Europoje gyvenantiems 10–12 milijonų romų reikalinga ES parama, sakoma rezoliucijoje, kurią trečiadienį priėmė Europos Parlamentas (EP).
Joje siūloma pirmenybę teikti romų įdarbinimui, švietimui bei būstui gerinti, taip pat pagrindinėms teisėms apsaugoti. ES parama šiai sričiai turi būti naudojama geriau, pažymima dokumente, teigiama EP Informacijos biuro Lietuvoje pranešime.
Parlamentas ragina patvirtinti ES romų įtraukties strategiją (Europos Komisija planuoja jos projektą pateikti balandį, o birželio 24 d. Europos Vadovų Taryba jį tvirtins).
Strategijoje, kuri būtų įgyvendinama vietos lygmeniu, siūloma nustatyti privalomus minimalius švietimo, užimtumo, būsto ir sveikatos priežiūros standartus.
Europarlamentarai taip pat siūlo „patvirtinti veiksmingus kovos su diskriminavimu teisės aktus ir priemones siekiant apsaugoti nuo diskriminacijos visose gyvenimo srityse“.
Raginama kovoti su prietarais, stereotipais, rasizmu ir ksenofobija, niekinimu ir neapykantą romams kurstančia kalba, taip pat „užtikrinti, kad žiniasklaida neplatintų prietarų, nukreiptų prieš romų bendruomenę“.
EP ragina užtikrinti, kad būtų panaikinta segregacija mokyklose ir klasėse, taip pat sukurta įtrauktį skatinanti mokyklos aplinka. Siūloma įdarbinti romų tautybės mokyklų tarpininkus, taip pat didinti romų mokytojų skaičių ir sudaryti galimybes romų vaikams mokytis savo kalba.
Tuo metu valstybės raginamos parengti naujovišką stipendijų programą, kuri leistų ugdyti naują romų lyderių kartą, taip pat padidinti esamų stipendijų ir programų finansavimą.
Raginama suteikti daugiau galių romų pilietinei visuomenei, skatinti romus įsitraukti į visas viešojo ir politinio gyvenimo sritis ir stiprinti jų atstovavimą vietinėse, nacionalinėse ir ES lygmens institucijose, taip pat jų dalyvavimą nevyriausybinių organizacijų veikloje.
Savo ruožtu europarlamentarai ragina ištirti, kodėl socialiai atskirtoms grupėms skirtos ES lėšos yra įsisavinamos nepakankamai, ir užtikrinti, kad šios lėšos pasiektų sunkiai besiverčiančius romus bei padėtų jiems užsitikrinti ilgalaikę pažangą.
Parlamentas siūlo reikalauti gerinti romų padėtį į ES stojančiose bei kitose kaimyninėse šalyse, taip pat „sustabdyti romų grąžinimą į šalis, kuriose jie gali būti kankinami arba patirti žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį, arba kuriose jie gali būti baudžiami“.
Rezoliucijai pritarė 576 europarlamentarai, nepritarė 32, o susilaikė 60.