Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasak naujausių finansinių ataskaitų, energetinių gėrimų milžinė „Red Bull“ per pastarąjį dešimtmetį „Formulės 1“ komandai remti išleido daugiau nei 1,2 mlrd. JAV dolerių, teigiama žurnale „Forbes“.

REKLAMA

Šios investicijos atsidūrė pavojuje dėl nepasitenkinimo, kilusio pakeitus variklius bei įvedus naująsias kuro naudojimo taisykles.

„Red Bull“ koncernas savo veiklą F-1 pradėjo prieš beveik 20 metų. Iš pradžių kompanija rėmė „Sauber“ komandą bei buvo jos bendrasavininke. Kompanijos ryšys su F-1 žymiai sustiprėjo 2004 metų lapkritį, kai už 1 JAV dolerį iš „Ford“ buvo nupirkta sunkumų kamuojama „Jaguar“ komanda.

REKLAMA
REKLAMA

Tuomet buvo baiminamasi, kad pagrindinis „Red Bull“ tikslas yra produktų reklama, o ne pergalės lenktynėse. Vėlesni įvykiai parodė, jog nuogąstavimai buvo nepagrįsti.

Po naujojo „Jaguar“ savininko atėjimo, komandos personalas išaugo beveik 300 žmonių. Pagal naujausius viešus finansinius duomenis, 2012 metais ekipoje dirbo 658 darbuotojų. Trys iš jų buvo itin svarbūs „Red Bull Racing“ ekipai.

Pirmasis – Christianas Horneris, 2005 metais tapęs vienu jauniausių visų laikų F-1 komandos vadovų. „Red Bull“ C. Hornerį pasirinko ne vien dėl jaunystės. Pastarasis, būdamas vos 32-jų metų amžiaus, jau buvo spėjęs su „Arden“ komanda, kuriai tuo metu vadovavo, laimėti keletą „Formulės 3000“ čempionatų.

C. Horneris į „Red Bull“ ekipa prisiviliojo Adrianą Newey, vieną talentingiausių ir sėkmingiausių F-1 bolidų kūrėjų. A. Newey apsispręsti padėjo pasiūlytas apie 10 mln. JAV dolerių siekiantis metinis atlyginimas.

REKLAMA
REKLAMA

Paskutinis dėmuo, užtikrinantis sėkmę, buvo Sebastianas Vettelis, prisijungęs prie „Red Bull“ komandos 2009-aisiais. Per pirmus savo atstovavimo komandai metus vokietis iškovojo 4-ias pergales.

Nuo 2010 iki 2013 metų „Red Bull“ ir S. Vettelis buvo nesustabdomi. Komanda laimėjo 4 konstruktorių taures iš eilės. S. Vettelis tiek pat kartų iš eilės tapo pasaulio čempionu, gerindamas vieną rekordą po kito.

„Red Bull“ koncernas, norėdamas pasiekti tokių rezultatų, investavo milžiniškus pinigus. Finansinės ataskaitos parodė, kad po komandos įsigijimo buvo išleista 1,2 mlrd. JAV dolerių. 2005 metais energetinių gėrimų kompanija investavo 100 mln., o 2012 ši suma išaugo dar 60% ir sudarė 159,4 mln. JAV dolerių per metus.

Trys pagrindiniai F-1 komandų pinigų šaltiniai yra rėmėjai, komandų savininkai ir piniginiai prizai. Už pergalę 2011 metų čempionate „Red Bull Racing“ ekipa gavo apie 94 mln. JAV dolerių. 30 mln. buvo gauta už kontrakto su F-1 pratęsimą. Dar 91 mln. buvo surinktas iš komandos rėmėjų. Viską sudėjus, komandos įplaukos sudarė 374,6 mln. Atskaičius išlaidas, buvo gauta 7.5 mln. JAV dolerių pelno. Ir tai yra tikrai geras rezultatas F-1 ekipai.

REKLAMA
REKLAMA

Paprastai F-1 komandos išleidžia visas gautas lėšas. Yra tikima, kad geriau neturėti pelno, bet laimėti, nei uždirbti pinigų, bet pasirodyti prastai.

Didžiausia dalis pinigų sunaudojama naujų technologijų tyrimams ir plėtrai. Šios išlaidos „Red Bull“ komandoje išaugo itin drastiškai po to, kai komandą įsigijo energetinių gėrimų gamintojas. 2005 metais naujų technologijų tyrimams ir plėtrai buvo skiriama 21 milijonas, o 2012-aisias ši suma išaugo 6 kartus iki 122 mln. JAV dolerių per metus.

Pergalės trasoje kelia komandų vertę, suteikdamos galimybę savininkams uždirbti daugiau pinigų, jei šie nuspręstų ekipą parduoti. Taip pat didėja tikimybė surinkti daugiau lėšų iš rėmėjų. Prekiniai ženklai yra pasiryžę mokėti žymiai didesnius pinigus tam, kad būtų susieti su nugalėtojais.

Prekės ženklo matomumas ir yra didžiausia nauda, kurią gauna „Red Bull“ koncernas dalyvaudamas F-1. Energetinio gėrimo logotipai puikuojasi matomiausiose „Red Bull“ ir „Toro Rosso“ bolidų vietose. Skaičiuojama, kad „Red Bull“ reklamos vertės ekvivalentas yra apie 283 mln. JAV dolerių per metus. Reklamos vertės ekvivalentas (RVE) – kaina, kurią tektų mokėti norint gauti panašų vartotojų pasiekiamumą.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, per paskutinius 5 metus „Red Bull“ gavo naudos už maždaug 1,6 mlrd. JAV dolerių. Šios sumos užtektų padengti visas išlaidas patirtas remiant „Red Bull Racing“ ir „Toro Rosso“ ekipas. Matant tokią investicijų grąžą, būtų sunku patikėti, kad ekipa nuspręstų palikti F-1.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų