tv3.lt sokiu laika tango manai

tv3.lt sokiu laida tango manai

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Chaosas Afganistano sostinėje: talibai užėmė prezidento rūmus

Afganistano prezidentas pabėgo iš savo rūmų

Talibanas sekmadienį pranešė, kad judėjimo kovotojai įžengė į virtinę Afganistano sostinės Kabulo rajonų, o šaltinių teigimu, jie taip pat perėmė prezidento rūmų kontrolę, praėjus kelioms valandoms, kai prezidentas Ashrafas Ghani paliko šalį.

Talibanas sekmadienį pranešė, kad judėjimo kovotojai įžengė į virtinę Afganistano sostinės Kabulo rajonų, o šaltinių teigimu, jie taip pat perėmė prezidento rūmų kontrolę, praėjus kelioms valandoms, kai prezidentas Ashrafas Ghani paliko šalį.

REKLAMA

„Afganistano islamo emyrato kariniai daliniai įžengė į Kabulo miestą, kad užtikrintų saugumą“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Talibano atstovas spaudai Zabihullah Mujahidas ir pridūrė, kad „daliniai juda į priekį kaip įprasta“.

Trys aukštesnio rango Talibano šaltiniai taip pat teigė naujienų agentūrai AFP, kad kovotojai perėmė prezidento rūmų kontrolę.

„Talibano (kovotojai) įžengė į prezidento rūmus“, – naujienų agentūrai AFP teigė vienas aukšto rango Talibano vadas.

REKLAMA

„Modžahedai įžengė į prezidento rūmus ir perėmė jų kontrolę“, – pareiškė kitas vadas ir pridūrė, kad rūmuose vyksta susitikimas saugumo sostinėje klausimu.

REKLAMA

Talibams sekmadienį įžengus į Afganistano sostinės priemiesčius, kovotojų atstovas pareiškė, kad jie laukia „taikaus Kabulo miesto perdavimo“.

Talibano kovotojai pažadėjo neimti Afganistano sostinės jėga, tačiau tvyrant nežinomybei panikos apimti darbuotojai bėgo iš vyriausybės įstaigų, o JAV ambasados teritorijoje leidosi sraigtasparniai.

Maskvos duomenimis, Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani pabėgo iš savo rūmų sostinėje, sekmadienį naujienų agentūrai „Interfax“ pranešė Rusijos ambasados Kabule atstovas Nikita Iščenka, Talibano kovotojams apsupus miestą.

REKLAMA

„Kiek mums žinoma, jis pabėgo iš prezidento rūmų“, – sakė pareigūnas, atsakydamas į klausimą, ar Maskva gali patvirtinti, kad A. Ghani sutiko perduoti valdžią.

Naujausias Talibano pranešimas rodo, kad sukilėliai yra įsitikinę, jog netrukus paims valdžią, o JAV ir kitos šalys skubėjo evakuoti savo piliečius iš sostinės.

„Islamo emyratas nurodo visoms savo pajėgoms stovėti prie Kabulo vartų, nebandyti įžengti į miestą“, – tviteryje parašė Talibano atstovas.

REKLAMA
REKLAMA

„Kol nebus baigtas pereinamasis procesas, atsakomybė už Kabulo saugumą tenka kitai pusei (Afganistano vyriausybei)“, – pridūrė jis.

Talibanas sako norįs „artimiausiomis dienomis“ taikiai perimti valdžią Afganistane

Talibanas nori „per artimiausias kelias dienas“ perimti kontrolę visame Afganistane, sekmadienį britų transliuotojui BBC pareiškė šio islamistų judėjimo atstovas.

„Norime, kad per artimiausias kelias dienas įvyktų taikus [valdžios] perdavimas“, – sakė Katare dirbantis sukilėlių derybų grupės narys Suhailas Shaheenas.

REKLAMA

NATO: politinio sprendimo Afganistanui „reikia skubiau nei kada nors anksčiau“

NATO sekmadienį pareiškė, kad rasti politinį Afganistano konflikto sprendimą reikia „skubiau nei kada nors anksčiau“, Talibanui pasiekus Kabulo priemiesčius ir rengiantis perimti valdžią.

„Mes remiame Afganistano pastangas rasti politinį konflikto sprendimą, kurio dabar reikia skubiau nei kada nors anksčiau“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas pareigūnas iš 30 šalių vienijančio aljanso.

REKLAMA

Skelbia apsupę Kabulą

Talibai sekmadienį paskelbė apsupę Afganistano sostinę Kabulą, praneša britų transliuotojas BBC.

Talibano atstovas pareiškė, kad kovotojai neblokuos būtiniausių prekių srauto į Kabulą. Taip pat sukilėliai neketina trukdyti normaliam ligoninių ir tarptautinio oro uosto, kurį saugo užsienio kariškiai, veiklai.

Jis taip pat pažymėjo, kad Talibanas netrukdys Afganistano kariams grįžti į savo namus.

Talibai skelbia užėmę Bagramo oro bazę ir kalėjimą

Talibanas paskelbė, kad užėmė Afganistano Bagramo oro bazę ir kalėjimą, sekmadienį informavo britų transliuotojas BBC.

REKLAMA
REKLAMA

Šią bazę, esančią keliasdešimties km atstumu nuo Kabulo, daugelį metų aktyviai naudojo JAV kariuomenė: vienu metu Bagrame galėjo būti iki 10 tūkstančių karių.

Maždaug prieš mėnesį ji buvo perduota Afganistano kariuomenei.

Taip pat talibai perėmė netoli tos bazės esančio kalėjimo kontrolę ir išlaisvino iš ten savo šalininkus. Pasak BBC, tame kalėjime buvo apie 5 tūkst. Talibano šalininkų.

Kabule vyksta Afganistano vyriausybės ir talibų atstovų derybos – CNN

Afganistano prezidentūroje Kabule sekmadienį vyksta vyriausybės ir Talibano atstovų derybos, remdamasi šaltiniais pranešė amerikiečių televizija CNN.

REKLAMA

Pasak šaltinių, prezidentūroje yra 8–9 Talibano atstovai, anksčiau dalyvavę derybose Dohoje. Tarp jų yra Talibano lyderio pavaduotojo Sirajuddino Haqqani brolis Anasas Haqqani.

Kiek anksčiau Afganistano valdžia pranešė, kad šių derybų tikslas yra taikus Kabulo perdavimas talibams. Patys kovotojai pareiškė, kad visiškai apsupo sostinę, tačiau neketina jos pulti, kad išvengtų kraujo praliejimo.

Be to, CNN, remdamasis šaltiniu Hamido Karzai tarptautiniame oro uoste, pranešė, kad skrydžio iš Kabulo ten laukia virtinė aukšto rango Afganistano pareigūnų, įskaitant kelis prezidento patarėjus.

REKLAMA

Anksčiau tie pareigūnai atvyko į oro uosto VIP salę. Kur jie ketina išskristi, nepranešama.

Popiežius reiškia susirūpinimą dėl Afganistano, ragina pradėti dialogą 

 Popiežius Pranciškus sekmadienį išreiškė susirūpinimą dėl padėties Afganistane ir paragino dialogu išspręsti konfliktą.

„Pridedu savo balsą prie vieningo susirūpinimo dėl padėties Afganistane“, – sakė pontifikas per kassavaitinę „Viešpaties angelo“ maldą Vatikane, ragindamas melstis už „ginklų triukšmo nutraukimą ir kad būtų rasti sprendimai prie dialogo stalo“.

REKLAMA
REKLAMA

„Tik taip iškamuoti tos šalies gyventojai – vyrai, moterys, pagyvenę žmonės ir vaikai – gali grįžti į savo namus ir gyventi taikiai ir saugiai, laikydamiesi abipusės pagarbos“, – sakė popiežius.

JAV diplomatai perkeliami į Kabulo oro uostą

JAV diplomatai Afganistane perkeliami iš ambasados Kabule į miesto oro uostą, Talibano kovotojams įžengiant į miestą, pranešė vienas amerikiečių pareigūnas.

Pasak jo, kariniai sraigtasparniai kursuoja tarp ambasados komplekso ir oro uosto, kur, atsižvelgiant į saugumo padėtį, kiek įmanoma ilgai budės JAV pajėgos.

REKLAMA

Pareigūnas kalbėjo su anonimiškumo sąlyga.

Ambasados pagrindinių darbuotojų perkėlimas į oro uostą buvo atsarginis planas, parengtas Talibanui per pastarąsias kelias savaites užėmus daug teritorijos Afganistane ir einant į pabaigą JAV karių išvedimui.

A. Ghani artimiausiomis valandomis atsisakys įgaliojimų 

 Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani artimiausiomis valandomis paliks savo postą, sekmadienį pranešė televizija „Al Arabiya“, remdamasi savo šaltiniais.

REKLAMA

„Remiantis „Al Arabiya“ šaltiniais, Afganistano prezidentas atsisakys savo įgaliojimų per kelias artimiausias valandas, Talibanui sekmadienį įžengus į Kabulą“, – nurodė televizija.

Tuo metu naujienų agentūra „Khaama Press“ remdamasi savais šaltiniais sakė, kad naujos pereinamojo laikotarpio vyriausybės vadovu turėtų būti paskirtas buvęs Afganistano vidaus reikalų ministras Ali Ahmadas Jalali.

Pasak šaltinių, Afganistano prezidentūroje jau vyksta derybos dėl valdžios perdavimo Talibanui.

REKLAMA

Afganistano vidaus reikalų ministras Abdul Sattaras Mirzakwalas savo ruožtu sekmadienį pareiškė, kad miestas nebus puolamas ir vyks „taikus valdžios perdavimas“ pereinamojo laikotarpio vyriausybei.

Talibanas toliau stiprina savo pozicijas aplink Kabulą, užėmęs daugiau didelių Afganistano miestų, o izoliuota sostinė liko vieninteliu stambiu vyriausybės kontroliuojamu miestu.

Kovotojai žadėjo neimti Kabulo „jėga“, tačiau sostinėje buvo girdėti atsitiktiniai šūviai.

„Niekieno gyvybei, turtui ir orumui nebus padaryta žalos, o Kabulo piliečių gyvybei nekils pavojus“, – kiek anksčiau sakė Talibanas.

Toks pareiškimas pasirodė gyventojams pranešus, kad sukilėliai taikiai įžengė į kai kuriuos Kabulo priemiesčius, sėdami paniką ir baimę.

„Mačiau, kaip policija nusirengė uniformas ir apsivilko šalvar kamyzus“, – sakė vienas gyventojas, turėdamas omenyje tradicinius Pietų Azijos drabužius.

Trys afganų pareigūnai naujienų agentūrai AP sakė, kad talibų yra sostinės Kalakano, Karabago ir Pagmano rajonuose.

Kabulo užgrobimas vainikuotų stulbinantį vyriausybinių ir jas remiančių sukarintų pajėgų sutriuškinimą visuose svarbiuose Afganistano miestuose vos per 10 dienų.

Tokiu atveju taip pat sugrįžtų į valdžią radikalių islamistų judėjimas, nuverstas per JAV vadovaujamą invaziją po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų Amerikoje.

REKLAMA

Sukilėlių antpuolio mastas ir greitis pribloškė tiek afganus, tiek Vašingtono vadovaujamą karinę koaliciją, per pastaruosius du dešimtmečius investavusią į šalį milijardus dolerių.

Prezidento Ashrafo Ghani vyriausybė sekmadienį liko visiškai izoliuota, Talibanui užėmus šiaurinę Talibano priešininkų tvirtovę Mazari Šarifą ir rytinį Džalalabado miestą.

Kaip ir daugumoje kitų užimtų miestų, kovotojai perėmė kontrolę pasidavus ar atsitraukus vyriausybės pajėgoms.

Visa tai reiškia, kad Talibanas turės visus kozirius potencialiose derybose dėl sostinės kapituliacijos.

Šeštadienį A. Ghani siekė demonstruoti kontroliuojantis padėtį savo kreipimusi į tautiečius. Tuomet jis kalbėjo apie kariuomenės „remobilizaciją“ ir krizės „politinių sprendimų“ paieškas.

Sekmadienį prezidentas nepateikė jokių viešų komentarų.

Rusija: planuojamas skubus JT Saugumo Tarybos posėdis dėl Afganistano

Rusija bendradarbiauja su kitomis šalimis rengdamosi skubiam Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdžiui dėl Afganistano, Talibanui pasiekus šios šalies sostinės prieigas, sekmadienį pranešė rusų užsienio reikalų ministerijos pareigūnas Zamiras Kabulovas.

„Dirbame ties tuo“, – Rusijos naujienų agentūroms sakė Z. Kabulovas, pranešęs, kad planuojamas toks posėdis.

REKLAMA

Rusija, Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Kinija yra nuolatinės JT Saugumo Tarybos narės.

Kiek anksčiau Z. Kabulovas sakė, kad Maskva neplanuoja evakuoti savo ambasados Kabule, ir nurodė, jog Rusija ir kitos šalys, kurių jis neįvardijo, sulaukė Talibano patikinimo, kad jų ambasados bus saugios.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų