Australijos Vyriausybė pirmadienį paskelbė formaliai atsiprašysianti šalies aborigenų dėl elgesio su jais praeityje, tačiau kompensacijų mokėti ji neketina, rašo „The Guardian“.
Už aborigenų reikalus atsakinga ministrė Jenny Macklin sakė, kad pagrindinis tikslas yra atsiprašymas, kurio formuluotė bus aptarta su aborigenų lyderiais kaip galima greičiau po to, kai vasario 12 d. darbą atnaujins Australijos parlamentas.
Atsiprašymas už elgesį su aborigenais buvo vienas iš premjero Kevino Ruddo pažadų, duotų jo vadovaujamai Darbo partijai lapkritį laimėjus rinkimus.
1997 m. Vyriausybės įgaliota tarnyba, tyrusi atvejus, kai iš aborigenų buvo atimami ir baltųjų australų šeimose užauginami vaikai, rekomendavo parlamentui atsiprašyti už taip vadinamą „pavogtąją kartą“.
Ligšiolinės vyriausybės paprastai oficialiai atsiprašydavo aborigenų, tačiau buvęs šalies premjeras Johnas Howardas tai padaryti atsisakė pareikšdamas, jog dabar šiandieniniai australai nėra atsakingi už praeityje vykdytą politiką.
Australijoje, turinčioje 21 mln. gyventojų, aborigenų bendruomenę sudaro apie 450 tūkst. žmonių. Dauguma jų sėdi kalėjimuose, yra bedarbiai ir neraštingi. Jų mirtingumas žymiai didesnis nei kitų australų – nustatyta, kad vidutinė aborigenų gyvenimo trukmė yra 17 m. trumpesnė.
K. Ruddas per Australijos dieną, skirtą pažymėti baltųjų naujakurių išsilaipinimui žemyne 1788 m. sausio 26 d., sakė, jog atsiprašymas padės suvienyti šalį ir „pastatyti tiltą, sujungsiantį su senaisiais Australijos gyventojais“.
Dauguma aborigenų Australijos dieną vadina invazijos ir gedulo diena, kadangi britai kolonizavo šalį be jokių susitarimų su vietos gyventojais.