naujienų portalas tv3.lt
2020.01.23 15:26

Izraelis ketvirtadienį priima dešimtis pasaulio lyderių, dalyvausiančių Aušvico mirties stovyklos, kur naciai išžudė daugiau kaip 1,1 mln. žmonių, daugiausia žydų, išvadavimo 75-ųjų metinių minėjime.

Rusijos, Prancūzijos ir Vokietijos prezidentai, JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as ir britų princas Charlesas sako kalbas šiame renginyje Jeruzalės Holokausto muziejuje „Yad Vashem“.

Rusijos vadovas Vladimiras Putinas savo kalboje užsiminė ir apie Lietuvą. Jis paskatino nepamiršti, kad „ne tik naciai žudė žydus, bet ir jų bendrininkai daugelyje Europos šalių“.

„Okupuotoje Sovietų Sąjungos teritorijoje žudomi žydai: Ukrainoje žuvo 1,4 mln. Lietuvoje – 220 tūkst. žmonių, o tai yra 95 proc. ikikarinės žydų populiacijos“, – pareiškė jis. 

Kaip jau rašė tv3.lt, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda nutarė nevykti į šį renginį. Vietoj to šalies vadovas keliauja į Aušvicą, kur taip pat bus pagerbtos Holokausto aukos. Manoma, kad tokį sprendimą prezidentas su komanda priėmė supratę, kad forume daug dėmesio ir erdvės gaus Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, o Lenkijos atstovai negalės tarti nė žodžio. Nepanorę likti tik statistais, Lenkijos ir Lietuvos vadovai nutarė aplenkti Izraelį.

REKLAMA

Daugiau kaip 40 prezidentų, premjerų ir monarchų forumas bus didžiausias tarptautinis susitikimas, kada nors surengtas Izraelyje. Jį saugos daugiau kaip 10 tūkst. policininkų – trečdalis žydų valstybės policijos.

Drauge su šeimininku, Izraelio premjeru Benjaminu Netanyahu, lyderiai savo kalbose prie memorialo 6 mln. žydų, kuriuos naciai išžudė dujų kamerose, getuose ir prievartinio darbo stovyklose, perspės neleisti vėl kilti antisemitizmui. 

V. Putinas lankosi Izraelyje

V. Putinas lankosi Izraelyje

Į minėjimą taip pat atvyko Ispanijos, Belgijos ir Nyderlandų karaliai.

Pirmadienį ceremonijos persikels į nacių okupuotoje Lenkijoje veikusią Aušvico mirties stovyklą, kurią baigiantis Antrajam pasauliniam karui, 1945-ųjų sausio 27-ąją, išvadavo sovietų Raudonoji armija.

Nors Jeruzalėje labiausiai bus akcentuojamas Holokaustas ir persekiojantis jo palikimas, renginį paveikė ir dabartinė politika. Jis vyksta smarkiai išaugus įtampai tarp JAV ir Irano, prieš kovą įvyksiančius Izraelio rinkimus.

B. Netanyahu šią savaitę tiesiogiai susiejo nacių „galutinį sprendimą“ – Europos žydų išžudymą – ir grėsmę, kurią, pasak Izraelio, kelia jo nesutaikomas priešininkas Iranas.

Nacių mirties stovyklose „sudegė trečdalis žydų tautos“, o šiandien „Iranas kasdien atvirai skelbia, kad nori nušluoti Izraelį nuo Žemės paviršiaus“, sakė B. Netanyahu.

„Manau, kad Aušvico pamoka tokia: pirma, sustabdyti blogus dalykus, kol jie yra maži. O Iranas yra labai blogas dalykas, jis ne toks mažas, bet galėtų tapti daug didesnis su branduoliniais ginklais“, – pabrėžė B. Netanyahu.

REKLAMA

„Aukų atminimas“

B. Netanyahu tvirtai palaiko JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kuris, 2018 metais išvedęs savo šalį iš Irano branduolinio susitarimo, didina spaudimą Teheranui, o anksčiau šį mėnesį įsakė nukauti įtakingą iraniečių generolą.

V. Putinas lankosi Izraelyje

V. Putinas lankosi Izraelyje

Per derybas su M. Pence'u B. Netanyahu turėtų siekti jo patvirtinimo, kad Vašingtonas ir toliau palaiko Izraelio nausėdijų politiką okupuotose palestiniečių teritorijose ir remia jį kitais ginčytinais klausimais.

Įtakingiausia figūra Jeruzalėje ketvirtadienį bus V. Putinas, svarbus veikėjas Artimuosiuose Rytuose, nes Rusijos kariai drauge su iraniečių kovotojais 2015 metais pradėjo remti Sirijos prezidentui Basharui al Assadui ištikimas pajėgas.

Vienas iš forumo Jeruzalėje organizatorių ir rėmėjų yra Moshe Kantoras – Kremliui artimas milijardierius ir įtakinga figūra Rusijos žydų bendruomenėje. Jis taip pat yra Europos žydų kongreso (EJC) prezidentas.

V. Putinas, į Jeruzalę vykstantis drauge su savo užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu, minėjime pasakys kalbą. Tuo metu Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda atsisakė dalyvauti renginyje, nes nebuvo įtrauktas į kalbėtojų sąrašą.

Po 2014 metais Rusijos įvykdytos Ukrainai priklausančio Krymo aneksijos Varšuvos ir Maskvos santykiai buvo įtempti, bet stabilūs, tačiau pastaraisiais mėnesiais Lenkiją užgriuvo nauja melagingų Rusijos pareiškimų apie šalies vaidmenį Antrajame pasauliniame kare banga.

Praėjusį mėnesį V. Putinas išprovokavo pasipiktinimo bangą, melagingai apkaltinęs Lenkiją, kad šalis prisidėjo pakurstant Antrąjį pasaulinį karą.

REKLAMA

Lenkija pabrėžia, kad Maskva bando perrašyti istoriją ir ignoruoja prieš karą 1939 metais sovietų su naciais pasirašytą nepuolimo sutartį, dar žinomą kaip Molotovo-Ribentropo paktą. Su šia sutartimi taip pat buvo pasirašytas slaptas protokolas dėl Vidurio ir Rytų Europos padalijimo tarp totalitarinių valstybių.

Varšuva V. Putiną ragina „nesinaudoti Holokausto aukų atminimu politiniams žaidimams“.

Jeruzalėje V. Putinas atidengs paminklą nacių blokados Leningrade, dabartiniame Sankt Peterburge, aukoms pagerbti. Tada žuvo šimtai tūkstančių žmonių, įskaitant apie 70 tūkst. žydų karių.

Izraelis šį minėjimą rengia apimtas politinio paralyžiaus: šalies rinkėjai kovo 2 dieną jau trečiąkart per trumpiau nei metus rinks parlamentą.

Apklausos rodo, kad vyriausybei laikinai vadovaujančio B. Netanyahu ir jo varžovo centristo Benny Gantzo šansai yra apylygiai, tad nė vienam iš jų vėl gali nepavykti iškovoti aiškios daugumos.

Taip
2020-01-23 16:06:25
Bet žydų pogromų Lietuvoje niekada nebuvo, kaip tai buvo Rusijoje, netgi nesant jai okupuotai.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Sima 2020-02-01 20:42:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Keista bet Hitleris Stalinas Leninas, didžiausi galvazudziai primiršti.    ATSAKYTI
Nieko tokio 2020-01-24 22:06:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Dėjom ant Putino ir ant žydų   ATSAKYTI
Ir 2020-01-24 12:43:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tegul Putinas pasiaiskina, kai rusai užėmė Vokietija, kiek moterų, mergaičių išprievartavo.    ATSAKYTI
heh 2020-01-23 18:12:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ant sakiu ta pute.   ATSAKYTI
lietuviai 2020-01-23 17:57:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Putna su Uborevičium. Naikino sukilusius prieš bolševikų valdžią Rusijos ir Baltarusijos valstiečius. Aukų skaičius neskelbiamas, bet reguliarosios armijos karių tose kovose žuvo virš 200 000. Tai kiek kartų daugiau sukilėlių - galima tik spėti. Beje, naudojo tokius metodus kaip įkaitų šaudymas, karinės dujos pries pasislėpusius miške. Feliksas Dzeržinskis. Tėvas lenkas, motina lietuvė. Žinomas "didvyris". Partizanas, diversantas, teroristas Vaupšas. Čia žymiausi. O buvo ir smulkesnių niekšelių.Taigi, Onute, duok lietuviui šautuvą ir jis ras ką nušauti.   ATSAKYTI
stebuklai 2020-01-23 17:47:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
holokausto aukų skaičius 6 milijonai.Nekintamas dydis. Tie 6mln buvo kai popiežius Jonas Paulius meldėsi už 4mln Aušvico aukų, iš kurių 90 % žydai. Tiek Aušvico aukų atrado raudonieji komisarai, kai RA išvadavo stovyklą. Skaičiavimo ėmėsi istorikai ir Aušvice beliko 1,1 mln aukų. Bet stebuklingas 6 mln nepakito.O turėjo sumažėti veik perpus.   ATSAKYTI
Ir 2020-01-23 17:42:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kiek tavo pakalikas Stalinas išžudė nekaltų žmonių, kiek Sibire nekaltų žuvo. Kiek pats izudei?    ATSAKYTI
Gintaras 2020-01-23 17:26:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Lietuvis turi guvsidabrio savybę: kur piršteliu kažkas stumtelės- ten ir nuriedės kamuoliukais. Buvome balti, raudoni, dabar lyg tai netgi žali, tik į upes pamazgas pro "pamirštus " užsukti vamzdžius leidžiame ir kertame miškus plynai, šitaip rodydami savo "narsą kovoje su užterštumu". Tokie pat narsūs buvome ir genocido metu. Nei vienas vokietis nešaudė. Tą darbą patikėjo lietuviams, subinlaižiams. Ir neapsiriko, nes jau ką mokame, tai laižyti subines tikrai.   ATSAKYTI
vitas 2020-01-23 17:48:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Jeigu tu subinlaizis,tai laizyk ir toliau.  
Lina 2020-01-23 17:19:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Žuvo milijonai kitų tautų piliečių,bet neteko girdėti, kad taip kaip žydai,elgtųsi rumunai,prancūzai,Romai ar dar kas nors,o jie šaukia ir šaukia.Zinome jų bėda,bet nusibodo kiek galima   ATSAKYTI
Ona 2020-02-01 14:42:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O jų tiek išnaikino? Atsipeikėkite!  
Algis 2020-01-23 17:14:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kodėl tas besputinas nekalba,kiek žmonių išžudė CK o po to MGB ir KGB dirbę žydai.Kodel apie tai nekalba patis žydai?Niekas negina zydsaudzius,išdavikas bet tiesa turi būti abipusė.Praejo šitiek metų o jie vis šaukia lyg kokie išskirtiniai bet žuvo milijonai ir kitų tautybiu   ATSAKYTI
Onutė 2020-02-01 14:37:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ir kiek jų buvo? Jeigu Stalinas visus, kurie palaikė žydus ir Trockį išsiunčia į Sibirą arba nužudo. Dušanskis atvykęs iš Rusijos. Apie jį ir eina kalba. Jis juk net neprisipažino, kad žydas. Stalinas nuo 1948 m.uždraudžia kalbėti apskritai apie žydus. Pateikite faktus, kur jie dirba ir kokią galią jie turėjo.   
Algis 2020-01-23 17:12:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kodėl tas besputinas nekalba,kiek žmonių išžudė CK o po to MGB ir KGB dirbę žydai.Kodel apie tai nekalba patis žydai?Niekas negina zydsaudzius,išdavikas bet tiesa turi būti abipusė.Praejo šitiek metų o jie vis šaukia lyg kokie išskirtiniai bet žuvo milijonai ir kitų tautybiu   ATSAKYTI
MARCUS72 2020-01-23 17:10:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
nevyks ydomu del ko ar kad neisaisketu kas nereikia ar jau speje prisidirbti nors nieko nuostabaus   ATSAKYTI
Ona 2020-01-23 16:39:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
70 tūkstančių žydų "karių"! Manė, kad gerai įsitaisė užfrontėje, žydeliai...   ATSAKYTI
Helga 2020-01-23 16:37:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-20
Pirmiausia-lietuviu niekas neverte saudyti zydu - jie ta dare savo noru. Todel ir susilauke priekaistu is viso pasaulio...
O dabar jau kaltas tampa Putinas - ar cia bementalitetiniai zmogai raso?...   ATSAKYTI
Ona 2020-01-23 16:43:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Tave kas verčia meluoti ir šmeižti lietuvius, sena tu šavalka?  
Žemaitis 2020-01-23 16:50:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Rainiu zudines ten lietuvuvei saude zydus o kurie nesaude tada rusai state kartu su zydais ir gulde i ta pacia duobe senu zmoniu pasakojimai  
Simas 2020-01-23 17:26:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Žmogas tu zmogas. Tavo Putinas savo šalį baigia isparceliuoti kinams grobia kitų šalių žemės o tu vaisi apie šitą s.....a  
Putinienei 2020-01-23 17:34:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
ZMOGAS TU ZMOGAS Lietuvoje gyveni mūsų duona valgai o kalbos taip ir neišmokau tad geriau patylek
  
Gintaras 2020-01-23 16:22:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-17
Nausėda nevažiavo, nes žinojo neturės kur akių dėti Izraelyje, kai Putinas užsimins apie holokaustą Lietuvoje. Žinoma, gėda būti tokios šalies prezidentu. Bet nepabėgsime nuo savęs ir nėra kur bėgtis. Tiesą reikia priimti, nors ji ir karti.   ATSAKYTI
Betgi 2020-01-23 16:53:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Holokaustą vykdė naciai. Prieš okupaciją lietuviai puikiausiai sutarė su žydais.   
Bonius 2020-01-23 16:20:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Štai kodėl Nausėda pakeitė maršruta nes Izraelyje Putinas   ATSAKYTI
jo jo 2020-01-23 16:17:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
milijonai rusu tarnavo uz nacius , kiek jie iszude ,ka putkinai ,ko tyli papasakok kaip diedai uz adolfa milijonais kariavo
   ATSAKYTI
Taip 2020-01-23 16:06:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Bet žydų pogromų Lietuvoje niekada nebuvo, kaip tai buvo Rusijoje, netgi nesant jai okupuotai.   ATSAKYTI
Vat 2020-01-23 16:00:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Taigi, kad lietuviai labai jau prisitaikėliai prie bet kokios supervalstybių okupanto valdžios nesvarbu kokios spalvos- rudos ,raudonos, ar...   ATSAKYTI
Stebėtojas 2020-01-23 15:55:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Vienu žodžiu - liliputinas... Užuojautos rusų tautai!   ATSAKYTI

Top Video

Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
REKLAMA
Mona Liza (nuotr. stop kadras)
Leonardo da Vinci paveikslo „Mona Lizos“ atvaizdas, vieno gatvės menininko sudėliotas iš beveik 300 Rubiko kubų, vėlai sekmadienį buvo parduotas Paryžiuje surengtame aukcione ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Italija pirmadienį pranešė, kad šiauriniame Lombardijos regione mirė ketvirtas naujuoju koronavirusu užsikrėtęs žmogus – 84 metų vyras. Lombardijoje, kur nuo šio viruso mirė ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Kinijoje mirusiųjų nuo naujojo koronoviruso infekcijos pirmadienį padaugėjo iki 2 592, Nacionalinei sveikatos apsaugos komisijai pranešus dar apie 150 aukų, iš kurių visos, ...
Ruonis (nuotr. stop kadras)
Nemalonus įrašas patalpintas socialiniuose tinkluose sukėlė nemažai pasipiktinimo. Įraše matyti, kaip vyras trenkė ruoniui, kuris gulėjo paplūdimyje. Šis nutikimas patraukė ir ...
Filmavimo metu – kraują stingdantis incidentas: žurnalistė ne juokais išsigando (nuotr. stop kadras)
Žurnalistų darbe pasitaiko visko, bet televizijos reporterių darbo akimirkas pavyksta užfiksuoti ir operatoriams. Vienai reporteriai iš Australijos Sarah Cawte teko ne juokais ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų