Kaip įsiutinti ir taip neramius baltarusius? Rusija atrado paprastą būdą

Rusijos ambasada Baltarusijoje priminė vietos gyventojams apie caro budelį, generalgubernatorių Michailą Muravjovą, žinomą pravarde „Korikas“. Toks pasiūlymas „atminti žymų rusų valstybės ir kariuomenės veikėją“ sukėlė pyktį baltarusių tarpe.

Protestai Baltarusijoje (2020-10-11) (nuotr. SCANPIX)

Spalio 12-ąją Rusijos ambasados Baltarusijoje paskyroje atsirado įrašas, skirtas „Michailo Muravjovo gimimo metinėms“. Tekste pažymima, kad jis buvo „garsus valstybės ir karybos veikėjas, Šiaurės-Vakarų krašto gubernatorius“, o išgarsėjo „1863-64 m. lenkų sukilimo nuraminimu dabartinėse Baltarusijos ir Lietuvos teritorijose“. 

Į Vilnių caro paskirtas generalgubernatorius Michailas Muravjovas-Vilenskis vadovavo kruvinam Kosto Kalinausko sukilimo numalšinimui ir vėlesniam krašto rusifikavimui. Amžininkai M. Muravjovą vadino „koriku“, ši pravardė jam prilipo ir iki pat šių dienų.

Ši žinutė socialiniame tinkle „Twitter“ sukėlė tikrą prakeiksmų Maskvai audrą. Atsakydami baltarusiai vadina įrašą „gėdingu“, primena, kad Murajovas „budelio“ ir „koriko“ pravardes gavo ne veltui, o taip pat klausė, kodėl Rusija būtent dabar nutarė priminti jiems šiuos skaudžius tautai įvykius ir dar tokiu iššaukiančiu būdu.

„Diplomatija: Rusijos atstovybė Baltarusijoje švenčia budelio, žudžiusio Baltarusijos nacionalinius herojus, gimimo dieną. Smulkmena lyginant su Putino/Lavrovo žaidimu ir Rusijos televizijos karinių pajėgų šiuolaikinio budelio pusėje. Tačiau neįtikėtinas šis Kremliaus talentas – bet kuriuos kaimynus paversti priešais“, – „MBK Media“ cituojamas vienas iš sports.ru įkūrėjų Dmitrijus Navošas. 

Sureagavo į šį įrašą ir Rusijos nacionalistas, politikas Jegoras Cholmogorovas, Muravjovą pavadinęs savo mylimu rusų herojumi. Publikacija neliko nepastebėta ir Baltarusijos žiniasklaidoje: apie ją užsiminė „Euroradio“, portalai „Reformacija“, „Nasha Niva“.

REKLAMA

Muravjovas dabartinės Baltarusijos ir Lietuvos teritorijų generalgubernatoriumi tapo 1863-iaisiais, kuomet regione bujojo sukilimas, siekęs atstatyti Abiejų Tautų Respubliką. Vienas iš vadų rytuose buvo revoliucionierius Konstantinas Kalinauskas, tikėjęsis iškovoti bent jau lietuvių-baltarusių autonomiją Lenkijos sudėtyje po sukilėlių pergalės prieš Rusijos caro kariauną.

Gardine gimęs ir Sankt Peterburge teisininko išsilavinimą įgijęs bajorų palikuonis savo trumpą gyvenimą skyrė baltarusių ir lietuvių tautų išlaisvinimui. Baltarusijos patriotams siūlyti minėti 26-erių K. Kalinauską pakarti įsakiusio M. Muravjovo gimtadienį – tas pats, kas buliui rodyti raudoną skepetą. 

K. Kalinausko vardu yra pavadintos gatvės įvairiuose Baltarusijos miestuose. 2017-aisiais Vilniuje buvo aptikti sukilėlių vado palaikai. Dar po kelių metų jis buvo iškilmingai perlaidotas, o į ceremoniją atvyko šimtai žmonių iš Baltarusijos, žygiavę kolonoje su baltai-raudonai-baltomis vėliavomis. 

Baltarusijos rašytojas ir žurnalistas Sergejus Dubovecas portalui „Ex-Press“ pareiškė, kad ir pats A. Lukašenka savo veiksmais primena Muravjovą-koriką: „Tik prievarta, tik melas, tik rusifikacija. Vienu žodžiu – blogis. Mes siekiame būti civilizuotais, o jis veržiasi palikti santykius tarp žmonių barbarų lygyje. Būtent taip XIX a. memuarais atspindi tuometinį baltarusių sukilimą ir režimo reakciją į tai. Čia nei atimi, nei pridėti nėra ką“.

Baltarusijos opozicijos lyderė Svetlana Cichanouskaja pareikalavo dabartinio prezidento Aleksandro Lukašenkos atsistatydinimo. Buvusi kandidatė į prezidentus taip pat pareiškė, kad valdžia turi nedelsiant sustabdyti smurtą gatvėse ir paleisti politinius kalinius.


Rašyti komentarą...
E
Eeee
2020-10-22 16:13:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
Va galetu ten batka ivest istatyma, kad iskundusiam opozicionieriu atitektu jo turto ir jo santaupu dalis. Kiek skundiku atsirastu uz uzmokesti. Greit visi tikri opozicionierai butu iskusti ir susodinti arba susaudyti. Po to ateitu ir kas neatsargiai pakalbejo eile. Ir kas nekalbejo irgi jei nepatinka kokiam kaiminui ir reikia vietos pastatyt masinai. Linksmas ten nusimato gyvenimas. Kaip jau neseniai buvo kad . Tik be komunizm diegimo. Kapitalistineje santvarkoje jau. Va pas mus valstieciai konservatorius skelbe antivalstybine partija. Tik nedriso imtis atitinkamu veiksmu. Uztat konservatoriai bus ryztingesni. Uzciaups visus del Snoro. O komentatoriai rasinees tik liaupses konservatoriams ir keiks ju priesus. Ir Rusija. Vatiniai visi uzsiciaups arba dings is komentaru.
Atsakyti
0

W
WwSS
2020-10-22 15:57:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Taigi vistiek dalis ju Rusijos priesai. Tokiems ir primine kad gali susilaukt dar vieno koriko gubernatoriaus. Tikriau jau turi. Padarys viska kad liktu valdzioje. Jau prakalbo apie rastrielus gatvese. Be jokio teismo. Aisku tik mirties baime baigs tuos protestus. Kai iseit apsisukus veliava iskart kulka gres. O su kitais susdoros saugumo tarnybos. Kvietines i tardymus is kuriu beveik niekas nebegris i namus. Prades vezti ir i Rusijos lagerius. Ten uzteks visiem vietos kurie nores protestuoti be leidimo eisenai, aruzsides antivalstybine veliava. Nato salies Lietuvos atvezta. Reiskia Rusijos prieso veliava, nes ji remiama Nato. Ir protestuotojai irgi remiami Nato saliu. Reiskia Rusijos prieso saliu. Todel su protestuotojais bus elgiamasi kaip su prieso agentura. Gyvenciau Baltarusijoje jau seniai buciau suglaudes ausis ir pabrukes uodega sedeciau namuose, protestu dienomis net i parduotuve nebeiciau. Prisipirkciau isgert ir tyliai keikciau valdzia. Vienas sau. Nes donoscikai jau yra ten. Ta proga iskusciau koki nepatinkama kaimynakad turet kur pasistatyt masina. Galima gyvent ir totalitarineje valstybeje. Pataikaujant valdziai . Galima ir funkcionieriumi taip tapti, igyt privilegijas. Geriausia ten dabar stoti i saugumo pajegas ju gestapa ar nkvd.. gaudyt pronatiskus valstybes priesus. Isaiskint pronatisko pogrindzio grupes. Sita tvarka ten ateina ilgam. Protingi stos i valdzios pusse ir taip darysis karjeras ir privilegijas.
Atsakyti
0

T
Taikliai
2020-10-22 12:07:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
NEĮTIKĖTINAS KREMLIAUS TALENTAS BET KURIUOS KAIMYNUS PAVERSTI PRIEŠAIS!
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų