„Brexit“ įdomybės: britai gali balsuoti „prieš“, tačiau niekas nepasikeis

Viena iš tiesų itin svarbi šį ketvirtadienį vyksiančio pasilikimo Europos Sąjungoje referendumo Didžiojoje Britanijoje detalė yra labai dažnai nutylima: Parlamentas iš tiesų neprivalo vykdyti jo rezultatų, net jeigu liaudis ir nubalsuotų už pasitraukimą iš ES.

Taip yra todėl, kad birželio 23-iosios referendumas dėl Didžiosios Britanijos narystės ES yra teisiškai neįpareigojantis, rašo Davidas Allenas Greenas „Financial Times“. Atvirkščiai, referendumas yra patariamojo pobūdžio, ir, teoriškai, gali būti Britanijos valdžios visiškai ignoruojamas.

Teisės ekspertas nurodo, kad artėjančiame referendume nėra numatyta jokių teisinių įpareigojimų JK parlamentui. Skirtingai nuo paskutinio referendumo „Alternatyvus balsas“, kuris vyko 2011-aisiais, ir kuriame buvo aiškiai numatytas jos rezultatų vykdymas – įpareigojimas valdžiai.

Referendumo likimas priklausys nuo „eurofilų“ parlamentarų

Priešingai, šio referendumo baigtis visiškai priklauso nuo parlamento nusiteikimo jį vykdyti. Vyriausybė gali nuspręsti visą reikalą perkelti į parlamentą ir ten tikėtis išlošti. Jeigu įvykiai klostytųsi pagal tokį scenarijų, kuriame parlamento nariams būtų pavesta balsuoti dėl referendumo rezultatų, baimindamiesi galimų pasekmių, jie, labai tikėtina, paliktų šalį 28 šalių sąjungoje.

REKLAMA

Tam yra paprastas paaiškinimas: absoliuti dauguma iš 650 parlamentarų yra „eurofilai“ ir, tikėtina, pasisakytų už Didžiosios Britanijos pasilikimą Europos Sąjungoje.

Šie parlamentarai, ironiška, gali netgi bandyti teigti, jog viešosios valios išraiškos ignoravimas atspindėtų parlamentinę nepriklausomybę praktikoje – vienas iš esminių dalykų, kurių reikalauja „Leave“ šalininkai santykiuose su Briuseliu.

Kitu atveju ministrai gali pabandyti greitai susitarti dėl naujos ES narystės sutarties ir pareikalauti kito referendumo. Galų gale, valdžia gali tiesiog paprasčiausiai ignoruoti viešąją nuomonę.

Vienintelis būdas, kaip „Brexit“ gali pavirsti „kūnu ir krauju“ teisiškai – valdžios inicijuotas Lisabonos sutarties 50 straipsnis. Jame yra numatytas šalies, norinčios pasitraukti iš sąjungos, veiksmų procesas.

Būtent 50-asis straipsnis paverstų Didžiosios Britanijos narystę ES teisiniu klausimu. Tačiau net jeigu ketvirtadienį vyksiančiame referendume daugumą laimėtų „Leave“ šalininkai, valdžia gali paprasčiausiai nesiimti taikyti 50 straipsnio.

Didžioji dalis „Leave“ britų mano, kad narystė ES pasibaigs su referendumu

„Vyriausybės politika (bene visų jos ministrų) yra pasilikti ES. Jungtinės Karalystės valdžios atstovai gali atidėti 50-ojo straipsnio svarstymą, nepriklausomai nuo politinio spaudimo ar tradicijų“, – teigia teisės ekspertas.


Rašyti komentarą...
P
Petriukas
2016-06-20 21:35:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jokiu brexitu nebus, nepanikuokit, aukso kaina krito ir svaras sustiprejo to yra zenklas. Sis referendumas parodys kiek britanijoje obuoliu yra kurie masto kad geresni nei visi like europieciai.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų