• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prasidėjęs karas Ukrainoje, atrodo, atvėrė Pandoros skrynią – kenčia tiek Ukraina, tiek Vakarų pasaulis. Nepaisant solidarumo akcijų, sankcijų įvedimo bei pagalbos paketų – karas tęsiasi beveik trečius metus ir žmonės palikti nežinioje. Atėjus Naujiesiems metams, trys karo ekspertai iš užsienio prognozuoja, kaip gali atrodyti situacija Ukrainoje 2024-aisiais.

Prasidėjęs karas Ukrainoje, atrodo, atvėrė Pandoros skrynią – kenčia tiek Ukraina, tiek Vakarų pasaulis. Nepaisant solidarumo akcijų, sankcijų įvedimo bei pagalbos paketų – karas tęsiasi beveik trečius metus ir žmonės palikti nežinioje. Atėjus Naujiesiems metams, trys karo ekspertai iš užsienio prognozuoja, kaip gali atrodyti situacija Ukrainoje 2024-aisiais.

REKLAMA

Barbara Zanchetta iš Londono Karališkojo koledžo karo studijų katedros, ateitį mato ne visiškai šviesią – palyginti su praėjusiais metais, Vladimiras Putinas sustiprėjo politiniu požiūriu, tačiau karine prasme, jis stagnuoja.

Barbara teigia, jog dabartinė padėtis mūšio lauke glumina: Ukrainos žiemos puolimas sustojęs, o Rusijos proveržio taip pat nematyti.

„Rezultatai kaip niekada priklauso nuo politinių sprendimų, priimamų neapsakomai toli nuo karo zonos – Vašingtone, JAV ir Briuselyje, Belgijoje“, – BBC teigia ekspertė.

REKLAMA
REKLAMA

Svyruojantis solidarumas

Nors Vakarai puikiai solidarizavosi su Ukraina 2022 m., tačiau ši vienybės demonstracija ima svyruoti.

ES ekonominės pagalbos ateitis, regis, priklauso nuo Vengrijos nesuderinamos pozicijos ir JAV pagalbos gynybai paketo, kuris paties prezidento Joe Bideno buvo pavadintas „apgailėtinu“. Tad šis Vakarų pasaulio neryžtingumas suteikė V. Putinui drąsos viešai pasirodyti ir svaidytis įžūliais pareiškimais. Pats Rusijos režimo lyderis neslepia, jog Rusija planuoja tęsti karą dar kurį laiką.

REKLAMA

„Europos sąjungos sprendimas pradėti derybas dėl narystės su Ukraina ir Moldova yra kur kas daugiau nei paprasta simbolika. Derybos netiesiogiai reiškia didesnę paramą Kyjivui, nes Ukrainos ateitis ES būtų neįmanoma, jei Rusija pasiektų visišką pergalę“, – aiškina Barbara Zanchetta.

Baimė dėl JAV

Nors kyla pagunda prognozuoti JAV pagalbos Ukrainai pražūtį dėl kylančių Donaldo Trumpo reitingų, tačiau reali situacija sunkiai tai leistų. Nepaisant 2016 m. buvusio prezidento tragikomedijos – jis vienas nesugebėtų iš esmės pakeisti 75 metų senumo Amerikos transatlantinės partnerystės. Žinoma, tai nereiškia, jog D. Trumpas neturės jokios įtakos.

REKLAMA
REKLAMA

Nors tikėtina, kad karas tęsis visus 2024 m., jis negali tęstis neribotą laiką

Vakarų neryžtingumui stiprinant Rusiją ir nesant nei perversmo, nei su sveikata susijusių problemų, dėl kurių V. Putinas žlugtų, vienintelis numatomas rezultatas gali būti derybų būdu pasiektas susitarimas.

Tai – pramoninis karas

Michaelas Clarke‘as, buvęs Karališkojo Jungtinių tarnybų instituto generalinis direktorius teigia, jog sugrįžo pramoninis karas.

Pramoninis karas išsiskiria tuo, jog kai kuriais atvejais jis gali transformuoti ekonomiką, orientuojant ją į karinių resursų gamybą. Todėl nenuostabu, jog Rusijos gynybos biudžetas patrigubėjo, o 2022 m. buvo sunaudota 30 proc. valstybės išlaidų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtent dėl to, karas Ukrainoje bus ypatingai traumuojantis įvykis. 2024 m. tai pajus ir Europa, ko nebuvo jautusi nuo praėjusio amžiaus vidurio.

Abi pusės – iki sąstingio

„Būtų neteisinga sakyti, kad fronto linijos Ukrainoje yra atsidūrusios aklavietėje, tačiau abi pusės yra pajėgios kovoti viena su kita iki sąstingio. Juk kiekviena iš jų bando imtis strateginių iniciatyvų“, – teigia M. Clarke‘as.

Rusijos pajėgos gali bandyti vėl veržtis išilgai viso fronto, bent jau siekdamos apsaugoti visą Donbaso regioną. Ekspertas aiškina, jog Ukraina gali bandyti pasinaudoti sėkme, kurią jai pavyko pasiekti atkuriant vakarinės Juodosios jūros dalies kontrolę ir gyvybiškai svarbų prekybos koridorių iki Bosforo sąsiaurio.

REKLAMA

Strateginiai puolimai

Be to, Kyjivas gali ne kartą nustebinti rusų karius – M. Clarke‘as teigia, jog Ukraina, siekdama iš pusiausvyros išvesti okupantus, gali paruošti daug karinių siurprizų.

„Rusijai trūksta įrangos ir apmokytos karinės jėgos. Tad strateginį puolimą jie galėtų pradėti ne anksčiau kaip 2025 m. pavasarį, – teigia ekspertas. – Kita vertus, Ukrainai reikia Vakarų finansinės ir karinės paramos, kad kitais metais ji galėtų toliau gintis. Tuo tarpu, ji taip pat kaups savo vidines jėgas, kad ateityje sukurtų sąlygas išlaisvinantiems puolimams“.

Pramoninis karas – kova tarp visuomenių. Šio karo eiga 2024 m. bus nulemta Maskvoje, Kiyjive, Vašingtone, Briuselyje, Pekine, Teherane ir Pchenjane.

REKLAMA

Rusijos strategija

Generolas Benas Hodgesas, buvęs Jungtinių Valstijų kariuomenės Europoje vadas teigia, jog Rusijai trūksta pajėgumų lemiamam proveržiui.

Ekspertas net neabejoja, jog okupantai darys viską, ką gali, kad tik išsaugotų tai, ką šiuo metu yra užėmę bei išnaudos laiką savo gynybai stiprinti, tikėdamiesi, jog Vakarai praras norą toliau remti Ukrainą.

„Tačiau Ukraina nesustos. Ji kovoja už savo išlikimą ir supranta, kas gal nutikti, jei ji sustos. Dabar vis daugiau Europos valstybių kalba apie būtinybę didinti paramą, nes tvyro didelis nerimas dėl JAV ryžto silpnėjimo“, – teigia B. Hodgesas.

Ekspertas žvelgia į JAV politiką optimistiškai ir tikisi, jog ji suras savo strateginį stuburą bei suteiks Ukrainai pagalbos paketą, kurio priėmimas Kongrese buvo atidėtas gruodžio mėn.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nurodyti veiksmai

Todėl B. Hodgesas tikisi, kad artimiausiais mėnesiais Ukraina, ruošdamasi susigrąžinti iniciatyvą, imsis toliau nurodytų veiksmų:

  • atkurti nuo ilgų mėnesių kovų nusilpusius dalinius, kurie bus reikalingi atnaujintam puolimui;
  • patobulins verbavimą Ukrainoje, kad būtų kuo daugiau turimos karinės jėgos;
  • didinti šaudmenų ir ginklų gamybą;
  • gerinti gebėjimą veikti prieš stiprius Rusijos elektroninio karo pajėgumus – trukdymą, perėmimą, vietos nustatymą.

Naujieji naikintuvai

„Vasaros pradžioje Ukraina pirmą kartą galės naudoti JAV pagamintus naikintuvus F16, kurie, kaip tikimasi, pagerins jos gebėjimą atremti Rusijos orlaivius ir sustiprins jos pačios priešlėktuvinę gynybą. Strategiškai svarbiausia Ukrainos dalis, kurią tebėra okupavusi Rusija, yra Krymas, kurį mes vadiname „lemiama teritorija“. Ukraina darys viską, ką gali, kad toliau darytų spaudimą rusams. Ukraina darys viską, kad Sevastopolyje esančiam Rusijos laivynui, kelioms oro pajėgų ir logistikos bazėms būtų sunku ten išlikti“, – priduria ekspertas.

REKLAMA

B. Hodgeso teigimu, Ukraina jau parodė, kad šis konceptas yra įmanomas. Naudodama tik tris Jungtinės Karalystės suteiktas raketas „Storm Shadow“, ji privertė Juodosios jūros laivyno vadą atitraukti trečdalį savo laivyno iš Sevastopolio.

Žinoma, ukrainiečiai neturi neribotų išteklių, ypač artilerijos amunicijos ir tolimojo nuotolio tiksliųjų ginklų. Tačiau rusų kariai yra prastesnės būklės.

„Karas – tai valios ir logistikos išbandymas. Rusijos logistikos sistema yra trapi ir patiria nuolatinį Ukrainos spaudimą“, – aiškina ekspertas.

O kas laukia LIETUVOS?! Grasinimai, gasdinimai ir vien baudos, baudos, baudos... Senas maistas, brangstantis benzas, o su jo pabrangimu, brangs viskas. Kaip IŠGYVENS TAUTA, o ponai turintys milijonus, dvarus gyvens liuks. Apie UK nėra tiek įdomu, ir str galėtų būti vienas, du per mėnesį.. Gana, galimai, bučiuot vėliavą, juos popint, nes ir likę Žmonės Lietuvos jau greit eis ubagaut! Tad kas laukia mūsų?!?
Nežinau kas laukia Ukrainos. Tačiau puikiai žinau kas laukia TV3 grupės. Galimi trys scenarijai - bus atimta žiniasklaidos priemonės licensija, bus iškelta baudžiamoji arba bus pasprogdinta kaip kadaise Lryto redakcija. Bet kokiu atveju, Blaževičiutės laukia teisiamųjų suolas.
Su naujais!
Pačio klaikiausio jums pachmielo. Ir kad dvėstumėt triesdami
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų