NATO kariai po neramumų ties pasienio punktais uždarė šiaurinę Kosovo sieną su Serbija, praneša BBC.
Antradienį Kosovo serbai, protestuodami prieš provincijos atsiskyrimą nuo Serbijos, padegė du šiaurinius Jarinjės bei Banjos pasienio punktus. Reaguodama į išpuolius NATO pasienyje dislokavo taikdarius.
NATO savo veiksmais įsiutino tiek Kosove gyvenančius serbus, tiek Serbijos Vyriausybę. Uždarius sieną nuo Serbijos buvo atkirsta daugiausia serbų gyvenama šiaurinė Kosovo dalis. Patys Kosovo serbai tvirtina, kad vis dar priklauso Serbijai ir negali susitaikyti su Kosovo tapimu nepriklausoma valstybe. NATO teigia, kad siena buvo uždaryta mažiausia vienai parai.
Pranešama, kad antradienį prie Jungtinių Tautų bei Kosovo policijos administruojamų Jarinjės ir Banjos pasienio punktų protestuotojai atvyko autobusais ir mašinomis. Anot situacijų mačiusiųjų, serbų veiksmai buvo gerai suplanuoti ir koordinuoti. Bandydami nugriauti pasienio punktus serbai naudojo buldozerius ir sprogmenis.
Kosovo ministras pirmininkas Hashimas Thaci komentuodamas serbų veiksmus teigė, kad šis incidentas nesumenkins Kosovo nepriklausomybės šlovės. Tuo tarpu Serbijos užsienio reikalų ministras Vukas Jeremicius Austrijos sostinėje Vienoje pareiškė, kad Kosovos niekada nebus suvereni valstybė ir amžinai liks Serbijos dalimi.
Anot ministro, „Kosovas yra svarbi mūsų identiteto dalis, jis yra esminė jungtis tarp mūsų praeities ir ateities“.
Naująją valstybę jau pripažino JAV, Didžioji Britanija, Prancūzija, Vokietija ir Italija. JT Saugumo Taryba bei ES Kosovo klausimu kol kas nesugeba rasti bendros pozicijos.
Tiesa, ES užsienio politikos vadovas Javieras Solana antradienį tapo pirmuoju tarptautinės politikos veikėju aplankiusiu Kosovą kaip nepriklausomą valstybę. Per šio pareigūno vizitą Kosovo parlamentas priėmė pirmuosius savo įstatymus. Jie susiję su užsienio reikalų ministerijos įsteigimu, pasų suteikimu šalies gyventojams.