Visiems žinomas jaudulio jausmas, priklausantis nuo gyvenimiškų situacijų, artimo ligos, momentai, kada sunku galvoti apie ką nors kitą.

Kiek būna išlieta ašarų dėl šeimyninių nesklandumų, problemų darbe! O kur dar nepasitenkinimas dėl finansinių – buitinių problemų?

Sveikas nerimas mobilizuoja...

Paprastas nerimas yra normali organizmo reakcija į iškilusias kasdienes stresines situacijas. Šis sveikas nerimas padeda mobilizuoti organizmo jėgas,– jis skatina susidoroti su iškilusiais sunkumais, įspėja apie pavojų, padeda išgyventi. Jaunesnių žmonių (tarp jų ir paauglių) nerimas vienodai paplitęs tarp abiejų lyčių.

Šiuose atvejuose geriausias gydytojas – laikas. Kas nesusitvarko su padėtimi, gerai padeda atviras pokalbis su specialistu. Tokiu periodu svarbiausia – nelaikyti savyje neigiamų emocijų, stengtis išsiaiškinti, kas vyksta. Ypatingu atveju, kai nebevaldoma emocijų, padeda pvz., valerijono lašai.

Galima ir vienkartinė trankvilizatoriaus pagalba. Tik reikia atkreipti dėmesį, kad be gydytojo priežiūros vartojami vaistai sukelia priklausomybę ar šalutinius reiškinius.

...patologinis – ardo žmogų

Tačiau kai nerimas tęsiasi kelias valandas, mėnesius arba ir trumpiau, bet yra ekstremalus, pereina į panikos priepuolius – tai jau patologinis nerimas, jis nėra konstruktyvus, o tik ardo žmogų.

REKLAMA

Jei asmuo visą gyvenimą nerimauja be pagrindo dėl smulkmenų, tai – nerimastingos asmenybės bruožas.

Panikos atakos ir panikos sutrikimas – pasikartojantys stipraus nerimo priepuoliai, nesusiję su kokia nors situacija, todėl būna neprognozuojami.

Tai pasireiškia staigiu širdies plakimu, skausmu krūtinėje, smaugimo – dusulio pojūčiu, galvos svaigimu, realybės nesuvokimu.

Beveik visada atsiranda mirties baimė (nebūtinai savo), savitvardos praradimo ar išprotėjimo baimė. Paprastai priepuoliai trunka 10-15 minučių gali kartais užsitęsti.

Panikos atakos diagnostikos kriterijai

Panikos ataka diagnozuojama tada, kai yra stiprios baimės ar diskomforto būsena, kurios metu pasireiškia bent keturi žemiau išvardyti simptomai (būnantys ryškūs bent 10 minučių): 1.Širdies plakimas

2. Prakaitavimas

3. Drebulys ar virpulys

4. Dusulio jausmas

5. Springimas

6. Krūtinės skausmas

7. Pykinimas, diskomfortas pilve

8. Svaigimo, netvirtumo, alpimo jausmas

9. Derealizacija (nerealumo jausmas) ar depersonalizacija (savojo Aš netekimas)

10. Savikontrolės praradimo ar išprotėjimo jausmas

11. Mirties baimė

12. Kūno tirpimas, dilgčiojimas

13. Šaltkrėtis ar karščio pylimas

Panikos atakos ne visada turi tapti sutrikimu – per metus apie 10% sveikų žmonių pajunta paniką. Panikos sutrikimas diagnozuojamas, kai žmogus patiria bent du netikėtus priepuolius ir susirūpina dėl jų pasikartojimo. Panikos sutrikimas dvigubai dažniau pasitaiko moterims nei vyrams. Būtinas somatinis ištyrimas, nustatyti tiksliai diagnozei.

Panikos priepuolio (generalizuoto ir paroksizminio nerimo) pradžia dažniausiai pasireiškia 14-15 m. amžiuje. Jauname amžiuje prasidėjusios panikos atakos byloja apie galimą didesnę riziką, kad jos taps užsitęsusios, chroniškos. Todėl labai svarbu yra savalaikis gydymas.

Šiuo metu jau sukurti gydymo būdai, kurie garantuoja ilgalaikį sveikatos stabilumą. Gydymas laikomas efektyviu, jei nerimo paroksizmai nesikartoja 6 mėnesius, nėra baimės jausmo, depresijos, grįžta darbingumas.

REKLAMA

Pasaulyje plačiausiai paplitę šios trys gydymo galimybės: kognityvi-biheivjorinė psichoterapija, farmakologinis gydymas ir abiejų variantų kombinacija.

Svarbiausia, kad sergantysis nerimo paroksizmais (panika) būtų visapusiškai informuotas apie gydymą ir atsikratęs įvairiausių mitų apie savo ligą.

Panikos gydymas be vaistų – padėkime sau patys

Bendrą raminamąjį poveikį ir širdies ritmui, ir nerimo apimtai psichikai turi konkretaus taško rankoje masažas. Taip vadinamas, 7 širdies taškas randamas iškart plaštakos apačioje, išorinėje riešo dalyje, mažojo piršto linijoje.


Rašyti komentarą...
V
Vick
2010-07-14 11:03:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
Aš apibrėžčiau kiek paprasčiau - jaudulys - kai gali "susitvarkyti" su savim, o patinka - kai nebe.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų