Norvegijos sostinėje savaitgalį buvo pagerintas šalčio rekordas: priemiesčiuose termometras rodė -31,1 °C. Miesto rajonuose taip pat neįprastai šalta, skirtingai negu šalies šiaurėje, kur po savaitgalio rekordinių šalčių staiga atšilo.
Viešojo transporto sistemos, įskaitant traukinius, dėl šalčio susidūrė su rimtais sunkumais. Situacija paveikė mažiausiai 18 traukinių linijų. Oslo pakrantėje buvo pastebėtas „frostrøyk“, arba „šalčio dūmų“, reiškinys – neįprastas vizualinis reginys šaltomis sąlygomis.
Reaguodama į krizę, Oslo centrinė traukinių stotis atvėrė duris ir veikia visą parą, kad suteiktų prieglobstį benamiams. Miesto prieglaudos ir organizacijos taip pat išplėtė savo pajėgumus.
Sostinė taip pat susidūrė su elektros energijos tiekimo sutrikimais, ypač netoli Oslo „Gardermoen“ oro uosto, dėl kurių nukentėjo tūkstančiai žmonių.
Neįprastai šalta pietuose ir šilta šiaurėje
Po daugiau nei 20 metų nematytų rekordinių šalčių Norvegijos šiaurėje, į regioną atėjo santykinai šilti orai. Jeigu praėjusį penktadienį Kautokeino mieste žemiausia temperatūra faktiškai siekė -44 °C, tai jau pirmadienį aukščiausia temperatūra dieną tesiekia -4 °C.Trumsės valstybinis meteorologas Charalampos Sarchosidis tvirtina, kad kitą savaitę Norvegija susidurs su ypatingu orų tipu.
„Kitą savaitę Norvegijos šiaurėje bus šilčiau nei Norvegijos pietuose. Tai nėra dažnas reiškinys“, – NRK pasakojo meteorologas.
Bergeno Nanseno centro direktorius Tore Furevikas sako, kad dabar stebimi orai yra ypatingas reiškinys, atkeliavęs iš Šiaurės ašigalio.
„Žiemos mėnesiais aplink Šiaurės ašigalį, vadinamojoje stratosferoje, pučia galingas sūkurys arba ciklonas – cituojamas jis NRK. – Tai vyksta 20-30 kilometrų virš mūsų, virš viso Šiaurės ašigalio iš rytų į vakarus. Jis dar vadinamas „poliarine srove“.
Poliarinis sūkurys aplink Šiaurės ašigalį susidaro, kai tolimoje šiaurėje pasidaro tamsu ir šalta. Tačiau kartais nutinka kai kas ypatingo: ciklonas aplink Šiaurės ašigalį suyra. Tuomet žemėje susiformuoja ilgesni šalčio laikotarpiai.
T. Fureviko manymu, būtent taip ir nutiko dabar.
Tai lemia atmosferos sutrikimai, kuriuos sukelia, pavyzdžiui, kalnų masyvai. Dėl to oras atmosferoje sklinda kaip bangos ir gali pasiekti net stratosferos sūkurį virš Arkties.
„Galima sakyti, kad visa žiemos sistema suyra per kelias dienas. Tuomet į žemę patenka aukšto slėgio sistema su šaltu oru“, – aiškino ekspertas. Lietuviškai šis reiškinys vadinamas staigiu stratosferiniu atšilimu (angl. Sudden Stratospheric Warming, SSW). Taip nutinka maždaug kas antrus metus.
Meteorologai prognozuoja, kad artimiausiomis dienomis visoje pietų Norvegijoje bus labai šalta.Dėl aukšto slėgio ir nepalankių vėjų bus ne tik šalta. Tankiai apgyvendintuose rajonuose taip pat bus juntama prasta oro cirkuliacija: didmiesčiuose išaugs oro tarša.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!