REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
TV3

Maidanas apsigynė: nepavykus puolimui, „Berkut“ pasitraukė (papildyta 15.23)

Ukrainos prezidento aplinka prabilo apie Rusijos dalyvavimą konflikto sureguliavime

Ukrainos saugumo pajėgos trečiadienį šturmavo Nepriklausomybės aikštę Kijevo centre, kurią protestuotojai laikė užėmę ilgiau nei savaitę, taip pat pradėjo ardyti jų barikadas ir sukėlė susirūpinimą tarptautinei bendruomenei.

Ukrainos saugumo pajėgos trečiadienį šturmavo Nepriklausomybės aikštę Kijevo centre, kurią protestuotojai laikė užėmę ilgiau nei savaitę, taip pat pradėjo ardyti jų barikadas ir sukėlė susirūpinimą tarptautinei bendruomenei.

REKLAMA

(papildyta 15.23) "Berkut" palikus aikštę, demonstrantai stiprina užkardas ir tvarkosi

Po to, kai pareigūnai pasitraukė iš Nepriklausomybės aikštės ir Kreščatiko gatvės, demonstrantai ėmėsi tvarkyti aplinką ir stiprintis užkardas. Žmonės atstato sugriautas palapines, valo teritoriją, ledą neša prie barikadų.

(papildyta 14.16) Prezidento aplinka prakalbo apie galimybę Rusijai dalyvauti derybose

Derybose tarp valdžios ir opozicijos gali dalyvauti užsienio atstovai, tačiau ne tik iš Europos pusės, tačiau ir iš Rusijos. Apie tai pareiškė Ukrainos prezidento administracijos darbuotoja Marina Stanijčuk, praneša censor.net.ua.

Jos teigimu, prezidentas Viktoras Janukovyčius, siekdamas išspręsti užsitęsusią politinę krizę, yra pasirengęs dialogui su oponentais.

REKLAMA
REKLAMA

(papildyta 13.02) 220 Kirevogrado "Berkut" milicininkų atsisakė važiuoti į Kijevą

Kirovogrado "Berkut" pareigūnai vakar atsisakė lipti į autobusus, kurie turėjo važiuoti į Kijevą, praneša censor.net. 

REKLAMA

Pasak vieno iš vadų, sprendimas buvo kolektyvinis. "Nepaisydami grasinimų dėl galimų sankcijų prieš mus, visi pareigūnai - 220 žmonių - atsisakė lipti į autobusus. 6 autobusai naktį taip ir neišvažiavo į Kijevą," - pasakojo vienas iš "Berkut" vadų.

(papildyta 11.36) Vaizdo įrašas, kaip prie Kijevo administracijos pastato milicininkus apipylė šaltu vandeniu

(papildyta 11.10) JAV diplomatė aikštėje dalija duoną demonstrantams

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Victoria Nuland šiuo metu Maidano nepriklausomybės aikštėje dalija duoną mitinguojantiems.

REKLAMA
REKLAMA

„Victoria Nuland šiuo metu Maidane – nešioja duoną mitingo dalyviams. Aikštė skanduoja „Šaunuolė!“. Naktį diplomatė savo pareiškime teigė, kad su pirmaisiais Michailovo soboro varpų dūžiais Amerikos žmonės kilo kartu su ukrainiečių“, – teigiama pranešime.

(papildyta 10.57) Ukrainos milicija atsitraukė nuo Kijevo merijos, nesugebėjusi jos užimti

Ukrainos saugumo pajėgos trečiadienį atsitraukė nuo Kijevo miesto administracijos pastato, iš kurio neįstengė išvaryti apie 200 opozicijos aktyvistų, įsitvirtinusių ten jau ilgiau nei savaitę, pranešė vienas naujienų agentūros AFP korespondentas.

Milicijos elitinio dalinio „Berkut“ autobusai nuvažiavo nuo pastato po to, kai pareigūnams nepavyko jėga išvyti iš merijos protestuotojų, kurie laistė pareigūnus lediniu vandeniu iš priešgaisrinės žarnos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aktyvistai išdidžiai mojavo „Svoboda“ ir Ukrainos vėliavomis savivaldybės pastato viršutiniuose aukštuose, demonstruodami, kad jie tebekontroliuoja padėtį. Gatvėje susirinkę žmonės skandavo pagrindinius protestuotojų šūkius, tokius kaip „Šalin gaują!“

Didžioji dalis saugumo pajėgų taip pat buvo atitraukta iš Kijevo centrinės Nepriklausomybės aikštės, kur trečiadienį paryčiais milicija sugriovė demonstrantų pastatytas barikadas ir kelias palapines.

Tiesioginė transliacija

(papildyta 10.10) Pranešama, kad provokatoriai padegė „Berkut“ autobusą

„Berkut“ autobusai ruošiasi trauktis nuo Kijevo administracinio pastato, mat į juos mesta, įtariama, degiųjų skysčių.

REKLAMA

Kaip praneša liga.net, šiuo metu autobusai užvedė variklius, tikriausiai trauksis. Žmonės sudarė koridorių, kad mašinos galėtų išvažiuoti.

Nedidelė grupė milicininkų, iki dešimties žmonių, laukė, kol vienas autobusas išvažiavo. Pareigūnus apsupo medikai – savanoriai, o žmonės pradėjo šaukti: „Koridorių!“ Minia prasiskyrė ir palydėjo pareigūnus nuo Kijevo administracijos pastato. Autobusas, kuris išvažiavo, šiuo metu bando įvažiuoti į Kreščatikos gatvę. Autobusui suskaldytas priekinis stiklas.

(papildyta 09.55) Mitingo aktyvistai keliose užkardose atlaikė „Berkut“ šturmą

Maidano dalyviams pavyko atlaikyti milicijos puolimą Michailovsko ir Kostelnaja gatvių sankryžoje. Kreščatiko gatvėje, kurioje yra Kijevo administracinis pastatas, statomos naujos užkardos. Tiesioginės transliacijos metu galima buvo stebėti, kaip su žmonių minia susidūrę du „Berkut“ prigrūsti autobusai turėjo apsisukti ir važiuoti atgal – įvažiuoti į žmones vairuotojai nedrįso.  

REKLAMA

Žmonių gausėja kiekvieną valandą, nors artimiausios metro stotys buvo uždarytos visai dienai.

Kijevo taksistai į Maidaną norinčius protestuoti veža nemokamai

Įsimarkavus protestams Ukrainoje, protestuotojams aktyviai talkinti pasiryžę ir Kijevo taksistai. Šiadien socialiniame tinkle „Twiter“ pasirodė žinutė, kad visus norinčius prisijungti prie protestuotojų, Ukrainos sostinės taksistai į Neprikluasomybės aiškę veš nemokamai.

(papildyta 09.35) Ukrainos milicija ir protestuotojai susirėmė prie Kijevo miesto administracijos pastato

Ukrainos milicija ir protestuotojai trečiadienį susirėmė prie Kijevo miesto administracijos, kai pareigūnai mėgino išvaryti iš pastato apie 200 opozicijos aktyvistų, kurie laikė jį užėmę ilgiau nei savaitę, pranešė vienas naujienų agentūros AFP korespondentas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Milicija prie pastato panaudojo gumines lazdas, grumdamasi su lazdomis ginkluotais protestuotojais. Pastato viduje įsitvirtinę protestuotojai laistė milicininkus šaltu vandeniu iš gaisrinės žarnos ir privertė pareigūnus atsitraukti į specialiųjų tarnybų autobusus.

(papildyta 09.35) Ukrainos vyriausybė ir prezidentas turi atsistatydinti, sako opozicijos lyderis Klyčko

Ukrainos partijos UDAR („Smūgis“) lyderis Vitalijus Klyčko“ atėjo į opozicijos stovyklą Kijevo Nepriklausomybės aikštėje, nuo Maidano pakylos pareikšti, kad vyriausybė ir prezidentas Viktoras Janukovyčius turi atsistatydinti.

„Esu įsitikinęs, kad po to, kas įvyko, mes privalome reikalauti ir vyriausybės, ir prezidento atsistatydinimo“, - trečiadienį anksti ryte pareiškė V.Klyčko, kurį citavo „Interfax“ korespondentas.

REKLAMA

V.Klyčko sakė esąs įsitikinęs, kad protestuotojai gins Maidaną.

Jis paprašė milicijos „nedaryti klaidos“ ir nenaudoti jėgos prieš taikius protestuotojus.

JAV reiškia „pasibjaurėjimą“ demonstracijų slopinimu Ukrainoje, sako Kerry

Milicijos elitinio dalinio „Berkut“ ir VRM specialiųjų pajėgų nariai pradėjo veiksmus prieš demonstrantus apie 2 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, o JAV valstybės Johnas Kerry pereiškė jaučiantis „pasibjaurėjimą“ dėl to susidorojimo.

Tačiau protestuotojai susitelkė aplink pagrindinę sceną viename aikštės gale, o žmonių kas minutę daugėja, nes opozicijos lyderiai paragino savo šalininkus skubėti į Maidanu vadinamą aikštę.

REKLAMA

Ukrainos opoziciją palaikanti televizija „5 kanal“ nurodė, kad Nepriklausomybės aikštėje po policijos veiksmų protestuotojų padaugėjo iki 10 tūkst. ir kad padėtis tampa vis labiau chaotiška.

Kijevo centre daugiau nei 10 tūkst. protestuotojų priešinasi milicijos šturmui

Tačiau protestuotojai, įpykę dėl prezidento Viktoro Janukovyčiaus sprendimo nepasirašyti svarbios sutarties su Europos Sąjunga (ES), spaudžiant Rusijai, liko susitelkę dalyje didžiulės aikštės, o jų skaičius nuo milicijos veiksmų pradžios išaugo bent iki 10 tūkst.

Dešimtys žmonių suformavo grandines, neleisdami milicininkams patekti į aikštę iš aplinkinių gatvių, nurodė vienas liudininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Oratoriai sakė kalbas nuo aikštėje įrengtos scenos, o per garsiakalbius buvo leidžiami Ukrainos popmuzikos hitai, pagarsėję per 2004 metų Oranžinę revoliuciją.

Tūkstančiai milicininkų apsupo aikštę, o vėliau į ją įžengė, savo skaičiumi priversdami demonstrantus atsitraukti nuo aikštę kertančios gatvės.

Milicija taip pat išardė visas barikadas, kurias protestuotojai buvo įrengę aplink aikštę, ir nugriovė kelias jų palapines.

Reaguodamas į saugumo pajėgų veiksmus, Ukrainos opozicijos lyderis Arsenijus Jaceniukas paragino Kijeve surengti milijonų žmonių protestą, sakydamas, kad V.Janukovyčiaus režimas žlugs.

„Mes to neatleisime. Čia bus milijonai, o jo (V.Janukovyčiaus) režimas žlugs“, – A.Jaceniukas, kuris yra kalinamos buvusios premjerės Julijos Tymošenko partijos „Batkivščyna“ („Tėvynė“) lyderis, sakė protestuotojams Nepriklausomybės aikštėje.

REKLAMA

„Janukovyčius spjovė į veidą Jungtinėms Valstijoms ir ES narėms“, – pridūrė jis, protestuotojams skanduojant „Šalin gaują!“

„Kijeviečiai, sukilkite! Tik kartu galime išsikovoti teisę gyventi laisvoje šalyje“, – pasaulio bokso čempionas ir opozicinės partijos UDAR („Smūgis“) lyderis Vitalijus Klyčko sakė protestuotojams.

Aikštėje sutelkti milicijos pareigūnai sakė, kad jie nesiekia išvaikyti visų protestuotojų, tik atlaisvinti aikštę kertantį Kreščiatiko prospektą – pagrindinę Kijevo gatvę, kad ja vėl galėtų vykti eismas.

„Milicija dirba kartu su Kijevo savivaldybės tarnybomis, šalindama barikadas, užtvėrusias pravažiavimą“, – vienas Kijevo milicijos atstovas sakė AFP.

REKLAMA

Nacionalistinio judėjimo „Svoboda“ („Laisvė“) lyderis Olehas Tiahnybokas sakė, kad keli protestuotojai buvo sužeisti, o pareigūnai sulaikė 11 žmonių.

Milicija pradėjo veiksmus, kai į Kijevą yra atvykę aukšti ES ir JAV diplomatai, siekiantys padėti išspręsti šią krizę. Keliomis valandomis anksčiau V.Janukovyčius dalyvavo derybose su ES išorės politikos vadove Catherine Ashton.

Piktai reaguodamas į naujausius įvykius, J.Kerry sakė Vašingtone „reiškiantis pasišlykštėjimą Ukrainos valdžios sprendimu prieš taikų protestą pasiųsti ... riaušių policiją, buldozerius ir lazdas, užuot gerbus demokratines teises ir žmogaus orumą“.

„Šis atsakas nėra nei priimtinas, nei tinkamas demokratijai“, – pridūrė jis.

ES delegacija Kijeve pareiškė mėginanti susisiekti su Ukrainos institucijomis, kad užkirstų kelią smurto naudojimui prieš piliečius.

REKLAMA
REKLAMA

„Valdžia neturi veikti prisidengdama naktimi“, – sakoma C.Ashton pranešime.

Demonstruodama Europos palaikymą Ukrainos demonstrantams, C.Ashton antradienio vakarą asmeniškai apsilankė protestų židinyje – Nepriklausomybės aikštėje, dar vadinamoje Maidanu.

„Šiuo metu su dideliu susirūpinimu sekame įvykius Maidane ir aplink. Represijos nėra kelias į priekį Ukrainai – juo turėtų tapti reformos“, – Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas rašo socialiniame tinkle „Twitter“.

 V.Janukovyčius antradienį surengė prezidento administracijos pastate precedento neturintį pasitarimą su trimis savo pirmtakais – buvusiais prezidentais Leonidu Kučma, Leonidu Kravčiuku ir Viktoru Juščenka.

 „Kvietimai imtis revoliucijos kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, – V.Janukovyčius kalbėjo per nacionalinės televizijos transliaciją. – Noriu, kad šis tamsus puslapis būtų užverstas ir kad tam niekada nebūtų leidžiama pasikartoti.“

V.Janukovyčiaus sprendimas nepasirašyti svarbių sutarčių dėl politinės asociacijos ir laisvosios prekybos su ES, taip pat policijos smurtas prieš protestuotojus sukėlė giliausią politinę krizę Ukrainoje nuo Oranžinės revoliucijos.

„Pilietinė visuomenė dabar laukia prezidento signalo“, – pažymėjo L.Kučma, užėmęs Ukrainos vadovo postą 1994–2004 metais.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.  

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų