JAV prezidentų komandos telkiasi kovai dėl sveikatos apsaugos įstatymo

JAV prezidentas Barackas Obama trečiadienį atvyko į Kapitolijų paraginti kolegų demokratų „kovoti“, kad nebūtų atšaukta jo inicijuota sveikatos apsaugos sistemos reforma.

Išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas žadėjo, kad jo naujoji administracija jau pirmąją savo darbo dieną pradės procesą „Obamacare“ vadinamai reformai atšaukti.

„Obamacare“ įstatymas yra aštuonerius metus trukusių demokrato B.Obamos pastangų pasiekti, kad sveikatos draudimas būtų užtikrintas dešimtims milijonų amerikiečių, rezultatas.

Įstatymas iškart atsidurs D.Trumpo taikiklyje, kai respublikonas, kurio partija kontroliuoja abejus Kongreso rūmus, sausio 20 dieną bus prisaikdintas prezidentu.

Tačiau debatai dėl šalies sveikatos apsaugos sistemos užvirė jau trečiadienį, kai B.Obama ir išrinktasis viceprezidentas Mike’as Pence’as atvyko į Kongresą ir paragino savo partijų įstatymų leidėjus ruoštis mūšiui.

„Pavydžiu jums, kad turėsite galimybę dalyvauti šioje kovoje už tai, kad Amerikos žmonėms toliau būtų užtikrinama sveikatos priežiūra“, – sakė kadenciją baigiantis valstybės vadovas, kreipdamasis į Senato ir Atstovų Rūmų demokratus.

REKLAMA

B.Obamos žodžius citavo senatorius Edas Markey, dalyvavęs kiek ilgiau nei pusantros valandos trukusiame susitikime.

Po skaudaus pralaimėjimo rinkimuose demokratai turi mažai šansų užkirsti kelią atšaukti „Obamacare“, jei jų pastangų nepalaikys dalis respublikonų.

Demokratai kritikuojami, kad dėl B.Obamos reformų išaugo draudimo įmokos ir kilo virtinė techninių problemų.

Tačiau tam tikri reformos elementai, ypač nuostatos, draudžiančios sveikatos draudimo kompanijoms atsisakyti drausti asmenis dėl jau esamų sveikatos sutrikimų bei leidžiančios tėvams įtraukti savo vaikus į šeimyninius sveikatos draudimo planus, kol šiems sukaks 26 metai, tebėra palankiai vertinami visuomenės.

Atšaukti, o kas po to?

Kad respublikonams nepatinka „Obamacare“, yra aišku, tačiau neaišku, kuo jie ketina pakeisti šį įstatymą.

Atstovų Rūmų pirmininkas Paulas Ryanas kaip vieną iš galimų pakeitimų siūlo mokesčių kredito sistemą, tačiau neaišku, kaip tai finansiškai atsilieptų vyriausybei ir žmonėms.

Baltieji rūmai tikisi, kad Amerikos rinkėjai piktai reaguos, jei D.Trumpas imsis žingsnių atšaukti įstatymą nepateikus jokios rimtos alternatyvos, ir privers išrinktąjį prezidentą konfrontuoti su radikaliausiais reformatoriais savo partijoje.

Trečiadienį Kongrese M.Pence’as apie tai kalbėjo itin atsargiai, tačiau pabrėžė, kad D.Trumpas pradės Pacientų apsaugos ir prieinamos sveikatos priežiūros įstatymo (The Patient Protection and Affordable Care Act) atšaukimo procesą ir kad tai bus pirmasis naujosios administracijos žingsnis.

„Pirmasis darbotvarkės punktas yra „Obamacare“ atšaukimas ir pakeitimas“, – sakė išrinktasis viceprezidentas žurnalistams Kapitolijuje po susitikimo su Atstovų Rūmų respublikonais.

Tačiau kiek anksčiau trečiadienį pats D.Trumpas įspėjo, jog nereikėtų per daug skubėti.

„Respublikonai turi būti budrūs ir atminti, kad demokratai yra atsakingi už „ObamaCare“ įstatymo – su menka sveikatos priežiūros paslaugų aprėptimi ir didžiulėmis įmokomis – visišką katastrofą“, – rašė išrinktasis prezidentas socialiniame tinkle „Twitter“.

REKLAMA

„Šiais metais dėl „ObamaCare“ smarkiai išaugs draudimo įmokos, ir dėl šių bėdų bus kaltinami demokratai. Ji pati grius neatlaikiusi savo svorio – būkite budrūs!“ – rašė jis.

Atstovų Rūmų pirmininkas P.Ryanas pasisakė už visišką „Obamacare“ panaikinimą, tačiau pabrėžė, jog respublikonai neturėtų imtis veiksmų, galinčių dar pabloginti milijonų šeimų finansinę padėtį, o taip gali nutikti, jei įstatymas bus atšauktas neparengus jokios patikimos alternatyvos.

„Turime tai sutvarkyti, pakeisdami kažkuo geresniu. Šio proceso metu turime pasirūpinti, kad niekas staiga neliktų be paramos“, – sakė jis.

Atstovų Rūmų narys respublikonas Chrisas Collinsas sakė, kad partija tikisi per šešis mėnesius parengti „Obamacare“ alternatyvą. Kiti respublikonai sakė, jog toks laikotarpis gerokai per trumpas.

„Šiek tiek pykina“

Respublikonai įstatymų leidėjai nekantrauja perimti valdžios vairą į savo rankas po aštuonerių kovos su B.Obamos politika metų.

Tačiau kai kuriems jų neramu, kad pagrindinė bet kokių reformų našta gali tekti baltaodžių dirbančiųjų klasei, padėjusiai jiems ateiti į valdžią.

Be to, „Obamacare“ atšaukimas gali turėti neigiamų pasekmių pensininkų, kurie yra labai svarbi Respublikonų partijos elektorato dalis, sveikatos apsaugos finansavimui.

Demokratai viliasi pasinaudoti tuo „Obamacare“ gynybai.

„Visiškai nesistebiu, kad yra respublikonų, kuriuos šiek tiek pykina nuo minties apie galimus „Obamacare“ atšaukimo padarinius jų šalininkams“, – sakė Baltųjų rūmų atstovas spaudai Joshas Earnestas.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų