„Jeigu paskubėsi, gali pražudyti krepšininką“, – Lietuvos krepšinio rinktinės lyderio Lino Kleizos galimybes žaisti šiais metais Lietuvoje vyksiančiose Senojo žemyno pirmenybėse vertino Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) prezidentas Vladas Garastas.

LKF penktadienį Vilniuje surengtoje spaudos konferencijoje V. Garastas kalbėjo, kad po panašios antros operacijos Šarūnas Marčiulionis 1996 metais po olimpiados buvo priverstas baigti karjerą, tačiau jam tuo metu buvo 32 metai, o L. Kleizai dabar – 26 metai.

„Iš patriotizmo gali eiti ir žaisti, tačiau taip gali pražudyti savo gyvenimą. Būtų daugiau nei nepadoru agituoti Liną žaisti šiame Europos čempionate. Asmeniškai aš manau, kad jis žaisti negalės“, – teigė LKF vadovas.

Jis pritarė, kad L. Kleiza – unikalus žaidėjas ir jo praradimas rinktinei – didelis nuostolis: „Turime talentingą ir kūrybingą trenerį Kęstutį Kemzūrą. Jam reikės spręsti, kas pelnys tuos 20 taškų, kuriuos paprastai pelno L. Kleiza. Tikiu, kad ji surinks tokią rinktinę, kuri išspręs šį uždavinį.“

Kviesdamas pernelyg nenusiminti dėl L. Kleizos netekties V. Garastas vis dėlto užsiminė, kad šiuo atveju dar paskutinį žodį tars medikai.

Stebuklų būna

Spaudos konferencijoje dalyvavęs Lietuvos krepšinio rinktinės gydytojas Vytenis Trumpickas tvirtino, kad preliminariomis prognozėmis L. Kleiza žaisti bus pasirengęs tik po 9 mėnesių. „Viskas priklauso nuo daugybės faktorių. Lino atveju tokį terminą numatė jį operavęs daktaras. Kadangi pažeisti atraminiai paviršiai, plotas nemažas, niekas nenori rizikuoti“, – pasakojo jis.

REKLAMA

Anot gydytojo, pati operacija nėra sudėtinga: „Kauno klinikose atliekama apie 200 tokių operacijų per metus, bet atsistatymo terminas įvairus. Šarūnui Jasikevičiui docentas Gudas atliko tokią pačią operaciją ir jis po kelių mėnesių galėjo sportuoti ir iki šiol bėdų nėra. Kiekvienas atvejis individualus.“

Anksti penktadienį ryte telefonu su L. Kleiza kalbėjęs V. Trumpickas sakė, kad krepšininkas žada po dviejų trijų mėnesių grįžti į Lietuvą. „Padėsime jam, dirbsime ir žiūrėsime. Stebuklų būna. Prisiminkime 1988 metus, kai po traumos niekas netikėjo, kad Arvydas Sabonis žais, o jis žaidė ir laimėjo olimpinį auksą“, – guodė jis.

Operacijos metu atliekamas valymasOperacijos metu atliekamas valymas

Reabilitacija – po 10 valandų kasdien

Kaip pasakojo gydytojas, operacijos metu įeinama į kelio sąnarį atrotroskopiniu būdu, nedaromi jokie dideli pjūviai. Išvaloma pažeista kremzlės dalis, kuri traumos ar ilgo nusidėvėjimo metu buvo pažeista, sulyginami kraštai ir atliekama vadinama mikrolūžio operacija.

„Toliau pats organizmas atlieka savo darbą – augimo faktoriai ir kraujo kūneliai suformuoja naują kremzlę. Ji būna silpnesnė nei fiziologinė kremzlė. Lino atveju du mėnesius draudžiama minti ta koja, atliekamos įvairios judesių atstatymo procedūros“, – aiškino V. Trumpickas.

Pasak jo, reabilitacija trunka 8-10 valandų kiekvieną dieną. Pacientas sodinamas į tokią mašiną, kur atliekama mechaninė terapija. Mašina atlieka įvarius judesius, kad nestingtų koja, išsivaikščiotų kraujas. Taikomos papildomos fizioterapinės procedūros, nuolat dedamas ledas, kad netintų koja. Pirminis etapas toks nuobodus.

Kai pradeda minti koją, tuomet reabilitacija tęsiama baseine, raumenys iš lėto pratinami prie kūvio, po to – treniruokliai.

Procesą greitinti pavojinga

„Jeigu procesas bus greitinamas, kyla pavojus, kad susidėvės pati kremzlė. Jeigu nėra kelio sąnario stabilumo, naujai suformuota kremzlė toliau remiasi į sąnarinius paviršius ir toliau traiškoma. Tokia operacija L. Kleizai – ne pirma. Amerikoje anksčiau buvo operuotas ir meniskas, yra pakitimų, todėl reikia neskubėti“, – tikino V. Trumpickas.

REKLAMA

Rinktinės gydytojas teigė, kad L. Kleiza visu krūviu žaidė ir Graikijoje, ir rinktinėje, tačiau nesiskųsdavo. „Paskaudėjo jam tą kelį, bet defekto nesimatė. Kitose vietose buvo daugiau bėdų, – pasakojo jis. – Apskritai, kelios skausmai vargina 90 proc. sportininkų. Tai dažniausiai ilgalaikio proceso pasekmė.“

L. Kleizos draudimas – ne problema

Šeštadienį į Lietuvą atvyksta NBA klubo „Toronto Raptors“ krepšinio operacijų vadovas Maurizio Gherardini. Svečio susitikimas su LKF vadovais buvo suplanuotas jau seniai, bet pagrindine pokalbio tema dabar veikiausiai bus L. Kleiza.

„Prašysime, kad į L. Kleizos reabilitacijos procesą būtų įtrauktas ir mūsų daktaras. Taip žinosime visą eigą“, – sakė LKF generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas. Paklaustas, ar nesibaimina, kad klubas dėl L. Kleizos paleidimo neis į derybas, jis papurtė galvą.

„Raptors“ turi karčios patirties su Ispanijos rinktinės žaidėju Jorge Garbajosa, tačiau mūsų tai nebaugina. Jei kalba eisi tik apie krepšininko draudimą, šį klausimą esame pasirengę 100 proc. išspręsti“, – teigė M. Balčiūnas.

Anot jo, didžiąją dalį L. Kleizos draudimo mokesčio sumokėtų pagrindinis LKF rėmėjas bendrovė „Pokerstars“, su kuria penktadienį buvo pratęsta bendradarbiavimo sutartis. „Jeigu ne šis rėmėjas, nebūtų mūsų rinktinė žaidusi pasaulio čempionate, neturėtume ir tiek džiaugsmo. Galima sakyti, ji išgelbėjo Lietuvos krepšinį“, – sakė LKF prezidentas V. Garastas.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų