Išmaniųjų telefonų pardavimai jau pralenkė įprastus telefonus ir tai nieko nebestebina. Tokioms agentūroms kaip JAV Nacionalinio saugumo agentūra (NSA) šie įrenginiai yra tarsi ausko kasyklos, nes čia saugomi duomenys nuo asmeninių žinučių iki banko sąskaitų, rašoma „Spiegel“.
Dar 2010 metais savo pranešime, kurį paviešino Edwardas Snowdenas, NSA pripažino, kad spartėjantis išmaniųjų telefonų naudojimas keis agentūros strategiją dėl duomenų rinkimo, nes dabartinė situacija „komplikuoja tradicinę duomenų analizę“.
NSA pradėjo analizuoti duomenis, gautus iš „Apple“, „Android“ ir „Blackberry“ operacinių sistemų. Keista, kad agentūra pasirinko amerikiečių gamintojus. Tačiau nerimą kelia paskutiniojo modelio pasirinkimas. „Blackberry“ priklauso kanadiečiams, o Kanada kartu su NSA priklauso „Five Eyes“ aljansui, kurio nariai susitarę neatlikinėti žvalgybos darbų viena prieš kitą. Vis dėlto, „Spiegel“ turimi dokumentai rodo, kad kompanijos su NSA bendradarbiavo savanoriškai. „Apple“ sistemoje NSA dirbo tam tikros programos dėka, kuri 3 ir 4 kartos „iPhone“ modeliuose galėjo saveikauti su 38 programėlėmis. Svarbiausios buvo kamera ir žemėlapiai, kurie leisdavo nustatyti kurioje tikslioje vietoje yra įrenginio naudotojas. Vėliau „Apple“ išleido programinės versijos atnaujinimą ir ištaisė šią spragą. Vis dėlto, „Facebook“ ir kitos programėlės toliau naudoja vietos nustatymo funkcijas.
Įdomiausias NSA sprendimas yra imtis „Blackberry“, kuris skelbia, kad neturi „užpakalinių durų“ ir jo neįmanoma „nulaužti“. Keista, nes šie išmanieji telefonai su mažomis klaviatūromis tinka vadybininkams ir verslininkamas, bet ne pavojingiems teroristams.
Pagal NSA dokumentus, tai yra devintas populiarausias įrenginys po antroje esančio „iPhone“ ir pirmoje „Nokia“, kuriuos naudoja ekstremistai. Agentūra praleido kelerius metus, siekdama rasti būdų kaip įsilaužti į „Blackberry“ sistemą.
2010 metų kovą NSA pavyko pergudrauti „Blackberry“ kodą. Telefonu, kuris buvo vadinamas saugiausiu, staiga mažiau pradėjo naudotis net JAV valstybės pareigūnai. Nuo 2009 iki 2012 metų liepos šis skaičius sumažėjo nuo 77 iki 50 procentų.
Iš pradžių NSA pavyko tik iššifruoti tik tekstines žinutes ir išorinio tinklo (Blackeberry Internet Service - BIS) elektroninius laiškus. 2012 metų ataskaitose teigiama, kad agentūra „tam tikra apimtimi“ gali prisijungti ir klausytis pokalbių iš „Blackberry“. Visgi ekspertų grupė nebuvo tuo patenkinta ir reikalavo esminių pasiekimų.
Kol kas nei „Apple“, nei „Blackberry“, kurio pagrindinis koziris telefonų pardavimuose buvo saugumas, neskuba komentuoti „Spiegel“ pateiktos informacijos, nes tai gali turėti rimtų ir ilgalaikių pasėkmių kompanijų pardavimams.