Didžiausios ir brangiausios Didžiosios Britanijos istorijoje bėglio gaudynės baigėsi. Apsuptas policijos Raulis Moatas (Raoul Moat) nusišovė. Tačiau britai įbauginti. Niekas nėra tikras, kad kraupi istorija kada nors nepasikartos.
Dramos atomazga
Visa šalis praėjusią savaitę sekė įvykius šiaurinėje Anglijos Nortumberlendo grafystėje. 500 policijos pareigūnų iš 15 skirtingų žinybų, į pagalbą pasitelkę šarvuočius, sraigtasparnius, snaiperius, net karališkųjų oro pajėgų naikintuvą, naršė grafystę ieškodami bėglio 37 m. trijų vaikų tėvo R.Moato, grasinusio žudyti niekuo dėtus žmones ir policijos pareigūnus, kol bus sučiuptas.
Vyras, liepos 3 d. nušovęs savo buvusios draugės 22 m. Samantos Stobart (Samantha Stobbart) draugą 29 m. Krisą Brauną (Chris Brown) ir netoli Niukaslo miesto sužeidęs policijos pareigūną 42 m. Davidą Ratbandą (David Rathband), pasislėpė kalnuotoje grafystėje. Vogdamas maistą ir vandenį iš parduotuvių ir privačių namų, vyras sugebėjo nuo pareigūnų slapstytis net 7 dienas.
Nortumberlendas buvo sukaustytas siaubo. Žmonės tik su policijos palyda leido vaikus į mokyklą, prie parduotuvių miestelių centre budėjo iki dantų ginkluoti pareigūnai. Buvo tikrinami net menkiausi pranešimai apie grafystėje pasirodžiusius įtartinus asmenis. Tačiau R.Moatas iki penktadienio vakaro buvo dingęs kaip į vandenį.
Bėglys nusišovė
Atomazgą istorija pasiekė, kai policijai penktadienio pavakarę pliaupiant lietui pavyko apsupti ginkluotą R.Moatą netoli į šiaurę nuo Niukasle esančio Rotburio miestelio.
Policininkams teko net 6 valandas derėtis su R.Moatu, kuris, liudininkų teigimu, buvo atsukęs ginklą sau į kaklą. Vyras darėsi vis pasyvesnis. Iš pradžių tai sėdėjęs, tai stovėjęs tvirtai sudėtas R.Moatas galiausiai atsigulė. Pasak derybininkų, bėglys esą jiems tvirtino per pastarąją parą miegojęs vos 2 valandas.
Galiausiai pavargęs beklūpantis R.Moatas nutaikė ginklą sau į smilkinį. Lauke darėsi vis šalčiau, pliaupė lietus, tad derybininkai primygtinai siūlė R.Moatui pasiduoti. Tačiau šis pagrasino nusišauti, o kartu nušauti ir pareigūnus. Tad pareigūnams buvo duotas įsakymas šauti į R.Moatą, jei kils nors menkiausias pavojus.
Vykstant deryboms prie R.Moato paslapčia artinosi ir specialiųjų pajėgų pareigūnai. Tiesiai į akis bėgliui buvo nukreipti policijos prožektoriai, kad jis nematytų artėjančių pareigūnų. Vis dėlto policija baiminosi, kad tamsoje bėgliui gali vėl pavykti pasprukti, mat jam už nugaros palei upę auga miškas.
Pareigūnai sugebėjo prie bėglio priartėti per kelias pėdas. Tačiau tą akimirką jis šovė į save. Prieš tai R.Moatas atsiprašė savo draugės Samantos ir pareiškė, kad myli savo vaikus.
Policija pripažino dukart šovusi į bėglį elektros šoką sukeliančiu ginklu. Tačiau kulką sulaikė R.Moato drabužiai.
Pareigūnai nekomentavo, ar šovė į R.Moatą bandydami jį sulaikyti nuo savižudybės, ar vyras kėlė grėsmę pareigūnams. Oficialiai buvo patvirtinta, kad R.Moatas 1.15 val. šovė į save. Bėglio mirtis konstatuota 2.20 val. Niukaslo pagrindinėje ligoninėje, į kurią jis buvo atgabentas dar gyvas.
Slėpėsi vamzdyje?
Vietos gyventojai buvo apstulbę, kad bėglys visą laiką buvo šalia jų.
“Policija naršė rajoną visą savaitę, o jis slėpėsi visai šalia mūsų", - nuostabos neslėpė Alnviko apygardos tarybos narys Styvenas Bridgetas (Steven Bridgett).
Vietiniai pasakojo, kad vieta, kur buvo rastas bėglys, itin pamėgta vaikų. Prie upės esančiame drenažo vamzdyje jie žaisdami slepiasi. Pasak jų, bėglys veikiausiai tūnojo vandens pralaidoje, kuri driekiasi po miesteliu, tad nenuostabu, kad nors buvo kelis kartus pastebėtas Rotburyje, sugebėdavo skubiai pasislėpti.
Be to, tūnodamas po žeme bėglys liko nepastebėtas infraraudonųjų spindulių kamerų, policijos šunys taip pat jo neužuodė, nes vanduo sunaikino kvapą. Pralaida, anot vietinių, praėjusiais metais buvo atnaujinta ir praplėsta, taigi bėgliui joje tūnoti buvo patogu. Vietiniai spėjo, kad drenažo vamzdyje bėglys galėjo gyventi kur kas ilgiau, jei ne prasidėjęs smarkus lietus, išgynęs jį lauk.
Simonas Audickas - Noridžo lietuvių bendruomenės pirmininkas:
Britai išsigandę. Po šių įvykių Nortumberlendo grafystėje niekas nežino, kada kas gali atsitikti ir kur. Policijai apie įtariamuosius beveik visuomet praneša liudininkai, o tai mažina pasitikėjimą policija. Trūksta ir prevencinio pasirengimo tokioms krizinėms situacijoms. Nėra dirbama, kad iš kalėjimo išėjęs žmogus galėtų susirasti pragyvenimo šaltinį. Dabar Didžiojoje Britanijoje paleisti kaliniai turi mažai galimybių rasti darbo. Tarp jų ir likusių visuomenės narių tvyro didžiulė socialinė atskirtis ir ji nėra mažinama. Kita vertus, skatina agresiją ir krizė. Žmonėms trūksta darbo, pinigų, tai taip pat prisideda prie tokių tragedijų.