„Brexit“ šalininkus apkaltino: jūs meluojat ir bauginat žmones

Referendumo dėl Didžiosios Britanijos narystės Europos Sąjungoje priešingos stovyklos antradienį surengė emocingus debatus vienuose Londono koncertų rūmuose, kurių tiesiogiai klausėsi 6 tūkst. žmonių.

7

Abiem stovykloms šis renginys buvo paskutinė galimybė palenkti į savo pusę rinkėjus, o apklausos rodo, kad likus mažiau negu pusantros paros iki balsavimo, lemsiančio Europos ateitį, pasitraukimo iš ES priešininkų ir šalininkų šansai tebėra apylygiai.

(7 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Didžiosios Britanijos referendumo išvakarėse vyko aršių diskusijų forumas

Debatų dalyviai susiginčijo dėl imigracijos, kai ES šalininkas Londono meras Sadiqas Khanas ėmėsi kritikuoti savo pirmtaką Borisą Johnsoną, kuris yra vienas svarbiausių pasitraukimo stovyklos veikėjų. „Jūs meluojat ir bauginat žmones“, – pareiškė S.Khanas, mojuodamas pasitraukimo šalininkų kampanijos lankstinuku, kuriame perspėjama, jog į ES gali įstoti Turkija, kurios gyventojų daugumą sudaro musulmonai. „Tai yra baimės kurstymas, Borisai, ir jums turėtų būti gėda... Klastingai naudojat Turkijos kortą, kad įbaugintumėt žmones ir paskatintumėt juos balsuoti „Pasitraukti“, – sakė S.Khanas, išprovokuodamas palaikančius klausytojų šūksnius.

REKLAMA

B.Johnsonas atrėžė, kad būtent proeuropietiškoji stovykla pasitelkė „Baimės projektą“, perspėdama, kad pasitraukimas iš 28 šalių bloko pakenktų Britanijos ekonomikai. „Jie sako, kad neturim kitos išeities, tik nusilenkti Briuseliui. Mes sakome, kad apgailėtinai nuverstiname šią šalį ir tai, ką ji pajėgi nuveikti“, – sakė B.Johnsonas.

Šis Konservatorių partijos įstatymų leidėjas žadėjo, kad ketvirtadienį taps Britanijos „nepriklausomybės diena“, jeigu gyventojai nubalsuos už pasitraukimą. Po šio pareiškimo dalis klausytojų atsistoję plojo buvusiam sostinės merui. Tikimybė, kad Britanija taps pirmąja iš ES pasitraukusia valstybe per šio bloko šešių dešimtmečių istoriją, kursto nuogąstavimus, kad tai sukels domino kaladėlių griūties efektą, kuris sužlugdytų visą Europos projektą.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris anksčiau perspėjo, kad Britanija gali „pakenkti pati sau“, o sprendimas pasitraukti iš Bendrijos sukeltų pavojų viskam, ką europiečiai yra pasiekę, dirbdami išvien.

„Kraujo rūkas“

Klausytojams renkantis 12,5 tūkst. vietų Vemblio arenoje, kurioje dažnai koncertuoja pasaulinės muzikos žvaigždės, stovyklos „Pasilikti“ demonstrantai dainavo „All You Need is Love“ („Viskas, ko jums tereikia – tai meilė“).

Šią akciją organizavusio pilietinės visuomenės judėjimo „Avaaz“ aktyvistai sakė, kad tokiu būdu buvo mėginama suteikti atsvarą kampanijos dėl Britanijos narystės ES kurstomai „baimei ir susipriešinimui“.

Vis dėlto abi pusės išliko itin priešiškos viena kitai, o pasitraukimo priešininkų ir šalininkų stovyklos buvo vienodai triukšmingos. „Buvo panašu į futbolo atmosferą ... Tai atrodė labai priešiška. Beveik galima sakyti, kad ore tvyrojo kraujo rūkas“, – sakė 21 metų studentas iš Kento Michaelas Flaxingtonas.

60-metų pensininkė Linda Mayne, taip pat gyvenanti Kente, sakė, kad abi pusės pateikė svarių argumentų, bet nepakeitė jos nusiteikimo balsuoti už pasitraukimą. „Palaikau „Pasitraukti“ (stovyklą), nes noriu, kad Jungtinė Karalystė susigrąžintų demokratiją, kad galėtume save kontroliuoti“, – pabrėžė L.Mayne.

REKLAMA

Tačiau 21 metų studentas Antonas Georgijus sakė, kad pasitraukimo šalininkų stovyklos argumentas, jog „bus susigrąžinta kontrolė“, tėra „tuščias šūkis be kokio nors išsamaus plano“.

Pasibaigus debatams dienraštis „Daily Mail“ paskelbė palaikantis pasitraukimą, vadinamąjį „Brexit“. „Melas. Godus elitas. Arba mūsų didi ateitis anapus sugedusios, mirštančios Europos, – rašoma jo pirmajame puslapyje. – Jeigu tikite Britanija, balsuokit „Pasitraukti“.

Dar du laikraščiai – „Daily Express“ ir „The Sun“ – savo pirmuosiuose puslapiuose rašė, esą karalienė Elizabeth II ragino svečius pateikti jai „tris svarias priežastis“, kodėl Britanija turėtų pasilikti ES. Anksčiau šiais metais Bakingamo rūmai paskelbė retą skundą dėl ankstesnio „The Sun“ straipsnio, kuriame buvo teigiama, jog karalienė palaiko „Brexit“, nors tokia pozicija kirstųsi su monarchės seniai deklaruojamu politiniu neutralumu. Dienraštis „The Times“, kuris palaiko Jungtinės Karalystės tolesnę narystę Europos Sąjungoje, paskelbė pareiškimą, kurį pasirašė šimtai verslo lyderių, tarp jų bendrovės „Virgin“ vadovas Richardas Bransonas ir JAV žiniasklaidos magnatas Michaelas Bloombergas.

Tame kreipimesi perspėjama, kad „Brexit“ gali sukelti „ekonominį sukrėtimą“.

Įtemptos varžybos

„Niekas nežino, kas nutiks“, – sakė ministras pirmininkas Davidas Cameronas verslo dienraščiui „Financial Times“ ir pabrėžė, kad nesigaili dėl savo sprendimo organizuoti referendumą.

„Manau, jis vienaip ar kitaip bus lemtingas. Britanija nebenorės to kartoti“, – sakė jis.

Aktorius Liamas Neesonas naujienų agentūrai AFP sakė, kad „Brexit“ gali padaryti didžiulės žalos jo gimtajai Šiaurės Airijai, nes gali pakenkti taikos procesui, kuris pažabojo ne vieną dešimtmetį čia vykusius neramumus. „Jungtinės Karalystės pasitraukimas turėtų blogiausių pasekmių Airijos salai“, – sakė L.Neesonas.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų