• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kinijos pakrančių apsauga per dar vieną konfrontaciją ginčijamoje Pietų Kinijos jūroje jėga perėmė nuolaužą, kurią Filipinų karinis laivynas vilko į Manilos administruojamą salą, pirmadienį pranešė filipiniečių kariuomenės vadas.

Kinijos pakrančių apsauga per dar vieną konfrontaciją ginčijamoje Pietų Kinijos jūroje jėga perėmė nuolaužą, kurią Filipinų karinis laivynas vilko į Manilos administruojamą salą, pirmadienį pranešė filipiniečių kariuomenės vadas.

REKLAMA

Manoma, kad tai buvo Kinijos paleistos raketos nuolauža.

Kinų laivas sekmadienį du kartus blokavo Filipinų karinių jūrų pajėgų valtį ir galiausiai atėmė nuolaužą, temptą į Titaus salą, pirmadienį sakė viceadmirolas Alberto Carlosas (Albertas Karlosas). Pasak jo, per incidentą niekas nebuvo sužeistas.

Tai naujausias incidentas tęsiantis seniems Kinijos, Filipinų, Vietnamo, Malaizijos, Brunėjaus ir Taivano teritoriniams ginčams tame strateginę reikšmę turinčiame vandens kelyje.

Kinijos pakrančių apsaugos laivai ir anksčiau yra blokavę Filipinų aprūpinimo laivus, gabendavusius atsargas filipiniečių pajėgoms ginčijamuose vandenyse, tačiau kitos šalies kariuomenės turimų objektų atėmimas yra dar įžūlesnis veiksmas.

REKLAMA
REKLAMA

A. Carloso teigimu, filipiniečių jūreiviai per Titaus saloje esančią kamerą pastebėjo nuolaužą, dreifuojančią stipriai banguojančioje jūroje netoli smėlio juostos už maždaug 540 metrų. Jie išplaukė valtimi, paėmė plūduriuojantį objektą ir pradėjo jį vilkti atgal į savo salą prie valties pririšta virve.

REKLAMA

Tuo metu filipiniečių jūreiviai pastebėjo, kad Kinijos pakrančių apsaugos laivas artėja prie jų, o kiek vėliau kinai du kartus užkirto jiems kelią, sakoma A. Carloso pareiškime.

Tada Kinijos pakrančių apsaugos laivas nuleido pripučiamąją valtį su kariškiais, ir jie „jėga paėmė minėtą plūduriuojantį objektą, nupjaudami vilkimo lyną, pritvirtintą prie“ filipiniečių jūreivių guminės valties. Filipinų jūreiviai nusprendė grįžti į savo salą, sakė A. Carlosas, daugiau nedetalizuodamas.

REKLAMA
REKLAMA

Kariuomenės Vakarų vadavietės atstovė spaudai majorė Cherryl Tindog sakė, kad plūduriuojantis metalinis objektas atrodė panašus į keletą kitų Kinijos raketų nuolaužų, neseniai rastų Filipinų vandenyse.

Pastaraisiais mėnesiais iš Venčango kosminio centro Kinijos Hainano saloje paleistos raketos gabeno Kinijos kosminei stočiai skirtas statybines medžiagas ir atsargas.

Kinija jau anksčiau buvo kritikuojama dėl to, kad leidžia raketų pakopoms nekontroliuojamai nukristi į Žemę. Šį mėnesį Filipinų kosmoso agentūra paragino Filipinus ratifikuoti Jungtinių Tautų sutartis, pagal kurias galima kompensuoti kitų šalių kosminių nuolaužų padarytą žalą, o NASA praėjusiais metais, kai Kinijos raketos dalys nukrito Indijos vandenyne, apkaltino Pekiną, kad šis „nesilaiko atsakingų standartų, susijusių su savo kosminėmis šiukšlėmis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Filipinų vyriausybė yra pareiškusi daug diplomatinių protestų dėl Kinijos agresyvių veiksmų Pietų Kinijos jūroje, tačiau kol kas nepaskelbė, kokių veiksmų imsis po sekmadienio incidento.

Filipinai ir kitos mažesnės šalys, pretenduojančios į ginčijamą regioną, remiamos Jungtinių Valstijų ir kitų Vakarų šalių, griežtai protestavo ir reiškė nerimą dėl vis agresyvesnių Kinijos veiksmų šiame judriame vandens kelyje.

Maniloje viešinti JAV viceprezidentė Kamala Harris (Kamala Haris) antradienį išskris į Filipinų vakarinę Palavano provinciją prie Pietų Kinijos jūros. Ten ji akcentuos amerikiečių paramą Filipinams ir atnaujins JAV įsipareigojimą ginti savo ilgametę sąjungininkę, jei Filipinų pajėgos, laivai ar orlaiviai būtų užpulti ginčijamuose vandenyse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų