• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viso pasaulio dėmesį pritraukė tragiška turistų kelionė į Atlanto vandenyno dugną, kuomet dingo ryšys su povandenine kapsule „Titan“ ir penkiais žmonėmis joje. Ekspertai pripažįsta, kad paieškų darbai šiuo metu yra „toje pačioje vietoje, kaip buvo dar pirmadienį“.

Viso pasaulio dėmesį pritraukė tragiška turistų kelionė į Atlanto vandenyno dugną, kuomet dingo ryšys su povandenine kapsule „Titan“ ir penkiais žmonėmis joje. Ekspertai pripažįsta, kad paieškų darbai šiuo metu yra „toje pačioje vietoje, kaip buvo dar pirmadienį“.

REKLAMA

250 tūkst. dolerių vertės vienam asmeniui kelionė link „Titaniko“ nuolaužų, su visu pasiruošimu ir grįžimu į krantą, trunka 8 dienas ir prasideda Kanados Niufaundlendo salyne. Keliauti povandeniniu laivu-kapsule gali asmenys nuo 17-os metų, skelbiama organizatorių „OceanGate“ tinklapyje.

Iš pradžių laivas-bazė „Polar Prince“ dvi dienas plukdo povandeninę kapsulę „Titan“ į panirimo po vandeniu vietą Atlanto vandenyne ir „priima“ jį atgal po sėkmingo iškilimo. Tačiau šįkart ryšys su „Polar Prince“ nutrūko dar vykstant nusileidimui.

„Titanas“ yra vos 6,7 metrų ilgio, itin kompaktiška povandeninė kapsulė sveria daugiau nei 10 tonų. Ji gali panirti 4 tūkst. metrų po vandeniu, nors kai kurie ekspertai dar 2018-aisiais perspėjo, kad šio povandeninio aparato reali panirimo galimybė yra 1,8 tūkst. metrų.

REKLAMA
REKLAMA

Į dvi dalis subyrėjusio „Titaniko“ nuolaužos, kurios išsidėsčiusios vandenyno dugne per 600 metrų viena nuo kitos, stūkso 3,8 kilometrų gylyje.

REKLAMA

„Titanas“ nėra savarankiškas povandeninis laivas, jam yra būtina kontrolė iš išorės – ar tai būtų plaukiojanti platforma, uostas, ar didelis povandeninis laivas.

Pats panirimas iki „Titaniko“ užtrunka apie 2 valandas, kurios, anot organizatorių, „praeina lyg viena akimirka“. Birželio 18-ąją paniręs po vandeniu „Titanas“ prarado ryšį su paviršiuje likusia plaukiojančia baze praėjus 1 val. 45 min. Tai yra, arba jau tik pasiekus tikslą, arba netoli jo.

Užsandarintas iš išorės, valdomas žaidimų pultu

Povandeninės kapsulės vidus yra itin paprastai įrengtas. Jokių krėslų ar kėdžių, žmonės susėda tiesiog ant paminkštintų grindų. Povandeninio aparato „nosyje“ yra tualetas, kuriuo galima naudotis užsidengiant užuolaidėle. Ten pat yra ir iliuminatorius, todėl kol kažkas naudojasi tualetu, stebėti aplinką keleiviams nepavyks.

REKLAMA
REKLAMA

Bendrovės tinklapyje yra nurodyta, kad visiems turistams rekomenduojama „apriboti savo valgiaraštį prieš kelionę, kad būtų sumažinta būtinybė naudotis šiomis patalpomis“.

CBS korespondento Davido Pogue, kuris praėjusiais metais keliavo „Titanu“, teigimu, kapsulėje vietos yra „panašiai, kaip mikroautobuse“.

Keleiviams sulipus į „Titaną“, laivo-bazės įgula hermetizuoja jį iš išorės ir užsuka jį 17 varžtų. Patiems išlipti iš kapsulės keleiviams tiesiog neįmanoma.

D. Pogue taip pat prisiminė, kad „OceanGate“ įkūrėjas Stocktonas Rushas tikino, jog „Titaną“ kurti padėjo NASA ir Vašingtono universiteto mokslininkai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laivas valdomas paprasčiausiu žaidimų pultu, o povandeninės kapsulės kūrėjai tikino, kad itin paprasta laivo konstrukcija leido „efektyviai išnaudoti jo galimybes“.

Gamintojų teigimu, „Titane“ įrengtos 96 valandų deguonies atsargos penkiems asmenims. Tačiau birželio 18-ąją panirusiame laive galėjo būti ir 6 žmonės, jeigu pasitvirtins įvairiose žiniasklaidos priemonėse skelbiamas juo keliavusių asmenų sąrašas.

D. Pogue pasakojo, kad vieno iš nusileidimų praėjusiais metais metu laikinai buvo dingęs ryšys su laivu-baze, nuo kurio „Titanas“ yra visiškai priklausomas. „Mes klaidžiojome negalėdami pasiekti „Titaniko“ dvi su puse valandos“, – aiškino jis.

REKLAMA

„OceanGate“ skelbiama, kad povandeninės kapsulės ryšį su išoriniu pasauliu užtikrina E. Musko „Starlink“ palydovinio interneto ryšys. Tačiau nėra žinoma, ar laivo dingimą nulėmė kažkokios ryšio problemos.

Ekspertai: laikas dabar didžiausias priešas

Ketvirtadienį vykusioje spaudos konferencijoje kalbėję ekspertai neturėjo gerų žinių apie vykstančią „Titano“ gelbėjimo operaciją. Anot profesoriaus Alistairo Greigo, paieškų plotas nesumažėjo, nepaisant anksčiau skelbtos informacijos apie užfiksuotus garsus iš vandenyno dugno. „Sakyčiau, kad mes vis dar panašioje situacijoje, kokia buvo pirmadienį, kalbant apie paieškos mastą“, – cituojamas jis „The Guardian“.

REKLAMA

A. Greigo teigimu, kol kas sunku pasakyti, kiek užtruktų gelbėjimo operacija, jeigu povandeninė kapsulė būtų aptikta. „Normaliomis sąlygomis tai užimtų apie dvi valandas panirti iki dugno ir dvi valandas iškelti į paviršių“.

Jis taip pat pripažino, kad sunku prognozuoti šios gelbėjimo operacijos baigtį ir pažymėjo faktą, kad „mums baiginėjasi laikas“.

Profesoriaus Jamie Pringle’o teigimu, „vilčių visada yra, tačiau visi žinome apie „auksines pirmąsias 24 valandas“. Anot jo, „mes jau gerokai pavėlavome su jomis“. Jis pripažino, kad „kuo ilgiau visa tai užtrunka, tuo mažesnė tikimybė sėkmingai baigčiai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų