• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusija jau ne vieną savaitę prieš Baltijos šalis vykdo hibridinę ataką, kurios metu trikdo ir blokuoja komercinių skrydžių GPS signalus. Nors ši ataka paveikia visas Baltijos šalis, labiausiai trikdžius kol kas jaučia Estija, į kurios miestą Tartu iki gegužės pabaigos skrydžius sustabdė Suomijos oro linijos „Finnair“.

Rusija jau ne vieną savaitę prieš Baltijos šalis vykdo hibridinę ataką, kurios metu trikdo ir blokuoja komercinių skrydžių GPS signalus. Nors ši ataka paveikia visas Baltijos šalis, labiausiai trikdžius kol kas jaučia Estija, į kurios miestą Tartu iki gegužės pabaigos skrydžius sustabdė Suomijos oro linijos „Finnair“.

REKLAMA

„Facebook“ grupė „Orai ir klimatas Lietuvoje“ parodė, kaip žemėlapyje atrodo GPS ryšio trukdymas. Žemėlapyje – GPS trikdžiai fiksuoti balandžio 23–30 d.

„Nemalonus didysis kaimynas ir toliau mažiesiems kaimynams gadina gyvenimą. Ypač nuo to, kaip galite matyti žemėlapyje, kenčia Estija kur dažniau nei kitur trikdomas GPS signalas bei taip sukeliama papildomų iššūkių orlaivių pilotams, tačiau skrydžiai vyksta saugiai, kadangi be GPS yra ir kitų navigacijos priemonių. 

Nežiūrint to, kaip pirmadienį rašė flightradar24, „Finnair“ dėl GPS trukdžių iki gegužės pabaigos sustabdo skrydžius iš Helsinkio į Tartu (Estija). Tartu oro uoste šiuo metu galioja tik GPS pagrįsta atvykimo procedūra, todėl lėktuvai negali leistis tęsiantis GPS trukdžiams. Tikimasi, kad skrydžiai bus atnaujinti po to, kai oro uoste bus įdiegta su GPS nesusijusi lėktuvų priartėjimo procedūra.

REKLAMA
REKLAMA

GPS trikdžiai padažnėjo 2023 m. gale. Rusija signalus trikdo ne tik Estijoje, aplink Karaliaučiaus eksklavą, Suvalkų koridorių, bet ir Maskvos – Sankt Peterburgo apylinkėse, matyt, taip siekdama užkirsti kelią padažnėjusioms ukrainiečių dronų atakoms. Deja, bet ten kur lėktuvų lieka mažiau, ten atliekama ir mažiau svarbių meteorologinių matavimų, kuriuos vykdo orlaiviai“, – rašo „Orai ir klimatas Lietuvoje“.

REKLAMA

Baltijos šalių ministrai įspėja

Lietuvos, Latvijos ir Estijos užsienio reikalų ministrai apkaltino Rusiją trikdant GPS palydovinės navigacijos sistemos darbą Baltijos jūros regione. Dėl to jie įspėjo apie padidėjusią aviacijos avarijų grėsmę regione, rašo „The Financial Times“.

Pasak ministrų, balandžio 25 ir 26 d. du Suomijos oro linijų bendrovės „Finnair“ lėktuvai skrido iš Helsinkio į Estijos miestą Tartu, tačiau dėl GPS trukdžių buvo priversti grįžti į išvykimo oro uostą. Pilotai priėmė tokį sprendimą, nes nebuvo tikri, kad galės saugiai pasiekti kelionės tikslą.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei kas nors išjungs jūsų žibintus, kai važiuojate naktį, kelionė taps pavojinga. Padėtis Baltijos regione prie Rusijos sienų šiuo metu tapo pernelyg pavojinga, kad ją būtų galima ignoruoti“, – pabrėžė Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Vadina tai hibridine ataka

Estijos valdžios institucijos GPS trikdžius laiko „Rusijos priešiškos veiklos dalimi" ir kelia šią temą pokalbiuose su sąjungininkais, pažymėjo šalies užsienio reikalų ministras Margusas Tsahkna. Pasak jo, Maskvos veiksmai „yra hibridinė ataka ir grėsmė mūsų žmonėms bei saugumui, kurios mes netoleruosime“.

Nuo 2023 m. rugpjūčio iki 2024 m. kovo pabaigos GPS signalo trukdymo atvejų skaičius Baltijos jūros regione išaugo nuo mažiau nei 50 iki 350 per savaitę.

NATO valdo debilai, JAV valdžioje sėdi debilai, Europarlamente protingų taip pat nerasta. Jei "demokratinius Vakarus" valdytų ne debilai, tai jau senai palei ES-Urodinos sieną būtų išdėstyti kryptiniai GPS/Glonass/Galileo signalų slopintuvai, nukreipti į Urodinos teritoriją ir kurie jos teritorijoje slopintų visus geopozicionavimo signalus. Dabar Хуйло iš Maskvos į Kaliningradą skrenda per Peterburgą ir tarptautine oro erdve virš Baltijos jūros darydamas beveik 1000 km vingį, nes Suomija, Estija, Latvija ir Lietuva kacapams yra uždariusios savo oro erdves. Jei ES, NATO ir JAV sėdėtų ne idiotai, tai kacapai aplamai nebeskraidytų, o jei ir skraidytų, tai tik vadovaudamiesi žvaigždėmis ir kompasais.
Laikas kacapus nubausti
Laikas kacapus nubausti
NATO neturi leisti priešui ką nors daryti savo teritorijoje. Jei po įspėjimo, maskoliai nesiliautų to daryti, būtina, kaip atsakomąją priemonę, blokuoti GPS ryšį Leningrado regione ir Murmanske, kur rusai laiko savo povandeninius laivus. Jei to nepakaks - uždengti Maskvą ir palikti ją be GPS. NATO valstybės tam turi priemonių - pirmiausia kosmose bazuojamas sistemas.
Per daug bijom kacapų,
Per daug bijom kacapų,
užtat jie dabar daro ką nori, jei toliau vakarai myžčios ir bijos kacapų, bus dar blogiau.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų