Pasaulį sukrėtęs išpuolis prieš policiją Dalase: ką šios žudynės reiškia mums visiems?

Teksaso valstijos mieste Dalase penki policijos pareigūnai žuvo, dar septyni buvo sužeisti snaiperio, vieno juodaodžio JAV armijos veterano, šūvių, vykstant protestui dėl žiauraus policijos elgesio su afroamerikiečiais.

13

Sužeisti ir du civiliai, ir ši diena laikoma pražūtingiausia JAV teisėsaugai nuo 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakų.

Žemiau pateikiami pagrindiniai jau žinomi apie šį išpuolį faktai.

(13 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Teksaso mieste Dalase ketvirtadienio vakarą penki policininkai žuvo

– Kas įvyko?

Ketvirtadienį šimtai demonstrantų susirinko 1,2 mln. gyventojų turinčio Dalaso centre protestuoti dėl dviejų Minesotoje ir Luizianoje šią savaitę įvykusių incidentų, per kuriuos policija kontroversiškomis aplinkybėmis nušovė du juodaodžius.

Šie incidentai atgaivino emocingus debatus dėl policijos naudojamos mirtinos jėgos ir problemų, susijusių su numanomu policijos rasiniu šališkumu mažumų, ypač afroamerikiečių, atžvilgiu.

Apie 21 val. vietos laiku, eitynėms baigiantis, pasipylė šūviai.

Šaudė mažiausiai vienas šaulys, kuris tyčia taikėsi į policiją. Incidentas įvyko netoli nuo Dealey (Dilio) aikštės, kur 1963 metais buvo nužudytas JAV prezidentas Johnas F.Kennedy (Džonas F.Kenedis).

REKLAMA

– Kas buvo aukos?

Žuvo iš viso penki pareigūnai, tarp jų vienas Dalaso viešojo transporto policininkas. Dar septyni pareigūnai ir du civiliai buvo sužeisti.

Policija užspeitė pagrindinį įtariamąjį ir mėgino su juo derėtis, bet po kelių valandų derybos nutrūko.

Vyko policijos ir įtariamojo susišaudymas, kol galiausiai įtariamasis buvo nukautas susprogdinus užtaisui, kurį prie to vyro nugabeno per atstumą valdomas policijos robotas.

„Jis grasino, kad yra kitų bombų, tad mums atrodė, kad toks būdas yra saugiausias – taip ir buvo“, – sakė Dalaso meras Mike'as Rawlingsas (Maikas Rolingsas).

– Kas šios atakos vykdytojas?

Policija oficialiai įvardijo nukautą įtariamąjį – 25 metų Micah Johnsoną. Šis juodaodis, gyvenęs Dalaso priemiestyje Meskite, anksčiau nebuvo patekęs į teisėsaugos akiratį, policija jį apibūdino kaip „vienišių“.

JAV armija patvirtino, kad M.Johnsonas šešerius metus buvo atsargos karys ir dalyvavo vienoje misijoje Afganistane.

Jo namuose rasta medžiagų bomboms gaminti, ginklų ir šaudmenų, pridūrė policija.

Policija iš pradžių laikėsi prielaidos, kad šauliai buvo du, bet JAV teritorinio saugumo sekretorius Jeh Johnsonas (Džėjus Džonsonas) penktadienį sakė, kad minėtas įtariamasis veikiausiai veikė vienas.

Tačiau Teksaso gubernatorius Gregas Abbottas  sakė, kad policija „toliau apieškos kiekvieną triušio takelį... kad užtikrintų, jog eliminuosime bet kuriuos kitus galimus įtariamuosius arba sąmokslininkus, kurie kaip nors galėjo padėti šiam užpuolikui“.

– Koks buvo atakos motyvas?

Dalaso policijos viršininkas Davidas Brownas sakė, kad per derybas su policija užpuolikas sakė esantis „supykdytas pastarųjų policijos šaudymų“.

„Įtariamasis sakė pykstantis ant baltųjų. Įtariamasis pareiškė norintis žudyti baltuosius, ypač baltuosius policininkus“, – nurodė D.Brownas.

Baltieji rūmai neigė bet kokį ryšį tarp užpuoliko ir kurių nors žinomų „teroristinių organizacijų“, bet M.Johnsono „Facebook“ paskyroje rasta sąsajų su keliais radikaliais juodaodžių aktyvistų judėjimais, kuriuos JAV piliečių teisių organizacija „Southern Poverty Law Center“ (SPLC) vadina neapykantos grupuotes.

REKLAMA

Tarp judėjimų, kuriuos M.Johnsonas buvo pažymėjęs kaip „patinkančius“, buvo Naujoji juodųjų panterų partija (NBPP) ir „Islamo tauta“ (Nation of Islam), kurios abi yra žinomos dėl tulžingo priešiškumo žydams bei baltiesiems, sakoma SPLC pranešime.

– Kas buvo aukos?

43 metų policininkas Brentas Thompsonas buvo Dalaso viešojo transporto sistemos valdybos teisėsaugos padalinio pareigūnas. Šis šešių vaikų tėvas, dar kartą vedęs likus dviem savaitėms iki žūties, anksčiau vadovavo grupei amerikiečių, dalyvavusių Irako ir Afganistano policijos mokymuose, dirbdamas privačioje bendrovėje pagal Pentagono užsakymus.

32 metų Patrickas Zamarripa – karinių jūrų pajėgų veteranas, dalyvavęs trijose misijose Irake. Dalaso policijoje jis pradėjo dirbti prieš maždaug penkerius metus ir neseniai buvo priskirtas prie miesto centre dviračiais patruliuojančių pareigūnų grupės. Jis paliko dvejų metų dukrelę ir posūnį.

40-metis Michaelas Krolas, kilęs iš Mičigano, Dalaso policijos departamente pradėjo dirbti 2007 metais.


Rašyti komentarą...
v
va taip
2016-07-09 12:53:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
reiksia kad visa sita sistema baigia pasiekti dugna net nereikia jav,uztenka pasiziureti i savo sali,o vdidziausi viso to kaltininkai politikai
Atsakyti
0

S
Simas
2016-07-09 12:38:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
DEGRADUOJA jankiai.. NEGRO gyvybe nieko nekainuoja. Greiciau zlugtu si blogio hidra,,
Atsakyti
-2

e
eklektik
2016-07-09 11:49:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
labai uzjauciu zmones .. bet amerika yra kitokia ir mums jos nesuprasti .. laisve kuri garantuojama 5 -aja pataisa.. zmogus turi teise gintis ( Lietuviai neturi ) beje statistika kvaila sako kad amerikoje nuzudoma salyginai daug maziau zmoniu negu eurosajuze.. ( kur draudziama ginkluote) na paprastas klausimas : Imanuilo Kanto imperatyvas : elkis su manimi taip kaip as noreciau elgtis su tavimi .. cia juk aksioma.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų