Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II (Elzbieta II) ketvirtadienį pradeda pirmąjį per 16 metų valstybinį vizitą Jungtinėse Valstijose, skirtą pirmosios anglų gyvenvietės šioje šalyje 400 metų jubiliejui.
Pirmą kartą apsilankiusi Džeimstaune 1957 metais, kai buvo minima 350 metų sukaktis, karalienė vėl grįš į šį Virdžinijos miestą paminėti gyvenvietės, nuo kurios prasidėjo galingiausios supervalstybės istorija, įkūrimo.
Elizabeth II savo šešių dienų vizitą pradės Virdžinijos sostinėje Ričmonde, kur pasakys kalbą valstijos parlamentui - seniausiai Naujojo Pasaulio įstatymų leidžiamajai institucijai.
Vizitas, kurio metu Baltuosiuose rūmuose taip pat įvyks oficiali vakarienė su JAV prezidentu George`u W.Bushu (Džordžu V.Bušu), yra skirtas bendrai šių šalių istorijai, taip pat ateities bendradarbiavimui mokslo, švietimo ir inovacijų srityse, pažymėjo Bakingemo rūmai.
Ši Elizabeth II kelionė įvyks vos po kelių savaičių nuo žudynių Virdžinijos technikos universitete, per kurias buvo nušauti 32 studentai ir mokytojai ir kurios tapo kruviniausiu šaudymo incidentu JAV švietimo įstaigose.
Karalienė, lankydamasi šioje rytinėje valstijoje, pagerbs aukų atminimą. Tikslios detalės dar derinamos, bet monarchės vizito į universitetą galimybė buvo atmesta.
Elizabeth II, aistringa žirgų lenktynių gerbėja, gegužės 5 dieną po vizito Virdžinijoje taip pat įgyvendins seną troškimą pažiūrėti Kentukio derbį.
Ketvirtadienį Ričmonde Elizabeth II bus surengtas "karališkas sutikimas" šio miesto neoklasikinėje Kapitolijaus aikštėje, kur bus grojama Virdžinijos muzika nuo bliuzo iki džiazo ir nuo kantri muzikos iki bažnytinių juodaodžių giesmių.
"Nors ir yra užsienietė, karalienė Virdžinijoje, kur gyvena gana daug anglofilų, yra mylima", - sakė 65 metų buvęs teisininkas Forrestas Morganas (Forestas Morganas).
Kai Elizabeth II lankėsi prieš 50 metų, forto vietovė, esanti greta tikrosios išsilaipinimo vietos prie Džeimso upės, dar nebuvo atrasta. Dabar karališkosios poros lauks per archeologinius kasinėjimus aptikti radiniai.
1607 metų gegužės 14-ąją stovyklą palei mylios pločio upę pelkėtoje ir uodų pilnoje vietovėje įkūrė iš viso 104 prastai pasirengę vyrai ir berniukai, ieškoję priedangos nuo plėšikaujančių ispanų ir kelio Rytų turtų link.
Tačiau jie susidūrė su badu, ligomis, sausra ir priešiškais čiabuviais, kurių likimą amžiams pakoregavo Džeimstono gyvenvietė, taip pat atsakinga už juodaodžių vergų iš Afrikos atvežimą į Jungtines Valstijas.
Princas Philipas (Filipas) penktadienį taip pat apžiūrės "Susan Constant" - didžiausio iš trijų laivų, kuriais atplaukė pirmieji gyventojai, - kopiją. Dabar prie forto stovi ir šių gyventojų lyderio, bebaimio kapitono Johno Smitho (Džono Smito) statula.
Penktadienį pora pietaus su Virdžinijos gubernatoriumi Timu Kaine`u (Timu Keinu) ir dar 400 svečių. Tada jie lankysis Williamo ir Mary (Viljamo ir Merės) koledže, antrajame pagal senumą Amerikos universitete, kuris netoliese esančiame Viljamsburgo mieste buvo įkurtas 1963 metais.
Po dienos stebint žirgų lenktynes karališkoji pora skris į Vašingtoną ir pirmadienį Baltuosiuose rūmuose susitiks su G.W.Bushu ir jo žmona Laura (Lora). Tai bus pirmojo karalienės vizito Jungtinėse Valstijose nuo 1991 metų ceremoninė kulminacija.
Pora į Didžiąją Britaniją išskris vėlai antradienį, bet dar prieš tai ji apsilankys už Vašingtono esančiame NASA Goddardo (Godaro) kosminių skrydžių centre, Antrojo pasaulinio karo nacionaliniame memoriale ir Didžiosios Britanijos ambasadoriaus rezidencijoje Bushams surengs atsakomąjį pobūvį.