Baltarusijos valdžia patvirtino – Kalesnikava sulaikyta atnaujinta: 14.13 val.

Baltarusijos valdžia antradienį paskelbė, kad garsi opozicijos veikėja Maryja Kalesnikava buvo sulaikyta bandanti kirsti Baltarusijos ir Ukrainos sieną, tačiau Kijevas pareiškė, kad ji buvo sulaikyta po to, kai pasipriešino išvarymui iš savo šalies.

M. Kalesnikava suvaidino svarbų vaidmenį per opozicijos kandidatės prezidento rinkimuose Sviatlanos Cichanouskajos kampaniją, o vėliau kalbėdavo didžiuliuose protestuose prieš autoritariško prezidento Aliaksandro Lukašenkos valdymą.

Praėjusį mėnesį įvykusių Baltarusijos prezidento rinkimų laimėtoju oficialiai buvo paskelbtas nuo 1994-ųjų šalį valdantis A. Lukašenka. Opozicija ir Vakarų šalys šiuos rinkimus laiko suklastotais.

S. Cichanouskaja antradienį paragino „tuojau pat paleisti“ M. Kalesnikavą ir kitus sulaikytus aktyvistus.

„Atvirai grobdamas žmones Lukašenka parodo savo silpnumą ir baimę“, – sakoma jos pareiškime iš Lietuvos, į kurią ji po rinkimų pasitraukė spaudžiama Baltarusijos valdžios.

Baltarusijos Valstybinio sienos apsaugos komiteto (GPK) atstovas Antonas Byčkovskis naujienų agentūrai AFP sakė, kad M. Kalesnikava sulaikyta, „vyksta tyrimas situacijai teisiškai įvertinti“.

M. Kalesnikava dingo pirmadienį; liudininkai pranešė, kad ją pirmadienį ryte Minsko centre nežinomi asmenys įsodino į mikroautobusą ir kažkur išsivežė. 

M. Kalesnikavos, kuri tvirtino savo noru nepaliksianti Baltarusijos, sulaikymu pašalinamas vienas garsiausių opozicijos balsų.

Aktyvistė buvo sulaikyta A. Lukašenkai rengiantis antradienį duoti interviu Rusijos valstybinei žiniasklaidai, įskaitant Kremliaus finansuojamą televiziją RT.

Baltarusių pasieniečiai sakė, kad M. Kalesnikava antradienį maždaug 4 val. ryto (ir Lietuvos laiku) bandė pabėgti per sieną drauge su dviem kitais opozicijos Koordinacinės tarybos nariais: spaudos sekretoriumi Antonu Radniankovu ir vykdomuoju sekretoriumi Ivanu Kravcovu.

REKLAMA

„Suplėšė pasą“

Pasak Baltarusijos pareigūnų, automobilis BMW, kuriuo važiavo opozicionieriai, prie sienos staigiai padidino greitį ir M. Kalesnikava „iš esmės tikriausiai buvo išmesta“ iš transporto priemonės, kuri toliau judėjo Ukrainos link.

Vis dėlto valstybinės televizijos parodytame vaizdo reportaže to nebuvo matyti.

Ukraina patvirtino, kad į šalį atvyko A. Radniankovas ir I. Kravcovas, bet M. Kalesnikava ukrainiečių perėjoje nepasirodė. Ukrainiečių pareigūnai pateikė kitokią įvykių versiją ir sakė, kad M. Kalesnikava priešinosi bandymams priversti ją išvykti iš Baltarusijos.

„Tai nebuvo savanoriškas išvykimas. Tai buvo priverstinė deportacija iš jos gimtosios šalies“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė vidaus reikalų viceministras Antonas Heraščenka.

Pasak jo, M. Kalesnikava „ėmėsi veiksmų“, kad nebūtų išsiųsta. Naujienų agentūra „Interfax“ remdamasi šaltiniu pranešė, kad ji suplėšė savo pasą.

Koordinacinę tarybą opozicija įsteigė siekdama taikaus valdžios perdavimo, S. Cichanouskajai nepripažinus 26 metus šalį valdančio A. Lukašenkos pareiškimo, kad jis laimėjo rugpjūčio 9 dieną įvykusius prezidento rinkimus surinkęs juose 80 proc. balsų.

Valdžia bandė nutraukti Koordinacinės tarybos veiklą sulaikydama aktyvistus ir priversdama juos išvykti iš šalies.

M. Kalesnikavai dingus, Vokietija ir Didžioji Britanija pareikalavo Baltarusijos pasiaiškinti.

38 metų M. Kalesnikava vienintelė iš trijų S. Cichanouskajos kampanijai vadovavusių moterų dar yra Baltarusijoje, kur augantis opozicijos judėjimas po ginčijamų rinkimų rengia didžiules demonstracijas nepaisydamas A. Lukašenkos bauginamo jėgos demonstravimo.

S. Cichanouskaja išvyko į kaimyninę Lietuvą, o kita jos kampanijos partnerė Veranika Capkala šiuo metu yra Varšuvoje.

Daugiau apie grobimus ir sulaikymus Baltarusijoje – video reportaže:


Rašyti komentarą...
G
Giedrius
2020-09-08 11:28:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ziauru.,
Kaip toks dar gyvas vaiksto.,USUOTAS NACIS
Atsakyti
0

P
Piotr Petrovic
2020-09-08 09:51:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tau gi Zosia visai nesvarbu kur yra Kolesnikova. Mali š...... ir manai, kad kas nors tavim tiki, bukas troli
Atsakyti
-3

P
Pikasas
2020-09-08 09:11:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pastaraisiais metais Rusija ir Baltarusija vis dažniau pavadinamos kaip oligarchinės, žmogaus teises trypiančios valstybės Jau matome vis daugiau kriminalinių atvejų, turinčių platų spektrą baudžiamuosiuose kodeksuose. Gal tokioms formuotėms tie kodeksai negalioja. Gal jie už ribos? Tų valstybių lyderiai, saugodami savo statusą, remiasi jėgos formuotėmis ("silovikais"), kurių tarpe vis ryškiau išsiskiria civilių rūbais vilkintys smurtautojai. Pagal sudėtingas prievartos metodų vibracijas galima manyti, kad jie priklauso FSB ir KGB dariniams. Ar dar ilgai visuomenės pakęs tokią situaciją - svarbus klausimas, kuris svarbus ir Lietuvai. Nuolat jausti "nenuspėjamo drakono kvėpavimą" - joks malonumas...
Atsakyti
-3

SKAITYTI KOMENTARUS (21)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų