Kodėl prognozuota „Brexit“ apokalipsė dar neįvyko?

Apokaliptinės prognozės, skelbtos po to, kai britai apsisprendė išstoti iš Europos Sąjungos, iki šiol taip ir nematerializavosi, nors tuomet kalbėta apie recesiją.

Britų sprendimas birželio 23 d. vykusio referendumo metu nubalsuoti už pasitraukimą iš Bendrijos šokiravo pasaulį. Tuomet tarptautinės institucijos ir pačios Britanijos centrinis bankas perspėjo, kad šalyje kils ekonominis nuosmukis. Tačiau iki šio, rodos, viskas atrodo puikiai. Visgi ekonomistai perspėja, kad sunkūs laikai dar laukia.

Kokia yra dabartinė Britanijos ekonominė padėtis?

Britų referendumo rezultatas sukėlė šoką. Londono akcijų biržos indeksas smuko, o svaro kursas krito iki žemiausio lygio per 31 metus. Tačiau nuo tada iš dalies svaras atsigavo, o Londono biržos indeksas FTSE 100 dabar yra viršija birželio 23 d. lygį.

Oficialūs statistiniai duomenys rodo, kad Britanijos ekonominė padėtis yra geresnė, negu prognozuota. Geri yra infliacijos, mažmeninės prekybos ir nedarbo rodikliai.

Pramonės sektoriaus duomenys prieštaringi: liepą rodikliai smuktelėjo, tačiau rugpjūtį atsigavo.

Kodėl ekonominė padėtis neblogėja?

Daugelis ekonomistų mano, kad „Brexit“ poveikis dar nejaučiamas. Britanija vis dar yra Europos Sąjungos narė ir prieigos prie ES bendros rinkos niekas neriboja.

REKLAMA

„Iš esmės niekas nepasikeitė, – sakė Londone įsikūrusio Ekonominių ir verslo tyrimų centro direktorius Scottas Corfe'as. – Britanija vis dar gali laisvai prekiauti su ES, todėl nėra jokio neigiamo poveikio eksportui. Vartotojai vis dar jaučia mažos infliacijos ir mažo nedarbo naudą. Prireiks laiko, kad mažesnis svaro kursas materializuotųsi į didesnes kainas.“

Kas skatina ekonomiką?

Rugpjūtį Britanijos centrinis bankas – Anglijos bankas – sumažino bazinę palūkanų normą iki rekordiškai žemo lygio – 0,25 proc. – ir paskelbė apie didelio masto ūkio stimuliavimo priemonių paketą.

Be to, kaip prognozuojama, apie ūkio skatinimo priemones lapkričio 23 d. pristatydamas peržiūrėtą biudžetą paskelbs ir Britanijos iždo sekretorius Philipas Hammondas.

Tai viskas yra gerai?

Ne visai. Nors dabar šalies ekonominė padėtis yra gera, ekonomistai nerimauja dėl ilgalaikių pasekmių.


Rašyti komentarą...
O
Ot
2016-09-16 10:01:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
ES valdymas yra netinkamas JK gyventojui. Po referendumo nevykdoma rinkėjų daugumos valia ,kas dar labiau išryškina valdymo trūkumus , skatina nesijungti į stagnacines sąjungas.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų