Sprendimas gali turėti įtakos JAV vykdomosios valdžios įgaliojimų apimčiai ir daugybei teisinių klausimų, su kuriais susiduria D. Trumpas, siekiantis vėl tapti prezidentu.
Dauguma konstitucinės teisės ekspertų mano, kad D. Trumpas patirs pralaimėjimą teisme, tačiau tai gali prisidėti prie jo sėkmės lapkričio mėnesį vyksiančiuose JAV prezidento rinkimuose.
Tai, kad devyni Teismo teisėjai imasi šios bylos, reiškia, kad atidedama – galbūt neribotam laikui – D. Trumpo bylos dėl kaltinimų sąmokslu siekiant panaikinti 2020 metų rinkimų rezultatus, pradžia. Tuos rinkimus D. Trumpas pralaimėjo dabartiniam prezidentui Joe Bidenui (Džo Baidenui).
D. Trumpas yra pirmasis JAV prezidentas, kuriam pateikti federaliniai kaltinimai, o tai, ar buvęs JAV prezidentas turi apsaugą nuo baudžiamojo persekiojimo, amerikiečių teismų praktikoje dar nėra patikrinta.
„Kaip žinia, [tuometinis prezidentas] Richardas Nixonas pažeidinėjo baudžiamąją teisę, – sakė Hofstros universiteto konstitucinės teisės profesorius Jamesas Sample'as. – Tačiau jis atsistatydino, o [jo įpėdinis] Geraldas Fordas jam suteikė malonę, todėl mums niekada neteko spręsti baudžiamojo persekiojimo buvusio prezidento atžvilgiu klausimo.“
Pernai rugpjūtį specialusis prokuroras Jackas Smithas 77-erių D. Trumpui iškėlė bylą dėl rinkimų sąmokslo ir siekė, kad teismo procesas prasidėtų 2024-ųjų kovą.
Tačiau numanomo respublikonų kandidato į prezidentus advokatai pateikė daugybę prašymų atidėti bylos nagrinėjimą ir teigia, kad D. Trumpas turi visišką apsaugą nuo baudžiamojo persekiojimo.
Du žemesnės instancijos teismai kategoriškai atmetė šį argumentą, bet vasario mėnesį Aukščiausiasis Teismas sutiko nagrinėti šią bylą.
Vienas žemesnės instancijos teismas nusprendė, kad D. Trumpo prašymas pripažinti teisinę neliečiamybę nėra pagrįstas precedentais ar Jungtinių Valstijų konstitucija.
„Negalime sutikti su tuo, kad prezidento postas anksčiau jį užėmusius žmones visam laikui iškelia aukščiau įstatymo“, – tąkart sakė teisėjai.
Vis dėlto D. Trumpas tikisi, kad jo prašymas bus patenkintas. Jis yra paskyręs tris Aukščiausiojo Teismo teisėjus, taip suteikdamas jame daugumą konservatoriams.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!