Rugpjūtį pareigūnai pranešė, kad Naujojo Hampšyro valstijoje mirė vienas žmogus, kurio testas dėl rytų arklių encefalito viruso (EEEV) – uodų platinamos ligos, paplitusios Šiaurės Amerikoje ir Karibų jūros regione – buvo teigiamas.
Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) duomenimis, kasmet JAV užregistruojama vidutiniškai tik 11 šios infekcijos atvejų. 2024 m. šalyje užregistruoti penki EEE atvejai Masačusetso, Naujojo Hampšyro, Vermonto, Naujojo Džersio ir Viskonsino valstijose.
2023 m. buvo užregistruoti septyni atvejai.
„Atrodo, kad šiemet jis šiek tiek plačiau paplitęs“, – sakė JAV Bostono universiteto pasaulinės sveikatos ir medicinos profesorius Davidas Hameris, pridurdamas, kad atvejai paprastai pastebimi rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais.
Kitaip tariant, „dar yra pakankamai daug laiko, per kurį gali įvykti daugiau užsikrėtimo atvejų“, – sakė D. Hameris.
Imtasi griežtų priemonių
Nuo šios ligos miršta apie 30 proc. žmonių, nėra jokių skiepų ar gydymo būdų. Liga gali būti labai sunki tiems, kuriems dėl jos išsivysto encefalitas arba smegenų uždegimas.
Dėl šio viruso kai kuriuose Masačusetso valstijos (JAV) miestuose buvo uždaryti parkai ar laukai ir rekomenduota žmonėms vakare, kai virusą pernešantys uodai yra aktyviausi, likti namuose.
Tuo tarpu Naujojo Hampšyro valstijos epidemiologas įspėjo apie galimą „padidėjusią riziką“, kol uodus išnaikins pirmieji stiprūs šalčiai.
„Palyginti su ankstesniais metais, kai kuriose šalies dalyse atvejų padaugėjo. Visada kyla klausimas, ar tikrai padaugėjo atvejų, ar tik padidėjo mūsų gebėjimas ar pastangos atpažinti atvejus ir apie juos pranešti“, – sakė JAV Johno Hopkinso universiteto Medicinos mokyklos docentas, kito vabzdžių platinamo viruso – maliarijos – ekspertas Matthew Ippolito.
„Manau, kad sutariama dėl to, jog atvejų iš tiesų padaugėjo, palyginti su ankstesniais metais. Tačiau yra žinoma, kad protrūkių pasitaiko, ir šiuo metu tai nėra priežastis nerimauti“, – pridūrė jis.
Uodų platinamų ligų Europoje padaugėjo
Sveikatos apsaugos pareigūnai Europoje yra įspėti, dėl uodų platinamų ligų, ypač plintant Vakarų Nilo virusui ir dengė karštligei.
Nors didžioji dauguma Vakarų Nilo infekcijos atvejų yra besimptomiai, mažiau nei vienam procentui užsikrėtusiųjų gali išsivystyti neurologinės komplikacijos, pavyzdžiui, meningitas, t. y. nugaros smegenų ir aplink smegenis esančių membranų uždegimas, arba encefalitas.
Nors Europos šalyse Vakarų Nilo infekcijos atvejų būta nuo 1960-ųjų, Prancūzijos Pastero instituto duomenimis, per pastaruosius 15 metų užsikrėtimo atvejų padaugėjo.
Nuo šių metų pradžios 13 Europos šalių pranešė apie žmonių susirgimo Vakarų Nilo virusu atvejus. Praėjusių metų pabaigoje ES maisto saugos tarnyba (EFSA) pareiškė, kad 2022 m. Vakarų Nilo atvejų padaugėjo daugiau nei septynis kartus, iš dalies dėl protrūkių Italijoje ir Graikijoje.
Rugpjūčio viduryje Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) pridūrė, kad 2024 m. atvejų skaičius neviršijo numatytų ribų, nors Graikijoje ir Ispanijoje atvejų buvo daugiau nei ankstesniais metais.
Kaip ir rytų arklių encefalitu, uodai Vakarų Nilo virusu užsikrečia maitindamiesi paukščiais. Tačiau žmonės neturi pakankamai didelės viruso koncentracijos, kad uodai, įkandę žmogui, perduotų šiuos virusus kitiems uodams.
Tai skiriasi nuo kitų uodų platinamų ligų, kai žmonės gali sustiprinti viruso poveikį.
„Jei pažvelgtumėte į tokius dalykus kaip dengė ar čikungunija, žmonės yra labai susiję su didele viruso koncentracija, o mes galime užkrėsti uodus, ir tada kyla dideli dengė karštligės protrūkiai miestuose“, – sakė D. Hameris.
Be to, kad virusas išplistų, „reikia, kad būtų tinkamas pernešėjas“, – sakė jis.
Europoje yra Culex uodų, kurie platina Vakarų Nilo virusą, o Aedes, tigriniai uodai, kurie gali platinti dengė, čikungunją ir ziką, tampa vis labiau paplitę.
ECDC duomenimis, Azijos tigrinis uodas, arba Aedes albopictus, tvirtai įsitvirtino 13 Europos šalių, o tai yra gerokai daugiau nei prieš 10 metų, kai jis buvo paplitęs tik aštuoniose Europos šalyse.
„Pastaraisiais metais pastebimas vietinių dengė ir Vakarų Nilo viruso infekcijos atvejų skaičiaus didėjimas, ypač pietinėse Europos šalyse. Taip pat pastebime, kad kiekvienais metais ir ilgesniam laikui užsikrečia vis daugiau regionų“, – sakoma ECDC pranešime „Euronews“.
Klimato kaitos poveikis
Nuo 2024 m. pradžios pasaulyje užregistruota daugiau kaip 12 mln. dengė atvejų ir tūkstančiai mirčių, daugiausia Amerikos regione. Europoje šiais metais vietinių dengė atvejų užfiksuota Prancūzijoje ir Italijoje.
„Įvežtiniai ir bent jau židininiai dengė ir čikungunijos protrūkiai, manau, vis dažniau pasitaikys daugelyje Vakarų Europos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir net Kanados dalių“, – sakė D. Hameris.
Ekspertai teigia, kad klimato kaita gali paaštrinti uodų platinamas ligas, nes, pavyzdžiui, paveiks paukščių migraciją, taip pat sutrumpins žiemos sezoną, todėl uodų populiacijos bus aktyvios ilgiau.
„Tikėtina, kad klimato kaita pailgins uodų platinamų ligų perdavimo sezoną, nes sukurs tinkamesnes sąlygas uodams veistis, – teigiama ECDC pranešime „Euronews“. – Tai reiškia, kad įvairiose Europos dalyse sezonas prasideda anksčiau ir baigiasi vėliau, todėl pailgėja laikotarpis, kai galime pastebėti ligos atvejus, ir galimai padidėja jų skaičius.“
Tačiau rizika, kad rytų arklių encefalitas bus įvežtas į ES, yra maža, teigė ECDC, iš dalies dėl to, kad žmonės neprisideda prie jo perdavimo.
Johno Hopkinso universiteto atstovas Ippolito atkreipė dėmesį į tai, kad „skirtingi uodai klesti skirtingomis sąlygomis“.
„Taigi, nors tiesa, kad aukštesnė temperatūra paprastai reiškia didesnį geografinį uodų ir kitų ligų pernešėjų arealą, pavyzdžiui, tam tikrose pasaulio dalyse, kuriose anksčiau maliarija nebuvo paplitusi, uodai įsiveisia didesniame aukštyje, yra daug kitų veiksnių“, – sakė jis.
Nors jis mano, kad rizika, jog rytinis arklių encefalitas išplis globaliau, yra mažesnė, nes jis yra toks retas ir mirtinas, „visuomet tikimės, kad perduosime praeities pamokas ir išlaikysime stiprią stebėsenos ir reagavimo sistemą“.
Ekspertai teigia, kad žmonės gali apsisaugoti dėvėdami apsauginius drabužius ir uodus atbaidančias priemones, taip pat pašalindami stovintį vandenį, kuriame jie deda kiaušinėlius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!