NATO narė Turkija „stiprins dvišalius santykius“ su Rusija

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) pirmadienį surengs derybas Ankaroje su viešinčiu Rusijos vadovu Vladimiru Putinu, siekdamas sustiprinti dvišalius ryšius, kurie atlaikė potencialiai pragaištingus ginčus dėl krizių Sirijoje bei Ukrainoje.

Per šias derybas tikimasi sutelkti dėmesį į bendradarbiavimą energetikos sektoriuje: Ankara siekia ne vien mažesnių iš Rusijos tiekiamų dujų kainų, bet ir didesnių jų importo apimčių artėjant žiemai. Abi šalys taip pat spręs kitus svarbiausius diplomatinius klausimus.

Abu lyderiai tiesiogiai susitiks pirmąkart po to, kai R.T.Erdoganas rugpjūtį premjero postą iškeitė į prezidento. Tokį patį žingsnį V.Putinas atliko 2012 metais.

Apžvalgininkai dažnai atkreipia dėmesį į panašumus tarp 60-mečio R.T.Erdogano ir 62 metų V.Putino – abu jie yra stiprūs charizmatiški lyderiai, užsienyje kaltinami autoritarizmu, bet išlaikantys tvirtą šalininkų pagrindą namuose

Atrodo, kad Rusijai ir Turkijai iki šiol pavyko apginti savo glaudžius ryšius nuo potencialiai niokojančių ginčų dėl krizių Sirijoje ir Ukrainoje.

Ankara, tvirtai pasisakanti už valstybių teritorinį vientisumą dėl savo pačios kovos su kurdų separatistais, peikė anksčiau šiais metais Rusijos įvykdytą Krymo atplėšimą nuo Ukrainos.

REKLAMA

Turkija taip pat nerimauja dėl etninių totorių padėties tame Juodosios jūros pusiasalyje, kurie, pasak aktyvistų, tapo naujos prokremliškos valdžios persekiojimų taikiniais.

Abi šalys taip pat nesutaria dėl konflikto Sirijoje: V.Putinas yra paskutinis svarbus tos šalies prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) sąjungininkas, bet R.T.Erdoganas spaudžia nedelsiant nuversti Sirijos lyderį.

Tačiau šie ginčai neatrodo pakenkę Ankaros ir Maskvos bendradarbiavimui kitose srityse: Turkiją kasmet aplanko daugiau negu 4 mln. turistų iš Rusijos, kuri taip pat stato pirmąją Turkijos atominę jėgainę pagal 20 mlrd. JAV dolerių vertės projektą.

„Turkijos ir Rusijos ryšiai išlieka stabilūs, išlaikant tęstinumą, ir nepriklausomi nuo dabartinės padėties“, – V.Putinas sakė duodamas interviu Anatolijos naujienų agentūrai prieš šį vizitą.

Jis taip pat pripažino: „Natūralu, kad mūsų pozicijos dėl kai kurių klausimų ne visiškai sutampa arba netgi skiriasi. Tai savaime suprantama valstybėms, vykdančioms nepriklausomą užsienio politiką.“

Turkija, kuri yra antroji didžiausia Rusijos dujų importuotoja po Vokietijos, nori pigesnių dujų ir didesnių jų kiekių, ypač per dabartinį žiemos sezoną.

Energetikos ministras Taneras Yildizas (Taneras Jildizas) praeitą savaitę lankydamasis Maskvoje pabrėžė, kad kai kuriems Turkijos regionams žiemą dujų reikia 22 kartus daugiau negu vasarą.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų