12 metų ir vienas mėnesis. Štai tiek praėjo laiko nuo paskutiniojo Vilniaus „Ryto“ čempionų titulo Lietuvos krepšinio lygoje („Betsafe-LKL“).

2009–2010 m. sezone finale 4:3 „Rytas“ nukarūnavo Kauno „Žalgirį“ ir tapo Lietuvos čempionais.

Šį vakarą Vilniaus klubas turi istorinę progą laimėti čempionų titulą ir po labai ilgos pertraukos grąžinti titulą į Lietuvos sostinę.

Šiuo metu „Rytas“ serijoje prieš Panevėžio „Lietkabelį“ pirmauja 3:1 ir kaip minėta – šiandienos dvikova potencialiai gali tapti paskutiniąja.

Tinklalapis tv3.lt kviečia prisiminti paskutinį Vilniaus „Ryto“ sezoną, kuriame buvo laimėti „Betsafe-LKL“ čempionų žiedai.

Sezono pradžia

Tuometinis Vilniaus „Rytas“ sezoną pasitiko pasikeitęs – komandoje nebeliko Mindaugo Lukauskio, Chucko Eidsono, Marijono Petravičiaus ir Michailo Anisimovo.

Šiuos krepšininkus pakeitė Aronas Baynesas, Vidas Ginevičius, Kenanas Bajramovičius (į Vilnių grįžęs sezono metu – aut. past.), Igoris Miloševičius ir Bojanas Popovičius. Pastarasis sezono metu paliko Vilniaus klubą. Taip pat tuo pat metu, kai į Vilnių grįžo K. Bajramovičius, prie „Ryto“ prisijungė tuo metu jaunasis Lietuvos talentas Jonas Valančiūnas.

J. Valančiūnas įrodė, kad išaugo „Perlo“ marškinėlius ir sezono viduryje prisijungė prie „Ryto“.

Komandos lyderiai

„Rytas“ 2009–2010 metų sezone žaidė per tris frontus – Eurolyga, Lietuvos krepšinio lyga ir Baltijos krepšinio lyga.

Komandos nominaliu lyderiu buvo Martynas Gecevičius, kuris tuomet LKL rinko po 14,5 taško, atlikdavo po 3 rezultatyvius perdavimus ir tritaškius mesdavo neįtikėtinu 45,8 proc. tikslumu (81/177).

Dar viena svarbi 2009–2010 m. sezono dalis – Milko Bjelica. Puolėjas vietinėse pirmenybėse rinko 12,8 taško ir atkovodavo 4,5 kamuolio.

Sezono viduryje į „Rytą“ grįžo K. Bajramovičius, kuris tapo itin svarbia detale sostinės klubo žaidime. Aukštaūgis LKL rinko po 14,5 taško, atkovodavo 5,2 atšokusio kamuolio ir sukaupdavo 17,4 naudingumo balo.

Svarbiu komandos žaidėju greitai tapo ir JV. Uteniškis „Ryte“ rinko po 8,9 taško ir atkovodavo 5,1 atšokusio kamuolio.

Taip pat svarbūs buvo Steponas Babrauskas ir Artūras Jomantas. S. Babrauskas rinko po 9,6 taško ir atkovodavo po 3 kamuolius, o A. Jomantas įmesdavo 6,9 taško, atlikdavo 3,8 rezultatyvaus perdavimo, atkovodavo 3,7 kamuolius bei sukaupdavo 11,6 naudingumo balų vidurkį. Abu minėti krepšininkai buvo labai svarbūs gynyboje.

Nereikėtų pamiršti ir dabartinio „Ryto“ sporto direktoriaus Donato Zavacko, kuris LKL rinkdavo 9,5 taško ir atkovodavo 4,2 kamuolio.

Buvęs krepšininkas ir dabartinės „Ryto“ administracijos dalis šiandien gali įsirašyti į istoriją.

Įdomu ir tai, kad gali būti, jog būtent D. Zavackas bus tas žmogus, kuris itin daug prisidėjo dabartinės padėties Vilniuje.

Būnant D. Zavackui Vilniuje buvo laimėtas paskutinis „Ryto“ titulas prieš 12 metų ir po 12 metų, kuomet į jis grįžo į Vilnių bei kartu su skautu Matu Urbonu ir treneriu štabu suformavo kovingą sudėtį – „Rytas“ vėl gali tapti čempionais.

Reguliarusis LKL sezonas ir atkrintamųjų pradžia

„Rytas“ sezoną LKL pradėjo 7 pergalėmis iš eilės, o tose rungtynėse varžovai triuškinami beveik 28 taškų persvara.

Arčiausiai pralaimėjimo šioje pergalingoje serijoje „Rytas“ buvo prieš Prienų ekipą, prieš kurią laimėjo 7 taškais 74:67, o didžiausią pergalę šventė prieš Kėdainių „Nevėžį“. Kedainių krepšininkai buvo įveikti net 52 taškų skirtumu (92:40).

Pirmąjį ir vienintelį pralaimėjimą reguliariojo sezono metu Rimo Kurtinaičio vadovaujamas „Rytas“ patyrė prieš ne ką kitą, o būtent prieš Kauno „Žalgirį“. Vilniečiai tądien 64:67 pripažino „Žalgirio“ pranašumą ir patyrė pirmąjį pralaimėjimą LKL reguliariajame sezone.

Po šios nesėkmės „Rytas“ reguliariajame sezone daugiau nesuklupo, o įskaitant pirmuosius du atkrintamųjų varžybų etapus – sostinės ekipa šventė 20 pergalių iš eilės.

Per šią 20 pergalių seriją didžiausią pergalę vilniečiai šventė prieš tuometinį Alytaus „Alytų“. Tame mače naudingiausias buvo J. Valančiūnas, kuris įmetė 22 taškus, atkovojo 9 kamuolius ir surinko 25 naudingumo balus.

Trumpai grįžtant prie atkrintamųjų – „Rytas“ iki finalo nužygiavo tiesiausiu keliu.

2:0 įveiktas Vilniaus „Perlas“ ir 2:0 nukauti Utenos „Juventus“ krepšininkai.

Didysis LKL finalas

LKL finalas didžiąja dalimi buvo it stalo tenisas – komandos keitėsi pergalėmis ir pralaimėjimais.

Įdomu tai, kad finalo serijoje vidutiniškai buvo laimima beveik 11 taškų skirtumu.

Be to, finale vos du susitikimai pasibaigė vienženkliu skirtumu – trečiasis ir septintasis mačas Vilniuje (2 ir 9 taškai).

Finalo atidarymo rungtynes 77:90 „Rytas“ pralaimėjo.

Pirmajame mače „Ryte“ įspūdingai sužaidė M. Gecevičius, kuris pelnė 18 taškų. Beje, įdomu, kad snaiperis žaidė visas 40 rungtynių minučių.

„Žalgiryje“ tądien puikų mačą sužaidė Tadas Klimavičius, įmetęs 22 taškus ir atkovojęs 9 kamuolius.

Antrajame mače vyko intensyvi kova, kurioje „Rytui“ pavyko susigrąžinti namų pranašumą 75:64 – pergalę šventė sostinės klubas.

„Ryte“ siautė K. Bajramovičius – 24 taškai, 5 atkovoti kamuoliai ir 30 naudingumo balų. „Žalgiryje“ 15 taškų įmetė Dainius Šalenga.

Serijai grįžus į Vilnių – „Rytas“ per rakto skylutę iškovojo pergalę – 83:81 R. Kurtinaitis ir jo ekipa nubraukė prakaito lašą ir išvengė pralaimėjimo

Įdomu, kad trečiajame susitikime pirmąją dalį dviženkliu skirtumu laimėjo „Rytas“, o antrąją – „Žalgiris“.

Trečiajame mače vėl gerą mačą sužaidė M. Gecevičius. Gynėjas įmetė 28 taškus.

„Žalgiryje“ po krepšiu buvo nesustabdomas T. Klimavičius, kuris įmetė 23 taškus ir atkovojo 8 kamuolius.

Ketvirtojoje finalo dvikovoje pergalę šventė „Žalgiris“. 70:83 ir serija vėl yra lygi – 2:2.

„Žalgirio“ gretose Marcusas Brownas įmetė 17 taškų. „Ryte“ – 14 įmetė I. Miloševičius.

Penktajame susitikime „Rytas“ nepralaimėjo nė vieno kėlinio, o galop 89:75 laimėjo ir patį mačą.

21 taškas ir 9 atkovotus kamuoliai – tokius skaičius šioje dvikovoje surinko K. Bajramovičius.

Taip pat 21 tašką „Žalgiryje“ įmetė Martynas Pocius.

Šeštajame LKL finalo mače „Žalgiris“ nekėlė baltos vėliavos, o ketvirtąjį kėlinį laimėję 5:20 paskutiniam kartui grąžino seriją į Vilnių – 63:77 pergalę šventė kauniečiai.

15 taškų „Žalgirio“ gretose įmetė D. Šalenga. „Ryte“ rezultatyviausias buvo K. Bajramovičius su 12.

Lemiamas mačas Vilniuje – po dviejų kėlinių „Rytas“ 35:34 pirmauja prieš „Žalgirį“. Abiejų ekipų laukia svarbiausios 20 minučių kovos.

Visgi po pertraukos „Rytas“ atsiplėšė – trečiąjį kėlinį laimėjo 19:9, o ketvirtajame kėlinyje išlaikė tą pranašumą ir galop 80:71 šventė pergalę ir 2010 metų gegužės 24 d. į viršų kėlė LKL čempionų titulą.

Paskutiniame mače iššovė M. Bjelica – 24 taškai, 7 išprovokuotos pražangos, 6 atkovoti kamuoliai ir 32 naudingumo balai.

„Žalgiryje“ rezultatyviausias buvo Aleksandras Čapinas, įmetęs 15 taškų.

Finalo MVP buvo pripažintas taikliarankis M. Gecevičius, kuris šioje serijoje rinko po 16,1 taško, atkovodavo 3,5 atkovoto kamuolio, atlikdavo 2,8 rezultatyvaus perdavimo, išprovokuodavo tiek pat pražangų ir sukaupdavo 15,4 naudingumo balo.

Kaip pasibaigs 2022 finalas? Ar į sostinę grįš ilgai lauktas titulas? Sužinosime šiandien

Rungtynių transliaciją 18:50 žiūrovai galės stebėti naujosios kartos GO3 televizijoje bei rungtynių eigą galės sekti tv3.lt tinklalapyje.