„The Village“ pakalbino vyrą, kuris keletą metų dirbo Maskvos policijoje ir dalyvavo mitingų išvaikymo operacijose: jis anonimiškai sutiko papasakoti apie savo darbą ir tai, koks yra Rusijos policijos požiūris į smurtą.
Portalas „Meduza“ pateikia šį beveik 6 metus Rusijos policijoje išdirbusio buvusio pareigūno pasakojimą primindami, kad šalis yra pasirašiusi JT Konvenciją prieš kankinimus, kurioje teigiama: „bet kokie veiksmai, kuriais kam nors sąmoningai yra suteikiamas stiprus skausmas ar kančia, fizinė ar moralinė, kad išgautų iš jo ar trečiojo asmens duomenis ar prisipažinimą, nubausti ar išgąsdinti jį <...> yra laikoma kakinimu“.
Pasakojimas yra pateiktas monologo pavidalu, paties policininko veiksmai ir jų suderinamumas su teisės aktais nėra svarstomi, o pateikia jo paties mąstymo eiga.
Užtenka psichologinio kankinimo
Prisipažinimų, dažniausiai, niekas jėga neišmušinėja. Policijos nuovadoje dažniau naudojamas moralinis smurtas. Todėl bet kurio pareigūno užduotis – sulaužyti žmogų. Pavyzdžiui, jūs rūkantis žmogus. Dabar aš paimsiu iš jūsų batraiščius ir diržą, ir užrakinsiu kameroje. Jums labai norisi į tualetą, jūs beldžiatės, o aš jūsų neišleidžiu. Budintys užsiėmę kitais dalykais. O žiemą kameroje kažkur 15 laipsnių. Jūs galite, aišku, po savimi daryti, tačiau tai nesmagu ir nepatogu.
Visa tai daroma tam, kad žmogus suteiktų maksimalų informacijos kiekį. Kamera labai stipriai palaužia žmogų. Kuomet žmogus suvokia, kad tokiomis sąlygomis jis sėdės 5-erius metus (tik kameroje su juo bus dar 20 žmonių), tai greitai keičiasi.
Vėliau jūs užsimanysite rūkyti, ir čia pasirodau aš ir sakau: „Drauguži, eime pabendrausim, parūkysim“. Išleidžiu jus į tualetą. Tuomet mes einame į kabinetą, kur taip pat galima naudotis įvairiais triukais. Pavyzdžiui, išpilti pusę puodelio kavos ant grindų. Aš irgi geriu kavą, ir nuo manęs kvepia tabaku – jums viso to irgi norėsis.
Mušti ar kankinti – kam? Na, duosiu aš tau į snukį – tu ant manęs tiesiog žmogiškai supyksi ir užsidarysi. Tardytojo profesionalumas ir pagrindinis uždavinys ir yra palaužti psichologiškai. Kartais tam reikia naudoti smurtą. Tačiau pasikartosiu: nepagrįsto smurto panaudojimo aš nepamenu. <...> Man tarnaujant smurtas buvo dažniausiai naudojamas masinių renginių metu, kuomet reikėdavo suvaldyti minią, futbolo fanus ir neaiškius mitinguotojus. Arba sulaikymų metu.
Aš suprantu, kad jums, žmonėms iš gatvės, kurie su sistema nėra susidūrę arba susidūrė su ja tik per televizorių, atrodo, kad kai tik tu patenki į policijos nuovadą, tau iškart ant galvos maišą, išaudžia visus šonus elektrošoku ar lazda, kad išmuštų iš tavęs maksimaliai griežtą bausmę. Tačiau taip nėra. Visi supranta, kad tai galima padaryti daug paprasčiau.
<...> Jūs patys sau ant galvos maišą užsidėsite. Tai daroma ne tam, kad uždusinti, o tam, kad iššaukti žmogui panikos ir baimės jausmą. Kitą psichologinį kankinimo būdą dažnai naudojo NKVD ir gestapas. Jį naudojau ir aš. Ir tame nėra nieko prieštaraujančio įstatymams. Pavyzdžiui, mes su jumis bendraujame keturias valandas – vyksta tardymas. Po to jūs užeinate į kamerą, visas prislėgtas klausimų, ir norite pailsėti. Po pusvalandžio į tardymą jus jau kviečiasi kitas pareigūnas. Po paros panašaus režimo be miego jūs pasakysite man viską, ką žinote. Mano hobis – istorija, ir apie nemigą aš sužinojau, kuomet pasiskaičiau kažkokius NKVD ir gestapo prisiminimus.
Sykį aš sulaikiau žmogų, apie kurį buvo žinoma, kad jis laiko didelį narkotikų kiekį. Tai yra, pas jį jau buvo sulaikymo metu aptiktas nedidelis kiekis narkotikų, taip pat ir heroinas. Tačiau aš turėjau tvirtų liudijimų, kad jis saugo gerokai didesnį kiekį, yra pardavėjas, užsiima „slėptuvių“ įrengimu (Rusijoje populiarus narkotikų pardavimo būdas, kuomet narkotikai yra paslepiami iš anksto sutartoje vietoje). Nuolatinis tardymas padėjo. Rezultatas buvo pasiektas. Iškankintas nemigos, jis viską papasakojo.
Prisiminkime kinus. Pats baisiausias kankinimo būdas – tai ant galvos lašantis vanduo. Taip ir pas mus: pastatome kameroje kolonėlę, įjungiame muziką ir neišjungiame kokias 7 valandas. Kokios dainos? Bet kokios: nuo klasikos iki AC/DC ir Natali. Aš to nenaudojau, tačiau žinau, kad taip daroma policijoje. Žmogus kameroje iš pradžių kaifuoja, o po trijų valandų pradeda daužyti duris ir maldauti išjungti. Tu niekam nieko nelaužai ir nieko neišsukinėji. Mėgaukis muzika, drauguži.
Mitingas prieš Putino valdžią, 2012-ieji (nuotr. SCANPIX)
Opozocijos vaikymas: nėra prasmės jų daužyti
Papasakosiu kitą smurto pavyzdį. Bolotnaja aikštė, 2012-ųjų gegužės 6 diena. Mane ten permetė iš Gegužės 9-osios parado repeticijos. Mitingas buvo suderintas su valdžia, jokių neramumų niekas nesitikėjo. Mūsų paprašė dėl viso pikto pabūti rezerve. Iš priemonių mes gavome tik racijas, megafonus ir metalo detektorius. Nei liemenių, nieko. Ir čia girdžiu būrio vado šaukiant: „Visi laisvi daliniai bėgte į aikštės išėjimą“. Aš matau dvi eiles barjerų, tarp kurių stovi kareiviukai po 18 metų. Minia sumindė velniop barjerus ir veržiasi, o tie kareiviukai stovi prispausti ir kriokia. Minia, tai kokie 5 tūkst. žmonių, o policijos pareigūnų ten buvo apie 500. Sustabdyti minios aš negalėčiau, ir man reikėjo tiesiog gelbėti kareiviukus. Aš pačiupau iš kareivio lazdą ir pradėjau ja lupti kur papuola. Galimai, net ir kraujo buvo.
Pamenu, ištraukiau aš pensininką, kuris šaukė kažkokius lozungus ir aktyviai reiškėsi. Šalia jo nukrito butelis su padegamuoju skysčiu, ir jis kartu su policijos pareigūnu pradėjo degti. Pensininkas paprasčiausiai gavo smūgį į žandikaulį, nes jam prasidėjo panika, nuo jo tuoj pat nuvilko striukę, ir iškart į greitąją. Tokiu atveju, manau, smurtas yra pateisinamas.
Sulaikymo metu yra naudojami ir kepštelėjimai, ir smūgiai. Kartais ir batais ant riešų užlipi. Mitinguotojai labai jau mėgsta įsikibti atitvarų – ir kaip man jį nukrapštyti, kad sulaikyčiau už jau įvykdytą administracinės teisės pažeidimą? Savaime suprantama, bus panaudota fizinė jėga. Užlipsiu aš jums netyčia su kerzais ant plonyčių sportbačių, ir jūsų įsikibimas jau nusilps – reiškia, jus bus lengviau iškrapštyti. Susukau, nutempiau iki autobuso – ir kokia prasmė jus mušti ar spardyti? Elektrošoko sulaikymo metu nenaudojau, kolegos, dažniausiai, irgi. Pas mus kažkaip juo nebuvo naudojamasi. O ir prasmė kokia?