Pirmadienio vakarą Lietuvos vyrų futbolo rinktinė antrąkart stojo į kovą UEFA Tautų lygoje. Edgaro Jankausko auklėtiniai Podgoricos mieste Juodkalnijos futbolininkams tvirčiau pasipriešinti nesugebėjo ir skaudžiai pralaimėjo rezultatu 0:2.

Rungtynės prasidėjo „žvalgybiniu“ futbolu. Rinktinės pirmas 20 minučių kovojo dėl iniciatyvos ir progų prie varžovų vartų nekūrė, o tam, ko gero, įtakos turėjo ir ne pačios geriausios būklės stadiono veja.

Prabėgus pirmajam rungtynių pusvalandžiui lietuviai pradėjo grubiai klysti. Kelių puikių progų pasižymėti neišpildę Juodkalnijos futbolininkai galiausiai išprovokavo 11 metrų baudinį, kurį 34 minutę užtikrintai realizavo šeimininkų žvaigždė Stefanas Savičius.

Juodkalnijos sirgaliams bešvenčiant pirmąjį įvartį, į lietuvių vartus netikėtai krito ir antrasis. Po grubios klaidos gynyboje puikų perdavimą iš kairiojo krašto gavęs M. Jankovičius įvartį stipriu smūgiu 36 minutę pelnė iš dviejų metrų. Vartininkas E. Šetkus buvo bėjėgis.

Antrojo kėlinio metu lietuviai jautėsi užtikrinčiau, kėlinį pradėjo aktyviau nei šeimininkai, tačiau realių progų pasižymėti nesukūrė. Vėliau rungtynes nurimo, Juodkalnijos futbolininkai nebeskubėjo ir užtikrintai gynėsi, o lietuviams kurti ir toliau sekėsi sunkiai.

Deja, Lietuvos rinktinei vėl nepavyko įmušti. Apskritai Lietuvos futbolininkams pasižymėti pavyko tik 5-iose iš paskutinių 17 varžybų. Taip pat, rinktinė paskutinį kartą FIFA reitinge aukštesnę komandą išvykoje nugalėjo 2010-aisiais.

Juodkalnija FIFA reitinge šiuo metu užima 41-ą poziciją, Lietuva – 127. Tiesa, iki šios pergalės varžovams to nebuvo pavykę padaryti 7 susitikimus iš eilės.

RUNGTYNŲ EIGA:

STARTINĖS KOMANDŲ SUDĖTYS:

Juodkalnija: Danijel Petkovič (vartininkas), Filip Stojkovič, Nikola Vukčevič, Žarko Tomaševič, Nebojša Kosovič, Marko Jankovič, Fatos Bečiraj, Stefan Savič (kapitonas), Vladimir Jovovič, Marko Ivanič, Marko Simič.

Lietuva: Ernestas Šetkus (vartininkas), Linas Klimavičius, Modestas Vorobjovas, Povilas Leimonas, Artūras Žulpa, Egidijus Vaitkūnas, Arvydas Novikovas, Vykintas Slivka, Justas Lasickas, Ovidijus Verbickas, Fiodoras Černychas (kapitonas).

ANTRAS KĖLINYS: (JUODKALNIJA 2:0 LIETUVA)

94 min. Rungtynės baigėsi rezultatu 2:0.

90 min. Prasideda paskutinės susitikimo minutės. Pridedamos keturios minutės Juodkalnija nebesistengia pulti lietuvių vartų, o lietuviams priešingoje aikštės pusėje trūksta meistriškumo.

87 min. Keičiasi žaidėjai Juodkalnijos komandoje. M. Jankovičių keičia A. Boljevičius. Panašu, rinktinės jau laukia varžybų pabaigos.

85 min. E. Jankausko auklėtiniai uždirba kampinį, tačiau net ir jo pakelti nepavyksta. Arčiausiai stovėjęs Juodkalnijos gynėjas kamuolį pasiuntė už aikštės ribų, vėliau sekė stiprus D. Šerno smūgis link vartų.

79 min. Lietuviams ir toliau sunkiai sekasi kurti. To pasekoje, praradus kamuolį puolime, lietuviams teko grubiai prasižengti. Geltona kortele baudžiamas M. Vorobjovas. Atliekamas dar vienas keitimas Juodkalnijos komandoje. Keičiamas S. Savičius, vietoj jo į aikštę žengia B. Kopitovičius.

72 min. Rungtynių tempas nurimo, Juodkalnija aštriai nebepuola, o lietuviams to padaryti tiesiog nepavyksta. Šeimininkų komandoje įvyko keitimas, aikštę paliko N. Vukčevičius, ji pakeitė A. Sčkečius.

62 min. Keitimas Lietuvos rinktinėje. Aikštę palieka J. Lasickas, jį keičia D. Šernas. Dar vieną pavojingą šeimininkų smūgį atremia E. Šetkus.

58 min. Vėl nesusikalba lietuvių gynėjai. Juodkalnijos puolėjo smūgis buvo blokuotas, E. Šetkus aprėkė kamuolį praradusius komandos draugus. Juodkalnijos futbolininkų keltas kampinis baigėsi smūgiu galva, o lietuvius nuo įvarčio gelbėjo virpstas.

53 min. Lietuviai antrame kėlinyje jaučiasi drąsiau, vis dažniau bando kontraatakuoti. Keli bandymai užpulti buvo nesėkmingi, galiausiai abejotinas teisėjo sprendimas nutraukė pavojingą J. Lasicko reidą. Pastarajam buvo parodyta ir geltona kortelė. Prieš kelias akimirkas geltona kortele buvo nubaustas ir E. Vaitkūnas.

48 min. Keitimai Lietuvos rinktinėje. Aikštę paliko O. Verbickas ir P. Leimonas, juos pakeitė M. Kuklys ir V. Borovskij. Abi rinktinės antrą kėlinį pradėjo aktyviai. Lietuviai kėlė kampinį, tačiau užpulti nepavyko. Jau kitoje atakoje kampinį kėlė šeimininkai, tačiau buvo užfiksuota pražanga puolime.

PIRMAS KĖLINYS: (JUODKALNIJA 2:0 LIETUVA)

46 min. Itin sunkus kėlinys baigėsi. Lietuvos rinktinei per pirmąjį kėlinį nieko pavojingesnio prie varžovų vartų sukurti nepavyko, praleisti du įvarčiai, Juodkalnija namų tvirtovėje lietuviams atsikvėpti neleidžia. Beveik 70 procentų žaidimo laiko su kamuoliu praleido būtent Juodkalnijos komanda. Lietuviams pavyko išprovokuoti dvi geltonas korteles, tačiau tai, ko gero, viskas, ką pavyko nuveikti.

42 min. Lietuvos rinktinės žaidimas kol kas bevaisis. Panašu, kad futbolininkai laukia pertraukos, žaidimas nesiklijuoja nei gynyboje, nei puolime. Galimybių kontraatakuoti tautiečiai neturi, nes pavojingose zonose nepavyksta perimti kamuolių. Nors žaidėjai kovoja iš paskutiniųjų, Juodkalnijos futbolininkai atrodo tvirčiau.

36 min. ĮVARTIS. Deja, Lietuvos rinktinė per dvi minutes praleido du įvarčius. E. Šetkus buvo bejėgis, įvartis po puikaus perdavimo pelnytas stipriu smūgiu iš dviejų metrų. Abu įvarčiai krito po grubių lietuvių klaidų gynyboje. Pasižymėjo M. Jankovičius.

34 min. ĮVARTIS. Sparčiai augęs Juodkalnijos rinktinės spaudimas baigėsi dar vienu 11 metrų baudiniu (trečiuoju per dvejas rungtynes). Jį realizavo šeimininkų kapitonas S. Savičius.

32 min. E. Šetkus didvyriškai gelbsti Lietuvos rinktinę nuo įvarčio. Idealios progos pasižymėti neišnaudojo F. Bečirajus. Smūgis galva iš kelių metrų rungtynių rezultatą galėjo ir pakeisti.

30 min. F. Bečirajus pergudrauja P. Leimoną ir uždirba pirmąjį šeimininkų kampinį. Tiesa, kamuolys jau buvo palikęs aikštę, tačiau teisėjas savo sprendimo nepakeitė. Juodkalnija kėlė ir antrą kampinį, tačiau aukštai pakilęs S. Savičius prasižengė.

25 min. Podgoricos stadiono vejos kokybė futbolininkams neleidžia realizuoti sudėtingesnių sumanymų, todėl atakos dažnai baigiasi dėl techninio broko. Futbolininkai kovoja kiekviename aikštės centrimetre, teisėjas fiksuoja pražangą po pražangos. Lietuviams kol kas nepavyko sukurti nei vienos progos.

20 min. Išvykoje rungtyniaujantys lietuviai po truputi atiduota iniciatyvą Juodkalnijos futbolininkams. Lietuvius nuo įvarčio po stipraus Juodkalnijos puolėjo M. Jankovičiaus smūgio gelbsti E. Šetkus. Šeimininkai kamuolį aikštės viduryje laiko vis dažniau, tačiau aštresnių atakų be vieno smūgio į vartų plotą sukurti nepavyksta. Stadione girdimas ir Lietuvos vardas.

13 min. V. Slivka išprovokuoja geltoną kortelę. Ja baudžiamas N. Vučkevičius. Vėliau pats V. Slivka smūgiavo į varžovų vartus, tačiau į vartų plotą pataikyti nepavyko.

10 min. Toliau demonstruojamas atsargus futbolas. Abi komandos siekia perimti iniciatyvą, kelias lietuvių atakas pradėjo Juodkalnijos išpuolius užtikrintai stabdęs vartininkas E. Šetkus.

5 min. Rungtynes šiek tiek aktyviau pradėjo Juodkalnijos komanda. Kol kas abi rinktinės, panašu, bando įvertinti varžovus, todėl rimtesnio pavojaus sukurti nepavyko niekam. F. Černychas bandė smūgiuoti į vartus, tačiau Juodkalnijos vartininkui bandymas sunkumų nesukėlė.

UEFA Tautų lyga

UEFA Tautų lygos kovos startavo jau šį ketvirtadienį, kai ginklus surėmė pasaulio čempionė Prancūzija ir Vokietija. Naujame turnyre 55 Europos rinktinės yra suskirstytos į keturias lygas (A, B, C, D) ir 16 grupių, kurių nugalėtojos bus perkeltos į aukštesnę lygą, o paskutinę vietą užėmusios rinktinės iškris į žemesnę. Taip pat bus galima kovoti dėl vietų Europos čempionate.

Šis UEFA rengiamas turnyras pakeis draugiškas rungtynes ir kovoms suteiks daugiau konkurencijos. Mažesnėms valstybėms yra pakankamai sunku suorganizuoti net ir draugiškas dvikovas, todėl UEFA tiki, kad šiai problemai surado puikų sprendimo būdą.

Jie naudodami savo koeficientą 55 tautas išskirstė į keturias lygas, iš kurių po 12 bus A ir B lygose, 15 – C lygoje ir 16 – žemiausioje D. Rinktinės tarpusavyje sužais po vienerias tiek namų, tiek išvykos rungtynes rugsėjo ir lapkričio mėnesiais.

Nuo šiol kvalifikacija nebebus vienintelis būdas patekti į 2020 metais vyksiantį Europos čempionatą. Dvidešimt komandų pateks į Europos čempionatą, kurios įveiks kvalifikaciją, tuo tarpu likusios keturios paaiškės 2020 metų kovo mėnesį UEFA Tautų lygos atkrintamųjų rungtynių metu.

Visi turnyro dalyviai:

A lyga 1 grupė: Vokietija, Prancūzija, Nyderlandai 2 grupė: Belgija, Islandija, Šveicarija 3 grupė: Italija, Lenkija, Portugalija 4 grupė: Kroatija, Anglija, Ispanija

B lyga 1 grupė: Čekija, Slovakija, Ukraina 2 grupė: Rusija, Švedija, Turkija 3 grupė: Austrija, Bosnija ir Hercogovina, Šiaurės Airija 4 grupė: Danija, Airija, Velsas.

C lyga 1 grupė: Albanija, Izraelis, Škotija 2 grupė: Estija, Suomija, Graikija, Vengrija 3 grupė: Bulgarija, Kipras, Norvegija, Slovėnija 4 grupė: LIETUVA, Juodkalnija, Rumunija, Serbija

D lyga 1 grupė: Andora, Gruzija, Kazachstanas, Latvija 2 grupė: Baltarusija, Liuksemburgas, Moldova, San Marinas 3 grupė: Azerbaidžanas, Farerų Salos, Kosovas, Malta 4 grupė: Armėnija, Makedonija, Gibraltaras, Lichtenšteinas.

PRIEŠ RUNGTYNES:

Rungtynių išvakarėse Lietuvos futbolininkai į Juodkalniją atskrido privačiu lėktuvu. Tai akcentavęs E. Jankauskas teigė, kad žaidėjai rungtynėms pasiruošti spės tinkamai. Problemų, trenerio teigimu, būsimose varžybose gali kelti ir mūsiškiams neįprasta natūralios žolės danga.

„Turėjome labai gerą lėktuvą, skridome užsakomuoju reisu. Buvo labai gera kelionė, sklandus skrydis.

Tai yra labai svarbu – žaidėjai pailsėjo.  Labai rimtų traumų neturime. Sumušimų ir nuovargio dar yra, tačiau dar turime laiko, bandysime jį išnaudoti. Pajautėme aikštę. Mums galbūt neįprasta žolė. Daugelis žaidėjų tikriausiai jau įprato prie dirbtinės dangos, tačiau prie sąlygų turime taikytis. Rengiamės rungtynėms”, - sakė treneris.

E. Jankausko nuomone, Juodkalnijos komanda primins penktadienį Vilniuje priimtą Serbijos komandą.

„Tikrai geri futbolininkai, kuriems patinka kontroliuoti kamuolį. Labai greitai kontratakuoja”, - varžovus apibūdino E. Jankauskas.