REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rūkymas daugelyje išsivysčiusių šalių pamažu „išeina iš mados“ ir tampa vis mažiau populiarus, bet bendras rūkalių skaičius pasaulyje vis tiek auga.

Rūkymas daugelyje išsivysčiusių šalių pamažu „išeina iš mados“ ir tampa vis mažiau populiarus, bet bendras rūkalių skaičius pasaulyje vis tiek auga.

REKLAMA

2012 metais kasdien rūkė 967 milijonai žmonių, o 1980-aisias šis skaičius, 187-ių šalių duomenimis, siekė 721 milijoną, praneša BBC.

Tačiau tyrėjai šį rūkalių skaičiaus didėjimą linkę sieti su bendru gyventojų skaičiaus augimu pasaulyje, pranešė „Amerikos medikų asociacijos žurnalas“ (angl. The journal of the American Medical Association, JAMA).

Kadangi per pastaruosius 50 metų žmonių Žemėje daugiau negu padvigubėjo ir dabar jų yra jau daugiau nei 7 milijardai, tai ir tų, kurie potencialiai gali pradėti rūkyti, gerokai padaugėjo.

Keliose didelėse šalyse, tokiose kaip Bangladešas, Kinija ir Rusija, pastaraisiais metais pastebimas ryškus rūkalių daugėjimas, rodo tyrimai.

REKLAMA
REKLAMA

Iš tiesų didžiausias šio žalingo įpročio populiarumas fiksuojamas besivystančiose šalyse, nors pasaulinis rūkymo paplitimas, t.y. kokia gyventojų dalis rūko, mažėja.

REKLAMA

Šiuo metu kasdien rūko maždaug 3 iš 10-ies vyrų (31 proc.) ir viena iš 20-ies moterų (6 proc.). 1980-aisiais kasdien cigaretę traukė 4 iš 10-ies vyrų (41 proc.) ir viena iš 10-ies moterų (10 proc.)

Kalbant apie daugiausia rūkančias šalis, dūmų žeme būtų galima pavadinti Rytų Timorą, kur kasdien rūko net 31 proc. visų gyventojų.

Mažiausiai gyventojų šiam žalingam įpročiui pasiduoda Karibų jūros salose dvynėse Antigvoje ir Barbudoje: čia cigaretes kasdien traukia tik 5 proc. gyventojų.

Kanada, Islandija, Norvegija ir Meksika pirmauja teigiamų pokyčių srityje – šiose šalyse labiausiai mažėja rūkalių: vis daugiau žmonių arba sėkmingai meta rūkyti, arba niekada net nepradeda to daryti.

REKLAMA
REKLAMA

Pasauliniam tyrimui vadovavęs Dr. Christopheris Muray pastebėjo, kad „nepaisant milžiniškos pažangos tabako kontrolės srityje, dar daugiau reikia nuveikti ateityje“.

Pasaulinės sveikatos organizacijos (angl. The World Health Organization) teigimu, milijonai gyvybių gali būti išsaugota kryptingai tęsiant nerūkymo politiką ir taikant tokias priemones kaip tabako mokesčių kėlimas ir nerūkymo erdvių įstatymai.

Amanda Sandford iš „Veiksmų dėl rūkymo ir sveikatos“ organizacijos (angl. Action on Smoking and Health) sakė: „Nors bendras rūkalių skaičius pasaulyje vis dar auga, tyrimas parodė, kaip svarbu visose šalyse įgyvendinti tabako kontrolės priemones ir pažaboti šias siaubingas tabako sukeliamas ligas bei mirtis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ypač tos šalys, kurių gyventojai gauna mažas ir vidutines pajamas, vis dar susiduria su didžiuliais iššūkiais, bandydamos sutramdyti galingą tabako industriją ir stabdyti rūkalių skaičiaus augimą.“

Skaičiuojama, kad 2012-aisiais pasaulyje buvo surūkyta apie 6,25 trilijono cigarečių. Per 1980-uosius žmonės surūkė apie 4,96 trilijono cigarečių.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų