Pasaulio sportinės gimnastikos taurės varžybose lietuvis pratimų ant skersinio rungtyje užėmė antrąją vietą, o būtent dvi pirmąsias pozicijas užėmę sportininkai pelnė bilietus į Paryžiaus olimpines žaidynes.
Kartu su R. Tvorogalu tokiu pasiekimu džiaugėsi ir jo ilgametis treneris Jevgenijus Izmodenovas.
„Emocijų net neatpasakosiu, – naujienų portalui tv3.lt pasakojo treneris. – Net negaliu paaiškint, kokie jausmai apima. Aišku, jos buvo fantastiškos. Viskas įvyko greitai, nors ilgai ėjome prie to kelio. Kai jau atsitiko, tai aišku, labai džiugu, puikios emocijos.“
Tai bus jau trečiosios R. Tvorogalo ir J. Izmodenovo olimpinės žaidynės, į kurias jie vyks kartu. Būtent likus vos pusei metų iki 2016 m. Rio de Žaneiro olimpiados treneris pradėjo dirbti su tituluotu gimnastu ir išvien žengia jau devynerius metus.
Skambūs rezultatai
Su naujienų portalu tv3.lt bendravęs J. Izmodenovas pokalbio metu buvo Italijoje, kur kartu su R. Tvorogalu dalyvavo Europos gimnastikos čempionate. Kvalifikacija lietuviui susiklostė puikiai – antruoju rezultatu jis pateko į skersinio rungties finalą, o finale tapo šios rungties vicečempionu.
Per beveik dešimtmetį treneris ir gimnastas praėjo ir šilto, ir šalto, tačiau abu jie gali džiaugtis saldžiais darbo vaisiais.
„Robertą jau seniausiai galima vadinti geriausiu Lietuvos gimnastu vien dėl jo rezultatų. Nepamirškime, kad jis Europos čempionas, Europos vicečempionas ir bronzos medalio laimėtojas, Europos žaidynių nugalėtojas, tai čia faktas, kad jis geriausias“, – gražių žodžių sportininkui negailėjo pašnekovas.
„Darbštus, supratingas… Žinoma, būna visko sporte, būna, kad ir susinervuoja, bet čia viskas tvarkoje. Iš esmės galiu tik gerus dalykus sakyti, labai blogų dalykų tikrai nėra“, – paprašytas trumpai apibūdinti savo auklėtinio savybes, kukliai sakė J. Izmodenovas.
Visgi sėkmingas startas Italijoje vykstančiame čempionate kuriam laikui bus paskutinis. Dabar R. Tvorogalas kreips visą dėmesį į olimpines žaidynes, kuriose, anot trenerio, tikriausiai dalyvaus trečią ir paskutinį kartą.
„Robertas – sportininkas ne jaunas. Aišku, sveikata ne tokia, kaip buvo anksčiau, todėl krūviai negali būti tokie dideli, kaip buvo anksčiau. Visus krūvius kartu deriname, sprendžiame kaip ir kas, nes yra ir traumos, ir mikrotraumos, visko buvo“, – pasakojo treneris.
Buvo visko
Nors į pirmąsias savo olimpines žaidynes tada dar 22-ejų R. Tvorogalas vyko nesitikėdamas medalių, tačiau vėliau jo lūkesčiai tik augo. Laimėjimus vilnietis ėmė skinti vieną po kito – 2019 m. triumfavo Europos žaidynėse, 2020 m. Europos čempionate skersinio rungtyje jis užėmė pirmą vietą, o ant lygiagrečių – trečią.
Būtent dėl tokių pasiekimų R. Tvorogalas ir J. Izmodenovas į Paryžių vyks su aukštais tikslais.
„Konkretus tikslas, aišku, yra papulti į finalą. Rizikuosime. Jeigu pirmose olimpinėse žaidynėse Rio mes važiavome kaip vidutinio lygio ir nebuvo jokių šansų papulti į finalą, tai į Tokijų važiavome būdami elito tarpe ir turėjome šansą kovoti dėl medalių finale.
Mes ten rizikavome, ta rizika tuo metu nepasiteisino, padarėme klaidą ir nepapuolėme. Žiūrint dabar į situaciją, jo amžių ir tai, kad čia gali būti paskutinės olimpinės žaidynės jam, tai tikrai mes rizikuosime ir bandysime praeiti į finalą bei kovoti dėl medalių“, – dėstė pašnekovas.
Tiesa, trenerio minėtas Tokijus sportininkui buvo ypač skaudus. Po klaidos atrankose gimnastas neslėpė apmaudo, teigė, kad yra perdegęs ir nori atsitraukti nuo šio sporto.
„Tas laikotarpis buvo labai sunkus, – prisiminė J. Izmodenovas. – Iškart po varžybų mes grįžome į olimpinį kaimelį ir jis pasakė, kad viskas, nebenori, meta gimnastiką ir darys kažką kitą.
Tada atsimenu, kad nuraminau jį ir sakiau, kad neskubėtų su išvadomis, visko gyvenime pasitaiko. Aš jam tada sakiau, kad reikia dabar pilnai pailsėti nuo gimnastikos, neiti nei į salę, nei dar kur nors.
Tas poilsis ir davė gerą rezultatą. Po to jau jis pats visai kitaip žiūrėjo į gimnastiką ir pats pasakė, kad dar nori, turi parako. Aš jam iškart sakiau, kad jis turi potencialo ir viskas bus gerai, reikia tik pamiršti tas nesėkmes. Su laiku viskas praėjo ir pradėjome dirbti toliau.“
Sąlygų nėra
Ne viskas rožėmis klota ir pasiruošime svarbiausiems startams. Pasakodamas apie pasirengimą čempionatams ir žaidynėms, J. Izmodenovas atskleidė liūdną tiesą:
„Iškart galiu pasakyti, kad nėra sąlygų tokiems rezultatams. Jeigu ne stovyklos, kaip sakiau, tų rezultatų apskritai nebūtų.“
Būtent dėl šios priežasties R. Tvorogalas yra priverstas nuolat keliauti į užsienį ir naudotis profesionaliomis salėmis ten. Dažniausiai lietuviai keliauja į kaimyninę Lenkiją, Gdanską.
„Ten yra visos sąlygos, todėl važiuojame ir sportuojame. Federacija visada padeda kuo gali, visada apmoka stovyklas ir panašius dalykus, bet pastatyti salės federacija negali, nėra jokių variantų.
Mano manymu, valstybė turėtų atsižvelgti į gimnastiką ir pastatyti gerą salę. Jau turbūt 10 metų kalbama apie tos salės statymą, bet iki šiol jos nėra“, – aiškino treneris.
Dėl to Lietuvoje gimnastikos padangėje žvaigždžių nėra tiek daug, kiek galbūt norėtųsi matyti. Nors J. Izmodenovas teigė matantis dar vieną augantį talentą, tačiau ir jam ateityje lengva nebus.
„Šiuo metu yra vienas jaunimo rinktinės narys, kuris daro tik pratimus ant arklio. Matau jame potencialą, matau, kad neblogas, bet yra „bet“. Ant to prietaiso labai, labai didžiulė konkurencija. Jaunimo tarpe jis vienas iš lyderių, bet kai pereina į suaugusių lygį tas rezultatas nebus toks“, – svarstė pašnekovas.
Džiugina lietuviai
Gimnastams, dalyvausiantiems Paryžiaus olimpinėse žaidynėse, galima džiaugtis ir dėl dar vieno dalyko. Nors Tarptautinis olimpinis komitetas sudarė galimybes individualiuose rungtyse po neutralia vėliava varžytis rusams ir baltarusiams, tačiau gimnastikos rungtyse jų pamatyti neteks.
„Dabar jau nėra (galimybių jiems patekti – aut. past.) Buvo jiems paskutinis šansas per taurės etapą, kaip mes papuolėme, bet jie nepateko. Rusų iš viso nedalyvavo atrankoje, Baltarusijos du sportininkai dalyvavo, bet nepraėjo atrankos. Gimnastikoje jų tikrai nebus“, – sakė J. Izmodenovas.
Džiugu treneriui ir ne tik dėl šio aspekto, tačiau ir dėl lietuvių gausos. Jau dabar Lietuvos olimpinėje rinktinėje yra 32 nariai, o dar visas būrys jų varžosi dėl patekimo.
„Be abejo norisi, kad mūsų rinktinėje būtų kuo daugiau sportininkų ir daugiau šansų iškovoti medalius. Kiekvieną kartą stebiu, žiūriu ir džiaugiuosi, kad sportininkų tik daugėja“, – pozityviai kalbėjo pašnekovas.
Treneriui džiugu ne tik dėl dalyvavimo, tačiau ir dėl to, kad rinktinė bus tikrai pajėgi. Vienas iš atletų, nusitaikiusių į aukščiausios prabos medalius, yra neseniai pasaulio rekordą nuskynęs disko metikas Mykolas Alekna.
„Visada tokios žinios yra arti širdies, – apie lengvaatlečio rekordą kalbėjo jis. – Kai matai, kad Lietuvos sportininkas pagerina rekordus, tai iškart galvoji, kad bus medaliai olimpinėse žaidynėse.
Džiugu už savo šalį, kad turime tokių sportininkų. Kad ne šiaip važiuojame, o važiuojame kovoti dėl medalių.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!