Tautiniu kostiumu mielai rengiasi ne tik liaudies dainų ir šokių kolektyvų nariai, garsios Lietuvos moterys (Prezidentė D. Grybauskaitė, politikės R. Juknevičienė, D. Bilotaitė), bet ir užsienyje gyvenantys lietuviai. Optimistas pasakytų: „Valio, pagaliau didžiuojamės esą lietuviai!“. Pesimistas burbteltų, kad tai tėra nauja mada. Kaip bebūtų, tokios mados nėra niekuo blogos ir žalos tikrai nedaro.
Visiems „įkandamas“
Šiaulietė p. Laima džiaugiasi, kad jos siuvimo mašina neturi kada dulkyti – pati siuvimo amato išmokusi moteris sėdi prie jos vakarais ir siuva tautinius kostiumus. Didžioji jų dalis iškeliauja į Rusiją, Ameriką, Airiją, Jungtinę Karalystę. Lietuviai noriai užsisako juos kaip dovaną sau, artimiesiems, vaikams ar anūkams „Tokios gausos užsakymų dar neturėjau. Nežinau net kodėl jų tiek daug paskutiniu metu. Niekur nesireklamuoju, aš iš to negyvenu, tai tik hobis. Matyt, žmonės vieni per kitus susižino“, – šypsosi p. Laima.
Paklausus, kokia moteriško tautinio kostiumo kaina, nenustembi, kodėl pašnekovė turi tiek daug darbo. Originalūs, austi moteriški tautiniai drabužiai kainuoja nuo 1000 lt, o p. Laimos kostiumas kainuoja tris kartus pigiau. Moteris teigia jokiu būdu savo darbų net nelyginanti su austais, autentiškais, tautodailininkų darbais. Vis dėl to, tūlo lietuvio akis nelabai ir rastų skirtumą. Tik kainoje, žinoma.
Liekninantis kostiumas
„Pirmieji tautiniai kostiumai prieš kelis metus iškeliavo į Ameriką. Ten gyvenanti šeima siekia išsaugoti lietuviškumą, todėl per šventes tautiniais kostiumais pasipuošia ir suaugę, ir vaikai, -prisimena p. Laima . -Žinote, ir man pačiai šis rūbas arti širdies – vilkėjau juo per savo vestuves, kaip ir mano vyras bei kiti šventės dalyviai“.
Moteris pasakoja, jog dauguma moterų bijo tautinio rūbo, nes jis esą storina. Gerai pagalvojusi pašnekovė sukūrė tokį tautinį kostiumą, kuris neprideda nei vieno gramo, priešingai, netgi vizualiai lieknina. „Noriu, kad žmogus jaustųsi gerai – ir gražiai, ir patogiai, kad karšta nebūtų. Man svarbu ne parduotų kostiumų kiekis – juk neturiu siuvyklos, niekur nesiskelbiu. Tiesiog smagu matyti žmogaus šypseną“. Tikra tiesa – prikalbinti p. Laimą duoti interviu nebuvo lengva. Jei ne padrąsinantys pašnekovės vyro žodžiai, ko gero, šio straipsnio ir nebūtų.
Ir teminiam vakarėliui, ir laidotuvėms
Viename Šiaulių karnavalinių rūbų salono vitrinoje matyti tradiciškai lietuviškai aprengti manekenai. „Taip, tai mano siūti kostiumai, – šypsosi p. Laima. – Salono savininkė sakė, kad tautiniais rūbais žmonės nori rengtis per įvairius vakarėlius, giminių susitikimus, todėl paprašyta ir pasiuvau keletą“.
P. Laima priklauso moterų klubui „Šiaulietė“, kuris remia nusipelniusius aktorius, rengia įvairius labdaros projektus. Visas jo nares pašnekovė taip pat aprengė savo siūtais kostiumais. „Tautinis kostiumas ir puošia, ir vienija. Mums visoms gera jį vilkėti.“, -teigia ji. Moteris sako, kelis kostiumus pasiuvusi ir vestuvėms bei laidotuvėms.
„Taip pat mano siūtais kostumais pasipuoš ir Anglijoje atsidarysiančios lietuvių mokyklos mokytojos“, -džiaugiasi p.Laima ir priduria suprantanti emigravusius, bet grįžti į Tėvynę norinčius tautiečius: „Aš puikiai žinau, ką jaučia išvykę gyventi svetur. Mano dukra gyvena Londone, tačiau labai nori grįžti į Lietuvą. Manau, kad kai tik bus čia, Lietuvoje, lengviau gyventi, tikrai ne vienas emigrantas pakels sparnus“.
Na, o belaukiant to šviesaus rytojaus, lietuviškumą palaikyti galima ne vien kalba, savo valgiais, gėrimais, koncertais, renginiais, šventėmis, bet ir vilkint tai, kas parodo pagarbą tradicijai ir savo šaliai.