„Rinka taisosi“, – prieš susitikimą sakė Irako naftos ministras Fayyadas al-Nima.
„Padėtis rinkoje pagerės antroje šių metų pusėje“, – prognozuoja jis. Jam antrina ir kitų šalių karteliui priklausančių šalių delegatai.
Tačiau įtakingiausios OPEC narės Saudo Arabijos naujasis ministras Khaledas al-Falihas kol kas nedaugžodžiauja.
Praeityje krentant kainoms, OPEC, kuriai tenka maždaug trečdalis pasaulio naftos gavybos, paprastai sumažindavo gavybą. Tačiau šiame kainų smukimo cikle gamintojai ir visų pirma Saudo Arabija pakeitė strategiją ir gavybos apimčių nekeitė norėdami padidinti spaudimą JAV skalūnų naftos gamintojams.
Jungtinių Arabų Emyratų energetikos ministras Suhailis Mohammedas al-Mazrouis teigia, kad paklausos ir pasiūlos dėsniai naftos rinkoje veikia.
„Rinka pati pasieks kainą, kuri bus sąžininga ir vartotojams, ir gamintojams“, – pareiškė ministras, kurį cituoja agentūra „Bloomberg“.
„Nuo metų pradžios ir iki dabar rinka pati koregavosi aukštyn“, – pridūrė jis.
Angolos naftos ministras Jose Maria Botelho de Vasconcelos (Žozė Marija Botelju de Vaskonselas) pareiškė, kad kainų „tendencija yra šiek tiek teigiama“.
Nerimą kelia Venesuela
Tačiau Angolos ministras pabrėžė, kad jo šaliai reikia, kad naftos kainos ir toliau augtų. O Venesuelos atstovas išreiškė susirūpinimą, jog pastaruoju metu fiksuojamas naftos kainų atsigavimas yra trumpalaikis.
Eulogio'jus del Pino'as (Eulochijus del Pinas) pažymėjo, kad naftos kainų mažėjimą paskatino išskirtinės aplinkybės, įskaitant naftininkų streiką Kuveite, gaisrai Kanadoje, problemos Nigerijoje ir Kolumbijoje.
„Tai ne padėtis pačioje rinkoje, o kitos aplinkybės, – sakė jis. – Kai tos aplinkybės bus pašalintos, kas tada bus?“
Alžyro naftos ministras Salahas Khebris (Salahas Chebris) mano, kad rinkoje vyksta „persibalansavimas“, tačiau būtinos papildomos pastangos.
Naujasis generalinis sekretorius
Ketvirtadienio susitikimo metu OPEC šalys gali išrinkti naująjį generalinį sekretorių, kuris pakeis Libijos atstovą Abdallą El-Badrį, kuris šias pareigas ėjo nuo 2007 metų.
E. del Pino'as remia dabartinio Venesuelos ambasadoriaus Kuboje Ali Rodriguezo Araques (Ali Rodrigeso Arakvės) kandidatūrą. Jis ėjo šias pareigas 2001-2002 metais.
A. El-Badrio kadencija baigėsi dar 2012 metais, tačiau liko šioje pareigose, nes OPEC šalys nesutarė dėl jo įpėdinio.
Tarp kitų galimų kandidatų minimas Nigerijos atstovas Mohammedas Barkindo'as (Mohamedas Barkindas) ir Indonezijos atstovas Mahendra Siregaras.
Remdamasi neįvardintu šaltiniu rusų naujienų agentūra „Interfax“ neseniai pranešė, kad yra „labai didelė tikimybė“, kad naujuoju OPEC generaliniu sekretoriumi taps buvęs Indonezijos finansų ministras M. Siregaras.