„Prezidentas D. Trumpas pranešė savo patarėjams, kad ketina atšaukti daugiau leidimų susipažinti su slapta medžiaga. Tai dalis priemonių, nukreiptų prieš asmenis, kurie jį kritikavo arba atliko tam tikrą vaidmenį tyrime dėl numanomo Rusijos kišimosi į 2016-ųjų prezidento rinkimus“, – rašo laikraštis.
Remiantis „The Washington Post“ turima informacija, D. Trumpas tai gali padaryti jau artimiausiu metu. Anot dienraščio, šios priemonės palies pareigūnus, minimus specialiame Baltųjų rūmų sąraše. Jame figūruoja buvę Amerikos žvalgybos tarnybų vadovai, iš kurių, kaip manoma Baltųjų rūmų administracijoje, reikėtų atimti prieigą prie slaptų duomenų.
„Pasak Baltųjų rūmų atstovų, kalbėjusių su anonimiškumo sąlyga, D. Trumpas ketina imtis veiksmų prieš likusius asmenis, figūruojančius sąraše tų, kuriuos gali paliesti prieigos prie slaptos informacijos atšaukimas, ir jis tai gali padaryti greitai“, – pažymi dienraštis.
Visgi prezidento aplinkos žmonės leidiniui sakė, kad šiuo metu jie bando imtis skubių priemonių, kad šis sąrašas būtų peržiūrėtas.
Prezidento patarėjai taip pat sakė, jog D. Trumpas mano, kad jam pavyko užimti „tvirtą ir ryžtingą“ poziciją dėl buvusio Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) direktoriaus Johno Brennano. Jie, be kita ko, pridūrė, kad kaskart, kai išvysta J. Brennaną televizoriaus ekrane, D. Trumpas paniekinamai apie jį atsiliepia.
Dienraščio šaltiniai pažymėjo, kad turint galvoje tebesitęsiantį specialiojo prokuroro Roberto Muellerio tyrimą dėl Rusijos kišimosi į JAV rinkimų procesą, D. Trumpas toliau elgiasi „impulsyviai ir nenuspėjamai“.
D. Trumpo „raganų medžioklė"
„The Washington Post“ primena, kad per pastaruosius pusantrų metų D. Trumpas atleido iš pareigų arba grasino atleisti maždaug dešimt esamų ir buvusių pareigūnų, susijusių su vadinamuoju Rusijos tyrimu, kurį prezidentas ne kartą yra pavadinęs „raganų medžiokle“.
Šią savaitę D. Trumpas atėmė iš J. Brennano teisę prieiti prie įslaptintos informacijos, pareiškęs, kad buvęs CŽV vadovas privertė suabejoti jo objektyvumu ir reputacija. Prezidentas taip pat apkaltino J. Brennaną reiškiant „nepagrįstus ir piktinančius kaltinimus“.
D. Trumpo pareiškime taip pat buvo sakoma, kad jis svarsto galimybę atimti teisę susipažinti su slapta informacija ir iš kai kurių kitų buvusių žvalgybos tarnybų vadovų, įskaitant buvusį nacionalinės žvalgybos direktorių Jamesą Clapperį, buvusį CŽV direktorių Michaelą Haydeną, buvusį Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktorių Jamesą Comey ir buvusį FTB direktoriaus pavaduotoją Andrew McCabe'ą.
Dalis jų iš tiesų atliko tam tikrą vaidmenį tyrime dėl numanomo Rusijos kišimosi į JAV rinkimų procesą. Pavyzdžiui, J. Clapperis ir J. Brennanas po D. Trumpo inauguracijos informuodavo jį apie tyrimo eigą. J. Comey ir jo pavaduotojas A. McCabe'as kuravo šį klausimą iki pasitraukimo iš pareigų – jau po D. Trumpo išrinkimo.
J. Brennanas prezidento sprendimą atimti iš jo leidimą susipažinti su slapta informacija pavadino mėginimu varžyti žodžio laisvę „politiškai motyvuotais“ veiksmais ir pridūrė, kad toks elgesys turėtų „kelti didžiulį nerimą visiems amerikiečiams“.