• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kol Irano prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas Niujorke kaltino amerikiečius, kad šie patys organizavo Rugsėjo 11–osios teroro atakas, Iranui smogė nežinomas kompiuterinis virusas, grasinantis šalies branduolinei programai.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak ekspertų, virusas, kurio pavadinimas „Stuxnet", – toks sudėtingas, kad jį sukurti galėjo tik šalies, kurioje gerai išvystytos informacinės technologijos, programišiai.

REKLAMA

Vokiečių kibernetikos ekspertas Ralphas Langneras pabrėžė: „Tai ne kokio programišiaus, sėdinčio savo tėvų namų rūsyje, darbas. Asmeniškai manau, kad ištekliai, reikalingi tokiai atakai, gali būti skiriami tik valstybės".

Nors virusas buvo aptiktas šių metų birželį, o paskleistas, kaip mano kibernetikai, 2009 m., tik dabar prabilta apie tai, kad jis skirtas sutrikdyti pramonės įmonių veiklą.

REKLAMA
REKLAMA

Todėl kai pasirodė pranešimų, kad per 60 proc. virusu apkrėstų sistemų buvo aptikta Irane, pasklido kalbos apie galimą kibernetinį karą prieš islamo respubliką.

Daugelis ėmė spėlioti, kad Izraelis arba JAV tokiu būdu ketina sutrikdyti Irano branduolinę programą, esą virusas, plintantis USB jungtimis, taikosi į sistemas, kurios valdo elektros jėgainių ir aprūpinimo vandeniu įmonių darbą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„The Daily Mail" duomenimis, virusas jau pažeidė apie 45 tūkst. tinklų įvairiose pasaulio šalyse, bet pagrindinis jo kūrėjų taikinys – Iranas ir čia veikianti Bušero branduolinė jėgainė.

Pasak R.Langnerio, „Stuxnet" taikosi į „Siemens" sistemas, kurios įdiegtos daugelyje pasaulio pramonės įmonių. Ekspertas savo teoriją aiškina tuo, kad iki šiol viruso, kuris taikytųsi į realius objektus, nebuvo, ir „Stuxnet", jo įsitikinimu, akivaizdžiai skirtas sabotažui.

REKLAMA

„Garantuoju, kad tai tiesioginė kibernetinė ataka, kurios uždavinys – fiziškai sunaikinti pramonės įrenginius. Tai ne šnipinėjimas, o sabotažas", – kalbėjo specialistas.

Tačiau „Siemens" neigė, kad aprūpino Bušero jėgainę technika. Pasak kompanijos atstovų, Irane įmonė veiklą sustabdė prieš 30 metų.

REKLAMA

Nepaisant to, virusą tirti ėmėsi ne tik juo susidomėję IT specialistai, kurie baiminasi, kad „Stuxnet" kūrėjų pėdomis paseks kiti virusų kūrėjai, bet ir saugumo ekspertai.

Pasak jų, panašūs virusai reiškia tik viena – kibernetinis karas tarp valstybių vis labiau tikėtinas. Be to, panašiais virusais gali susidomėti ir teroristai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kibernetinė ataka turi tokį patį poveikį kaip ir bomba", – Robert Mueller, JAV federalinio tyrimų biuro vadovas.

Sakydamas kalbą JT Generalinėje Asamblėjoje, Irano vadovas M.Ahmadinedžadas pareiškė, kad yra manančių, jog Rugsėjo 11–osios išpuoliai buvo amerikiečių konspiracinio plano dalis, siekiant apginti Izraelį.

REKLAMA

Nors tiesiogiai neapkaltino JAV surengus teroro išpuolių, M.Ahmadinedžadas pabrėžė, kad Amerikos Vyriausybė sugalvojo šiuos tragiškus įvykius, taip suteikdama sau pretekstą atkurti prarastą įtaką Artimuosiuose Rytuose ir apsaugoti smunkančią ekonomiką.

REKLAMA

Irano prezidentas pridūrė, kad, jo įsitikinimu, tokios nuomonės laikosi daugelis amerikiečių, taip pat kitų šalių piliečių.

Po šios Irano prezidento kalbos posėdžių salę paliko JAV, ES valstybių, taip pat Kanados, Australijos, Naujosios Zelandijos bei Kosta Rikos diplomatai. Izraelio delegacijos nariai M.Ahmadinedžado kalbos apskritai neklausė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų