JAV gėjų teisių pergalių daugėja, bet laukia tolesnės kovos

Meine gubernatoriaus rinkimuose dalyvaujantis Atstovų Rūmų narys prisipažįsta esąs gėjus, Havajuose įstatymų leidėjai rengiasi balsuoti dėl tos pačios lyties asmenų santuokų legalizavimo, o JAV Senate septyni respublikonai prisidėjo prie demokratų per balsavimą už gėjų, biseksualų ir transseksualų diskriminavimo darbo vietose uždraudimą.

Skirtinguose šalies pakraščiuose tą pačią dieną įvykę įvykiai akcentuoja tai, kokie istoriniai yra 2013 metai JAV judėjimui už gėjų teises — "gėjiškiausi metai per visą gėjų istoriją", sakė Fredas Sainzas (Fredas Seinsas) iš didžiausios judėjimo organizacijos "Human Rights Campaign".

Vis dėlto visi pirmadienio įvykiai, nors juos ir sveikina aktyvistai, parodo, kad debatai dėl gėjų teisių tebėra sudėtingi ir sunkūs daugeliui amerikiečių.

Respublikonai, pavyzdžiui, vis labiau nesutaria dėl to, kaip spręsti su gėjų teisėmis susijusius klausimus, — vieni nori didinti partijos šalininkų skaičių, o kiti nori įtikti religiniams konservatoriams, kurie sudaro svarbią partijos šalininkų grupę.

REKLAMA

Daugiau kaip 40 proc. amerikiečių vis dar nepritaria tos pačios lyties asmenų santuokų legalizavimui ir net kai kurie garsūs gėjai dar nėra tikri dėl to, ar turėtų apie savo lytinę orientaciją skelbti visam pasauliui.

JAV Atstovų Rūmų narys Mike'as Michaudas (Maikas Mičodas), demokratas iš Meino valstijos, sakė pasiskelbęs dėl to, kad išsklaidytų "šnabždėjimo kampanijas" apie jo orientaciją prasidedant trijų kandidatų varžyboms dėl gubernatoriaus posto. Meino valstija gubernatorių turi išsirinkti 2014 metais.

Per šešias savo kadencijas Atstovų Rūmuose jis dar niekada nėra viešai kalbėjęs apie savo lytinę orientaciją, o savo motinai pasipasakojo vos kelios valandos prieš paskelbdamas minimą pareiškimą.

Havajuose, kur valstijos Atstovų rūmai svarsto valstijos Senato priimtą gėjų santuokų įstatymo projektą, tūkstančiai piliečių užsirašė kalbėti per liudijimus ir dauguma jau kalbėjusiųjų nepritarė tokiam projektui.

Tuo tarpu Vašingtone, gėjų teisių rėmėjams švenčiant Senato pritarimą Nediskriminavimo darbe aktui, Atstovų Rūmų pirmininkas Johnas Boehneris (Džonas Beneris) išreiškė savo nepritarimą ir nepasakė, ar respublikonų kontroliuojami Atstovų Rūmai išvis balsuos dėl šio įstatymo, sutrupintai vadinamo ENDA.

J.Boehneris "mano, kad šis įstatymo projektas didins tuščius ginčus ir kainuos amerikiečiams darbo vietas, ypač - darbo vietas mažose kompanijose", sakė jo atstovas Michaelas Steelas (Maiklas Stilas).

Richardas Socaridesas (Ričardas Sokaridesas), buvęs eksprezidento Billo Clintono (Bilo Klintono) patarėjas gėjų klausimais, sakė, kad buvo Senate 1996 metais, kai ankstesnė ENDA versija buvo atmesta vos vieno balso persvara.

"Man skaudu, kad prireikė 17 metų kitam balsavimui surengti tokiu esminiu klausimu kaip diskriminacija darbe", - sakė jis.

"Nors darome sparčią pažangą dėl santuokų lygybės ir (nors) visas judėjimas atrodo nesustabdomas, vis dar yra didelių priešinimosi židinių, - sakė R.Socaridesas. - Tai kainuos daug pinigų ir reikės daug darbo, kad patektume ten, kur nebebus gėjų diskriminacijos".

REKLAMA

Pirmadienio balsavimo dėl ENDA rezultatas (61:30) pademonstravo, kad Senato respublikonų mažuma negalėjo sukaupti pakankamai balsų ir blokuoti šio įstatymo projekto naudojantis Senate galimu procedūriniu manevru, kai reikia 60 balsų galutiniam balsavimui surengti.

Minimas įstatymo projektas Senate gali būti galutinai priimtas iki šios savaitės pabaigos.

Pagal dabartinį federalinį įstatymą draudžiama diskriminuoti dėl lyties, rasės ir kilmės šalies. Tačiau šiuo įstatymu neuždraudžiama darbdaviams atleisti ar nepriimti į darbą žmonių dėl to, kad jie yra gėjai, lesbietės, biseksualai ar transseksualai.

Naujasis įstatymo projektas uždraustų tokią diskriminaciją darbdaviams, turintiems 15 ar daugiau darbuotojų.

22 Amerikos valstijos ir sostinė Vašingtonas yra pritarę įstatymams, kuriais draudžiama diskriminacija darbe dėl lytinės orientacijos, o 17-oje šių valstijų taip pat draudžiama diskriminacija dėl lyties tapatybės.

F.Sainzas, "Human Rights Campaign" viceprezidentas, sakė, jog labiausiai stulbinantis debatų dėl ENDA aspektas yra Respublikonų partijoje ryškėjantys nesutarimai. Keli garsūs respublikonų senatoriai parėmė įstatymo projektą, bet J.Boehneris vis dėlto užsiminė apie savo nepritarimą dar prieš Senato balsavimą.

"Nėra abejonių, kad Amerikos visuomenė šiuo klausimu sparčiai keičiasi, - sakė F.Sainzas. - Štai kodėl tai, ką šiandien padarė Boehneris, taip sunku suprasti".

Senato balsavimas dėl ENDA yra viena iš didelių šiemetinių pergalių judėjimui už gėjų teises. Birželio mėnesį Aukščiausiasis Teismas priėmė du sprendimus, kurių vienas sudarė sąlygas panaikinti tos pačios lyties asmenų santuokų draudimą Kalifornijoje, o kitu buvo panaikintas 1996 metais Kongrese priimtas įstatymas, kuriuo buvo draudžiama federaliniu lygiu pripažinti gėjų santuokas.


Rašyti komentarą...
A
As
2013-11-05 18:15:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
viena diena bus surengtas visuotinis refeendumas jav del smirdaliu teisiu ir santuoku ir visas ju desimtmecio darbas ir ishleisti pinigai nueis shuniai ant uodegos. ir kai tik uzdraus tai maerikieciai kitas pasaulis apseks ju pavyzdiu. reikia kuo greiciau stabdyti sita rudaji mara.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų