NATO veiksmai Libijoje, nors ir vykdomi su Jungtinių Tautų mandatų, kelia vis daugiau abejonių ne tik dėl jų prasmės, bet ir dėl teisėtumo.

Primename, jog ne visos NATO šalys dalyvauja Libijos operacijoje.Šią savaitę rimtas abejones dėl Jungtinių Valstijų veiksmų Libijoje pareiškė ne kas kitas, bet JAV Atstovų rūmų vadovas Johnas Boehneris.

Jis oficialiai perspėjo prezidentą Baracką Obamą, jog iki sekmadienio Amerika privalo sustabdyti karo veiksmus Libijoje, nes jie prieštarauja Jungtinių Valstijų teisiniams aktams, apibrėžiantiems, kada šalis gali įsitraukti į karą, o be to B. Obama neturi Kongreso pritarimo operacijai Libijoje.

J. Boehneris laiške B. Obamai rašo, jog iki šio penktadienio prezidentas privalo pateikti teisinį paaiškinimą, kodėl šalis turi dalyvauti šioje operacijoje, kokie Amerikos nacionaliniai interesai Libijoje yra tokie svarbūs, jog šalis neišvengiamai turi išmesti milijonus dolerių šiam karui.

J. Boehnerio pozicija yra suprantama. Daugumą Kongrese turintys respublikonai dažnai iš principo nepritaria beveik visai prezidento B. Obamos vykdomai politikai. Ypač dideli nesutarimai – dėl biudžeto išlaidų mažinimo ir kol kas jokių alternatyvų šioje srityje nerandama. Libijos klausimas, be abejonės, pilnai atitinka prezidento ir Kongreso priešpriešą.

REKLAMA

Tačiau šiuo atveju J. Boehnerio nuostata turi racionalų pagrindą. Jungtinių Tautų apibrėžti tikslai ginti civilius gyventojus nuo Muammaro Gaddafi kariuomenės žiaurumų nenumato valdžios Libijoje pakeitimo, o Vakarai, tuo pačiu ir B. Obama tvirtina, jog M. Gaddafi turi pasitraukti. Tuo pačiu niekas Vakaruose negali atsakyti į klausimą, kokios jėgos ateis į valdžią Libijoje, pašalinus M. Gaddafi. Bengazio mieste esanti laikinoji vyriausybė yra tik laikina, ir nebūtinai būtent šie politikai liks valdžioje, jeigu galų gale pasitrauks M. Gaddafi ir šalyje įvyks demokratiniai rinkimai.

Yra ir kitas svarbus momentas. Sirijos valdžia civilius gyventojus žudo lygiai taip pat, kaip ir M. Gaddafi, bet niekas dar nepasiūlė smogti Sirijai oro smūgius. Nori nenori, kyla klausimas, kodėl taikomi dvigubi standartai ir kuo Vakarams taip svarbi Libija. Nejaugi dėl naftos, bet tai būtų pats banaliausias atsakymas ir nebūtinai teisingas.

Jeigu J. Boehnerio grasinimas taptų realybe, operacija Libijoje prarastų jėgą ir pagreitį. Nors NATO oficialiai ir skelbia, jog yra pakankami pajėgi vykdyti karo veiksmus Libijoje, bet jau ne vieną kartą buvo viešai skundžiamasi, jog kariniai resursai, kuriuos NATO turi, pasišalinus iš žaidimo Jungtinėms Valstijoms, būtų gan menki.


Rašyti komentarą...
R
R
2011-06-20 17:16:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mite, ne Gaddafis zudo, o tavo buve bendqardarbiai CVZ ir ju armija zudo Libijos zmones.
Atsakyti
0

B
Babytė
2011-06-21 01:08:20
Pranešti apie netinkamą komentarą

Žiūrėkit CNN laidą 2011-06-17 rodo pilnas aikštes žmonių Tripolyje palaikančius Kadafi.
Juk iš tikrųjų palaiko savo valstybę, savo santvarką, moterų teises (ar matėt nors vieną moterį su parandža, visos kas nori vairuoja ir mokosi kur nori), na ir savo pinigus, kuriuos valdžia tvarkė labai protingai, kol jų neįšaldė ir pradėjo naudoti prieš juos pačius.
Žino kaip yra kitose arabų valstybėse ir toje pačioje turtingoje Saudo Arabijoj. Nenori, kad tokia tvarka būtų Libijoj.
Atsakyti
0

H
Hitlerio pėdomis
2011-06-21 01:09:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
Smulkios „bengaziečių“ grupės prasmukusios į Vakarinę Libiją pastoviai provokuoja inicidentus tarp Tuniso ir Libijos pasieniečių. Iš Libijos pusės jos apšaudo Tuniso gyvenvietes, o iš Tuniso – Libijos. Šiomis dienomis sukilėlių grupė, perrengta Libijos armijos uniforma, atakavo Tuniso policijos nuovadą, keli policininkai žuvo. Tai primena Hitlerio provokaciją, kai Lenkijos kariuomenės forma persirengę naciai užpuolė vokiečių radijo stotį Gleivits. Ši provokacija tapo A. Hitlerio puolimo prieš Lenkiją pretekstu 1939 metų rugsėjo 1 d..
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų