REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV Aukščiausiasis Teismas ketvirtadienį paskelbė nusprendęs, kad amerikiečiai turi fundamentalią teisę viešumoje nešiotis šaunamuosius ginklus, priimdamas svarbų sprendimą, kuris neleis valstijoms imtis ribojimų šioje srityje.

JAV Aukščiausiasis Teismas ketvirtadienį paskelbė nusprendęs, kad amerikiečiai turi fundamentalią teisę viešumoje nešiotis šaunamuosius ginklus, priimdamas svarbų sprendimą, kuris neleis valstijoms imtis ribojimų šioje srityje.

REKLAMA

Šia nutartimi, priimta šaliai susiduriant su ginkluoto smurto augimu, panaikinamas Niujorko įstatymas, kuriuo remiantis, norint leidimo nešiotis šaunamąjį ginklą reikia įrodyti, kad asmuo turi teisėtų savigynos poreikių.

Manoma, kad dėl šio teismo sprendimo, už kurį pasisakė šeši iš devynių teisėjų, daugiau žmonių galės teisėtai nešiotis ginklus didžiausių šalies miestų, įskaitant Niujorką, Los Andželą ir Bostoną, gatvėse ir kitur.

Šis sprendimas turės įtakos valstijoms, kuriose gyvena maždaug ketvirtadalis JAV gyventojų. Tai pirmas svarbus Aukščiausiojo Teismo sprendimas dėl ginklų per daugiau nei dešimtmetį.

REKLAMA
REKLAMA

Jis priimtas Kongresui aktyviai ruošiant teisės aktus dėl ginklų kontrolės po neseniai įvykusių masinių šaudynių Teksase, Niujorke ir Kalifornijoje.

REKLAMA

Savo sprendimu teismas panaikino Niujorko įstatymą, reikalaujantį, kad žmonės, norėdami gauti leidimą nešiotis ginklą viešose vietose, nurodytų, dėl kokių priežasčių turi jį nešiotis. Teisėjai teigė, kad šis reikalavimas pažeidžia Antrąją pataisą, suteikiančią teisę laikyti ir nešiotis ginklus.

Kalifornijoje, Havajuose, Merilande, Masačusetse, Naujajame Džersyje ir Rod Ailande galioja panašūs įstatymai, kurie dėl šio sprendimo gali būti ginčijami. Joe Bideno administracija ragino teisėjus palikti galioti Niujorko įstatymą.

„Antroji ir Keturioliktoji pataisos saugo asmens teisę nešiotis pistoletą savigynai už namų ribų“, – sakė teisėjas Clarence'as Thomasas, kuris parašė daugumos nuomonę.

REKLAMA
REKLAMA

„Niujorko reikalavimas dėl deramos priežasties pažeidžia Keturioliktąją pataisą, nes neleidžia įstatymams paklūstantiems piliečiams, turintiems įprastų savigynos poreikių, pasinaudoti savo Antrosios pataisos teise viešai laikyti ir nešiotis ginklą savigynai“, – pridūrė jis.

„Juoda diena“

Šis sprendimas yra pergalė įtakingai JAV lobistinei organizacijai Nacionalinei šaulių asociacijai (NRA). Pastaroji pasveikino šį AT sprendimą.

„NRA laimėjo SCOTUS bylą!“ – „Twitter“ parašė NRA, pavartodama anglišką JAV Aukščiausiojo Teismo santrumpą.

„Šiandienos sprendimas yra esminis laimėjimas geriems vyrams ir moterims visoje Amerikoje ir dešimtmečius trukusios NRA kovos rezultatas“, – sakoma NRA vykdomojo viceprezidento Wayne'o LaPierre'o pareiškime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Teisė į savigyną ir teisė ginti savo šeimą bei artimuosius neturėtų baigtis ties namais“, – priduriama jame.

Niujorko gubernatorė Kathy Hochul savo ruožtu minimo Aukščiausiojo Teismo sprendimo priėmimą pavadino „juoda diena“.

„Šokiruoja, absoliučiai šokiruoja, kad iš mūsų atimta teisė į pagrįstus apribojimus“, – sakė ji žurnalistams.

„Galime taikyti žodžio apribojimus – negalima šaukti „gaisras“ žmonių pilname teatre, bet kažkodėl nėra leidžiama taikyti apribojimų Antrajai pataisai“, – sakė ji, turėdama omenyje Konstitucijos pataisą, suteikiančią amerikiečiams teisę nešiotis ginklus.

„Man gaila, kad atėjo ši juoda diena“, – pridūrė K. Hochul.

Vėliau gubernatorė tviteryje parašė, kad šis sprendimas yra „piktinantis“, ir sakė, kad šeši teisėjai pasielgė „neatsargiai“.

REKLAMA

„Reaguodami į šį sprendimą, atidžiai analizuojame savo galimybes, įskaitant galimybę sušaukti neeilinę įstatymų leidžiamosios valdžios sesiją, – teigė ji. – Lygiai taip pat, kaip mes greitai priėmėme pirmaujančius šalyje teisės aktus dėl ginklų reformos, aš ir toliau darysiu viską, kas įmanoma, kad Niujorko gyventojai būtų apsaugoti nuo ginkluoto smurto.“

Niujorko meras Ericas Adamsas ketvirtadienį perspėjo, kad šis Aukščiausiojo Teismo sprendimas „gali atverti dar vieną upę, maitinančią ginkluoto smurto jūrą“.

„Dirbsime kartu, kad sumažintume riziką, kurią sukels šis sprendimas, kai jis bus įgyvendintas, nes negalime leisti, kad Niujorkas taptų Laukiniais Vakarais“, – sakoma jo pareiškime.

REKLAMA

„Nutartis prieštarauja sveikam protui“

JAV prezidentas J. Bidenas sakė esąs „giliai nusivylęs“ minimu AT sprendimu.

„Esu giliai nusivylęs Aukščiausiojo Teismo sprendimu, – sakoma jo pareiškime. Ši nutartis prieštarauja sveikam protui ir Konstitucijai ir turėtų mus visus labai suneraminti.“

Praėjusį mėnesį įvykusios dvejos šaudynės paskatino žmones rengti protestus, o įstatymų leidėjus – rengti teisės aktus, skirtus pažaboti su ginklais susijusį smurtą.

Gegužės 24-ąją 18-metis šaulys su teisėtai įsigytu pusiau automatiniu AR-15 tipo šautuvu Teksase esančio Juvaldžio pradinėje mokykloje nužudė 19 vaikų ir du suaugusiuosius – tai buvo daugiausiai aukų pareikalavusios šaudynės mokykloje per visą valstijos istoriją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gegužės 14-ąją Niujorko Bafalo maisto prekių parduotuvėje aštuoniolikmetis nušovė 10 afroamerikiečių. Šaulys, pasiskelbęs baltųjų viršenybės šalininku, dėvintis neperšaunamą liemenę ir ginkluotas šautuvu AR-15, savo išpuolį transliavo gyvai. Kaip pranešama, į tą parduotuvę nusitaikė dėl to, kad aplink ją gyvena daug afroamerikiečių.

Šiuo metu JAV Senatas svarsto retą abiejų partijų įstatymo projektą, į kurį įtrauktos kuklios ginklų kontrolės priemonės.

Vis dėlto jis sveikinamas kaip pirmoji reikšminga ginklų kontrolės priemonė per pastarąją kartą.

Ne vieną savaitę prie teisės akto formuluočių dirbę įstatymų leidėjai iš abiejų pagrindinių partijų neabejoja, kad Senate pakaks paramos šiai iniciatyvai priimti. Tokiu atvejų įstatymą jau kitą savaitę galėtų pasirašyti prezidentas.

REKLAMA

J. Bidenas siekė platesnių reformų, įskaitant draudimą įsigyti automatinius šautuvus, kurie buvo panaudoti per šaudynes Teksase ir Niujorke, taip pat didelės talpos dėtuves.

Tačiau politiniai teisėkūros iššūkiai Senate, kur šiuo metu yra po lygiai demokratų ir respublikonų ir kur dauguma įstatymų projektų priimami 60 balsų dauguma, reiškia, kad platesnio masto reformos yra nerealistiškos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų