliaciją pasaulyje ir masinę čekoslovakų migraciją į Vakarus (apie 300 tūkst. žmonių). 1980-aisaisi Lenkijoje kilus protesto judėjimams, L. Brežnevo vadovaujama komunistų partija jau nesiryžo, baimindamasi dar daugiau sankcijų ir susiskaldymo viduje, panaudoti jėgą.


Rašyti komentarą...
T
T
2018-08-21 19:18:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
Keista, kad taip mažai. Kai buvo okupuota Lietuva 1940 metais, okupaciją palaikė 107% Lietuvos gyventojų.
Atsakyti
-1

a
as
2018-08-21 19:58:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
kryme 110% palaiko okupacija:D
Atsakyti
0

T
T
2018-08-21 21:21:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ukraina įsitikino, kaip elgiasi jos teritorinio vientisum garantas. Kaip tik todėl NATO reikalinga. Ir ne formali, o gebanti atgrasyti kaimyną nuo poelgių kvailų. Antraip Rusija greitai pataptų ir mūsų garantu taip pat.
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (14)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų