Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Praėjusio pirmadienio vakarą Vilniaus miesto VPK Budėtojų skyrius gavo pranešimą iš vienos sostinės gydymo įstaigos apie tai, kad čia paguldyta gatvėje peiliu sužalota moteris, jai atlikta skubi operacija. Iš Antakalnio mikrorajono gatvėje užpultos nukentėjėlės išgirdę užpuoliko išvaizdos apibūdinimą, pareigūnai įtarė, kad tai galėjo padaryti dėl aršaus būdo ir nuolatinio girtavimo policijai seniai pažįstamas M. Oginskio gatvės daugiabutyje gyvenantis Igoris Maslovas (38 m.). Jis buvo sulaikytas visai netoli namų girtut girtutėlis. Paaiškėjo, kad minėtas asmuo iš gatvėje sutiktos moters pareikalavo pinigų, o kai ši atsisakė jų duoti, dūrė peiliu į pilvą. Mūsų turima informacija, moteriai subadytas žarnynas, medikai baiminasi, kad neprasidėtų pooperacinės komplikacijos. Anot sostinės VPK Nusikaltimų tyrimo tarnybos komisaro M. Kundinovičiaus, gavus ekspertų išvadas apie tai, kokio sunkumo sveikatos sutrikdymas padarytas, bus tikslinamas ir įtarimų pateikimas anksčiau neteistam bedarbiui.
Kad tai būtų viskas! Besiaiškindami Igorio Maslovo kruviną išpuolį gatvėje pareigūnai nusprendė pasikalbėti su sulaikyto įtariamojo motina. Tačiau nuvykę į M. Oginskio gatvėje esantį butą niekaip neprisišaukė, kad kas nors atidarytų duris. Kai pagaliau buvo patekta į vidų, paaiškėjo, kad I. Maslovo motina guli kambaryje negyva, su durtine žaizda pilve. Remdamiesi atitinkamomis žymėmis ekspertai nustatė, kad moteris mirusi dėl ūmaus nukraujavimo ne anksčiau kaip prieš parą.
Prispaustas konkrečių įtarimų I. Maslovas prisipažino dar iš vakaro su motina susikivirčijęs ir ją nužudęs. Tada išėjęs lauk ir, nešinas tuo pačiu kruvinu peiliu, ilgai bastęsis Antakalnio mikrorajone, kol nusižiūrėjęs kitą auką.
"Akistatos" turima informacija, I. Maslovas su motina (Igorio tėvas nežinomas, o motinos sutuoktinis prieš daug daug metų, vos grįžęs iš kalėjimo, buvo rastas nužudytas) pykosi daugelį metų. Vienintelį sūnų užauginusi, nors ir pensininkė, tačiau nepamainoma kiemsargė Irena Maslova, kaimynų žodžiais, buvo labai nelaiminga, nes per "alkoholio ir odekolono vergą" sūnų neturėjo ramybės, gyveno nuolatinėje įtampoje ir baimėje. Negerti negalintis sūnus motiną esą buvo daugybę kartų sumušęs, jos veide niekada nenugydavo mėlynės. Nepaisant to, motina sūnų užstojo, niekada dėl jo smurtavimo nebuvo kreipusis į policiją. Tiesa, išgirdę Maslovų bute triukšmą ir beldimąsi, policijai ne kartą buvo skambinę kiti namo gyventojai, tačiau, anot pastarųjų, pareigūnai nelabai suvokdavo, kodėl turėtų važiuoti aiškintis "šeimyninius konfliktus". Girdi, kai jau sūnus motinai ką nors "labai rimta" padarys, tada ir atvyksime.
Viena daugiabučio gyventoja atvirai piktinosi ir tokiomis policijos pareigūnų nuostatomis, abejingumu, ir siaubingai skriaudžiamos motinos pozicija (tylėjimu). Aplinkiniams buvo sunku įsivaizduoti, kaip eilinį kartą sutvatinta kumščiais moterėlė vos ne klupdama griūdama ryte skubėdavo į netoliese esančią parduotuvę pirkti sūnui alaus ar "šnapso" "sveikatai pataisyti". Vienąkart, girdi, kaimynės savo ausimis girdėjo, kaip Irena Maslova pardavėjos maldavo: "Duok butelį pigiausio alaus... Tik greitai... Sūnus visas dreba, dar numirs..."
"Še tau, motina taip išgyveno dėl sūnaus sveikatos, o nuo jo rankos pati į kapus nukeliavo", - baisėjosi daugiabučio gyventojos.
Kadaise I. Maslova kaimynėms esą buvo prasitarusi, kad iš savo pensijos privalo kasdien sūnui nupirkti alaus, buteliuką odekolono ir cigarečių. Jei to nepadarytų, būtų dar baisiau, sūnus, girdi, dar žiauriau muštųsi. Tačiau kai kitos moterys užsiminė apie policiją, I. Maslova esą tik rankomis sumosikavo. Jokių, girdi, šansų - policija atvažiuos ir išvažiuos, o jai reikės gyventi toliau ir dar ne tiek kentėti.
Aplinkinių nuomone, šeimą turėjęs, tačiau tvarkingos ir darbščios žmonos prieš daug metų paliktas Igoris Maslovas buvo "kažkoks nenormalus", psichikos ligonis. Tačiau jei ir būtų norėjęs psichikos sutrikimą gydytis, nebūtų priimtas į ligoninės stacionarą, nes jau seniai esąs bedarbis, vadinasi, socialiai neapdraustas.
Dieną prieš motinžudystę kaimynai matė, kaip Igorio motina slapstėsi daugiabučio kieme, už storakamienių medžių, ir baikščiai dairėsi į viršutiniajame aukšte esančio buto langus. Pažįstamoms praeivėms Irena esą pasiguodė, jog sūnus reikalaująs pinigų, o ji nei pensijos, nei atlyginimo už kiemsargės darbą dar negavusi, pinigėlių neturinti. Dėl to sūnus labai supykęs, primušęs - vos ištrūkusi. Galimas dalykas, kad, vildamasi, jog sūnus apsiramino, o gal net užsnūdo, motina sugrįžo į butą nakvoti ir buvo nužudyta. Na o alkoholio ištroškęs žudikas nenurimo ir po tragedijos - tikėdamasis apiplėšti praeivę įvykdė išpuolį gatvėje.
Kaip sakė komisaras M. Kundinovičius, dėl įtariamojo I. Maslovo įvykdyto dvigubo nusikaltimo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Pareigūnai neatmetė tikimybės, kad sulaikytam, o po dviejų dienų teismo sprendimu ir suimtam aršuoliui bus paskirta teismo psichiatrinė ekspertizė.
Beje, daugiabučio gyventojai labiausiai ir baiminasi, kad Igoris Maslovas psichiatrų nebūtų pripažintas esąs nepakaltinamas ir po pusmečio ar metų gydymo paleistas į namus. Tuomet, girdi, ir vėl nieko nebus galima padėti į rūsyje įrengtus sandėliukus, vėl, pamačius agresyvųjį kaimyną, reikės kuo skubiau trauktis jam iš kelio...