Dešimtys tūkstančių žmonių palieka savo pastogę bėgdami nuo Jemeną apėmusio žiauraus pilietinio karo, kuris gali paversti vieną pagrindinių Arabų pusiasalio valstybių teroristų citadele. Be to, šis konfliktas grasina įtraukti JAV į dar vieną karą.
Jemeno vyriausybė siekia nuslopinti šalies šiaurėje sukilusius šiitų kovotojus. Tačiau vyriausybinės pajėgos susiduria su aktyviu pasipriešinimu, o Jemeno karinės oro pajėgos desperatiškomis atakomis siekia priversti sukilėlius pasiduoti.
Ekspertai nerimauja, ar ilgametės Jemeno sąjunginkės JAV galės likti konflikto nuošalyje. Baiminamasi, kad pilietinis karas gali išplisti į kitas regiono valstybes.
Saudo Arabija finansiškai remia Jemeno vyriausybę. Tai ji daro iš dalies dėl to, kad Saudo Arabijoje taip pat gyvena šiitų mažuma ir baiminamasi, kad ji gali imti kelti neramumus ar rengti teroristines atakas. Vyriausybė kaltina šiitų teokratijos valdomą Iraną, kad šis tiekia Jemeno sukilėliams ginklų bei pinigų. Tiesa, akivaizdžių įrodymų dėl to nėra.
Vyriausybė praėjusį mėnesį pradėjo plataus masto ataką prieš sukilėlių citadelę Saados provincijoje. Nuo to laiko Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūroje užsiregistravo 25 tūkst. asmenų. Tiesa, diplomatai teigia, kad pabėgėlių yra ne mažiau kaip 100 tūkst.
Pasaulinės maisto programos atstovai teigia, kad iš savo namų bėga ištisi kaimai. Apie 35 tūkst. žmonių pabėgo į Saados miestą, kur rado prieglobstį namuose, kurie nuolatos apšaudomi iš artilerijos pabūklų.
Vienas analitikas perspėja, kad JAV gali būti priverstos įsikišti į konfliktą tam, kad neleistų Jemeno valstybei žlugti. Anksčiau šioje šalyje veikė teroristinio tinkla Al-Qaeda bazės. Be to, Jemenas yra itin strateginėje Vakarams vietoje – tarp pagrindinių naftos kelių Persijos įlankoje iš vienos pusės ir piratų rojaus Somalio pakrantėse iš kitos.
JAV prezidentas Barackas Obama nusiuntė Jemeno prezidentui Ali Abdullah Salehui paramą išreiškiantį laišką, kuriame JAV žada remti šalies vienybę, saugumą ir stabilumą. Anksčiau Vašingtonas ragino konfliktuojančias puses grįžti prie derybų stalo.
Jei JAV bus priverstos įsikišti į konfliktą, tik dar labiau paaštrės jų santykiai su Iranu, kurio galios vis labiau baiminamasi Persijos įlankos šalyse. Kai kuriose šio regiono šalyse gyvena nemaža šiitų mažuma.
Sukilimas prasidėjo kaip smulkus konfliktas su vietine al-Houthis gentimi. Tačiau, kai buvo nužudytas šios genties vadas, sukilimas ėmė plisti. Ši gentis yra žinoma kaip nuosaiki šiitų sektos, žinomos kaip Zaidi, pasekėjai. Sukilėliai reikalauja grąžinti taip vadinamą Zaidi kalifatą, kuris valdė Jemeną iki 1962 metų.
Kiek anksčiau šiais metais žlugo pasiektos paliaubos ir vyriausybė dabar yra priversta kovoti tiek su šiaurėje gyvenančia gentimi, tiek su visoje teritorijoje veikiančiomis Al-Qaeda kuopelėmis.
Jemenas yra vargingiausia arabų pasaulio valstybė ir nuo pat šalies šiaurinės ir pietinės dalies suvienijimo praėjusiame dešimtmetyje ją kankina gentiniai ir religiniai nesutarimai.